Непідйомна труба

  • Мешканці села Глибоке на Богородчанщині виступають проти заміни металевих газових труб на пластикові. Кажуть, що підрядник виставив надто високі ціни і не хоче розписати детально кошторис. А таких грошей на заміну труб у людей просто немає.

    Незрозумілі рахунки

    До редакції «Галицького кореспондента» звернулися мешканці села Глибоке Богородчанського району. Вони розповіли, що нещодавно газконтора вирішила замінювати труби, які йдуть від центрального газопроводу до будинків на вул. Івана Франка, і їм виставили незрозумілі рахунки за ремонт, не розписавши конкретно, що скільки коштує. У когось відстань від центральної труби до будинку 5 метрів, і він має заплатити 5 тис. грн., а в когось – 40 метрів, і він має заплатити 8 тисяч.

    «Люди просять розрахунок, скільки конкретно коштує метр труби, скільки розкопка, скільки пайка. Цього всього немає. Минулого місяця вони просто приїхали і роздали людям папірчики про те, що їхній експерт провів аналіз і потрібно замінювати труби. Потім на зборах показували документ, де пише, скільки кожен має заплатити за це. Середня ціна – 6 тисяч. Хто не заплатить, то відключать газ, а потім треба бути оплатити суму за заміну, за виклик і виїзд бригади, за розкопку, за врізку і аж тоді включать», – розповідає місцевий житель Сергій Кориневич.

    Однак далеко не всі можуть заплатити такі кошти. Кажуть, що там живуть здебільшого пенсіонери. Крім того, є, наприклад, мати-одиначка та двоє братів-сиріт, для яких така сума також є непідйомною. Вони можуть в один момент просто залишитись без газу.

    «Сусідка каже, що ще в руках не тримала ніколи 6 тисяч, то звідки їх взяти? А вони тішать, що на місяць дадуть розтермінування», – гірко іронізує місцевий житель Василь Срібняк.

    За словами Сергія Кориневича, минулого року газконтора за свій рахунок здійснювала заміну центрального трубопроводу. Тоді металеві труби замінили на пластикові. Кажуть, вони пропускали, і в газ потрапляли домішки води. Втім людей обурює те, що підрядник залишив дорогу в жахливому стані. Просто привезли дві машини шутру, який згодом розмив дощ. Подейкують також, що залізні труби газовики просто використали для заміни інших газопроводів.

    «У нас казали, що будуть трубу в трубу пхати, бо пластикова має менший діаметр. У нас така вулиця, що має два метри ширини, і труба йде посередині дороги. Хто потім відновить дорогу? На вулицях Шевченка і Молодіжній так і залишили», – додає пан Василь.

    Люди налаштовані рішуче і запевняють, що не допустять підрядну фірму ТОВ «Рівнеагроспецмонтаж» до проведення робіт. Кажуть, що на початку червня у Богородчанській райраді відбувалася нарада, на якій мали були присутні також і представники підрядника, однак вони так і не приїхали. Натомість газовики запевнили, що рівненський представник приїде і відбудеться ще одне обговорення. Втім, коли це буде, наразі невідомо.

    «Вони й чути не хочуть нашу думку і що в людей немає грошей. Кажуть, що на другий рік буде ще гірша ситуація і все буде дорожче. На вулиці Шевченка міняла труби наша газконтора, а зараз вони кажуть, що в них закінчилась ліцензія. Чого ми маємо платити чужій фірмі, яка нібито виграла тендер?» – обурюється пан Василь.

    Чоловік не розуміє, навіщо міняти ці труби, якщо на їхній вулиці проблеми з газом ніколи не було. Однак зараз з їхніх металевих труб забрали катодні захисти, які захищали від корозії, і кажуть, що вони вже довго не прослужать. Спершу йому сказали міняти 7 метрів труби, але коли переміряли вдруге, то нарахували вже тільки 5,5 метра. За це треба заплатити близько 5500.

    «Ну не може 5 метрів пластикової труби коштувати 5 тисяч! Вони паяють біля своєї труби, а потім в коліні біля будинку. Таке відчуття, що у ці гроші входить ще й кусок тієї магістралі, яку вони робили», – висловлює своє невдоволення Сергій Кориневич.

    Відтак з 23-х будинків, які є на вулиці, шість уже навідріз відмовилися міняти труби. Кажуть, що не мають таких грошей. «Люди і проти заміни труб, і проти таких коштів. Газконтора сказала, що може, нібито, включити людей, але якщо щось там станеться, то вони за це не відповідають», – додає Сергій.

     19183968_1334902336587937_130469871_n

    Не придатні до експлуатації

    Старший інженер з експлуатаційної діяльності Богородчанської дільниці ПАТ «Івано-Франківськгаз» Тарас Гедзик розповідає, що розподільний газопровід низького тиску та дворові газопроводи-вводи у селі Глибоке після проведення комплексних робіт з обстеження та оцінки їхнього технічного стану були визнані аварійними та не придатними до експлуатації.

    Відповідно, вуличний газопровід був внесений в інвестпрограму ПАТ «Івано-Франківсьгаз» для заміни. «Ці роботи відбуваються за кошти газорозподільного підприємства. Натомість заміну дворових вводів, які є власністю споживачів, повинні оплатити люди», – пояснює інженер.

    Пан Гедзик запевняє, що про необхідність заміни вуличного газопроводу та дворових газопроводів-вводів людей та сільського голову попереджали заздалегідь. У березні споживачам під підпис було вручено повідомлення про заміну та протоколи обстеження дворових вводів, а також роз’яснено, що подальша експлуатація аварійного газопроводу є небезпечною.

    «Роботи з заміни дворових вводів газорозподільна компанія не проводить. Заміну здійснює підприємство, що має ліцензію для проведення відповідних робіт», – наголошує інженер.

    У Богородчанській дільниці ПАТ «Івано-Франківськгаз» запевняють, що пластикові труби мають гарантійний термін експлуатації 50 років, однак реально служать набагато довше. Мешканцям не потрібно побоюватися, що вони неякісні.

    Олексій Юхименко, заступник директора ТОВ «Рівнеагроспецмонтаж», яке має виконувати роботи із заміни труб, пояснює, що ніякого конфлікту з мешканцями Глибокого немає. Мовляв, вони не є монополістами і мешканці можуть шукати іншого підрядника.

    «Ми нікого не змушуємо укладати з нами договори. Ми працюємо по всій області, закрили не один об’єкт і зі всіма людьми домовилися. Якщо вони не хочуть, щоб ми це робили, то поміняємо тільки те, що маємо, а для заміни вводів нехай наймають іншу підрядну організацію», – наголошує він.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!