Обережно, дитячі табори!

  • Цьогоріч безпека дитячих таборів залишається на совісті директорів закладів. Жодна перевірка тепер їм не указ.

     

    Лише рекомендують

    Щорічна перевірка безпечності прикарпатських дитячих таборів тепер не має ніякої юридичної сили. Принаймні до 1 липня – терміну, до якого діє мораторій КМУ на проведення будь-яких перевірок.

    Незважаючи на те, що наприкінці квітня Координаційна рада Івано-Франківської ОДА з питань відпочинку та оздоровлення дітей створила спеціальну робочу групу задля об’їзду всіх дитячих таборів, її висновки мало на що впливають.

    Комісія, до якої увійшли представники ДСНС, Держгірпромнагляду, Санітарно-епідеміологічної служби, Спілки захисту прав споживачів, управління молоді і спорту, Прикарпатського університету ім. В.Стефаника, 28 травня завершила «екскурсію» до 15 дитячих таборів області.

    Під час так званої перевірки інспектори, виявивши навіть критичне порушення, не мали права складати акти і приписи та штрафувати, натомість давали лише рекомендації та консультації. Відповідно, усунення недбальства на території таборів залишається на совісті їхніх керівників.

    Наступний «рейд» дитячими закладами оздоровлення і відпочинку запланований на липень. Якщо КМУ продовжить мораторій, а порушення в таборах залишаться, то ситуація виявиться до сліз комічною: інспектори контролюючих органів знову будуть рекомендувати дослухатися до своїх попередніх рекомендацій.

     

    Найкращі та найгірші

    Головний державний інспектор з охорони праці територіального управління Держгірпромнагляду в Івано-Франківській області Ольга Кроленко каже, що порушень у дитячих таборах було відносно небагато. На відміну від попередніх років, ситуація покращилася.

    Особливо порадували дитячі табори, де найчастіше фіксували хиби у дотриманні норм безпеки. Йдеться про такі заклади, як «Перлина Карпат» (Долинський район), «Опілля» (Рогатинський район), «Надія» (Тлумацький район). Останній табір узагалі суттєво оновився. «Коли ми приїхали туди ще два роки тому, то просто жахнулися, у якому стані перебував заклад, – пригадує Ольга Кроленко. – Тепер зовсім інша справа». Дитячий табір «Лімниця» на Калущині теж завжди перебував у списку порушників, однак цьогоріч тутешні умови теж покращилися.

    А ось ворохтянська спортивно-навчальна база «Україна» показала негативні результати. За словами чиновниці, цей табір завжди «кульгав» у дотриманні всіх норм. І цього разу ситуація не змінилася. Знаючи про приїзд комісії, директор закладу навіть не з’явився на роботу. Інспекторам не представили жодних документів. Сказали, що все «на руках» у керівника. Тому відкритими залишилися чимало запитань щодо санітарного стану, харчоблоків, замірів опору заземлення, електроприладів. Наприклад, розетки в кімнатах для відпочинку дітей були в незадовільному стані.

     

    Виживають, як можуть

    Загалом, як зазначає Ольга Кроленко, в більшості дитячих таборів однакові проблеми: спортивні зали потребують ремонту (здебільшого підлога, яка прогнила), у харчоблоках необхідно привести до справного стану розетки і вимикачі.

    Також у жодному закладі немає обов’язкового акта обстеження будівель на надійність та безпечність їх експлуатації, яке має виконуватися спеціалізованою організацією. На даний час в області цю функцію виконує Карпатський експертно-технічний центр, який має відповідні дозвіл та ліцензію. Вочевидь, керівники таборів вирішили зекономити, оскільки це платна послуга. Але більшість приміщень є доволі старими будівлями з потрісканими стінами, тому неодмінно потребують такого обстеження.

    «Наробити» штрафів

    Мораторій на перевірки, схоже, не влаштовує тільки контролюючі органи. Більшість керівників дитячих таборів, з якими спілкувався «Галицький кореспондент» (а це директори майже всіх закладів), ставляться до таких реформ досить позитивно. Кажуть, що тепер принаймні їх не відволікають від основної роботи, бо бувало, що за день могло бути кілька перевірок. Вони переконані, що контроль – це потрібна річ, якщо не здійснюється лише з метою «наробити» якомога більше штрафів.

    Кілька керівників стверджували, що досить часто на перевірки приїжджали абсолютно некомпетентні інспектори. Загалом, відзначали багато бюрократії, яка жодним чином не пов’язана з реальною роботою, натомість лише забирає час.

     «Проте самі керівники мають бути зацікавлені у дотриманні всіх норм і правил, – каже інспектор. – Якщо в липні скасують мораторій і під час повторної перевірки комісія побачить, що попередні рекомендації не врахували, жодних розмов уже не буде. Директора відразу притягнуть до відповідальності».

    Головний спеціаліст головного управління  Держсанепідслужби в Івано-Франківській області  Ірина Савка запевняє, що всі заклади дитячого оздоровлення і відпочинку до початку сезону готові. Найпроблемніші місця виділити не може. Каже, що більшість прикарпатських дитячих таборів за стільки років уже такі «відпрацьовані», що критичні порушення важко знайти.

    Роман Підлипний, заступник начальника відділу молодіжної політики та оздоровлення дітей управління молоді і спорту Івано-Франківської ОДА, каже, що наразі дитячі табори виживають, як можуть. Основна проблема, як завжди, в коштах. Як правило, «страждає» ремонт. Керівники багатьох закладів намагаються бодай зберегти і підтримати наявну матеріальну базу. На оновлення бракує інвестицій.

    Ні копійки для дітей

    Цього року вартість путівок до дитячих таборів зросла приблизно на 25%. Середня ціна одного дня перебування дитини в таборі становить 180 грн. (крім закладу оздоровлення та відпочинку «Буковель»). Найдешевшим виявився табір «Лімниця» – 142 грн. за день. Найдорожчий – дитячий заклад санаторного типу «Сокіл» у Галицькому районі (240 грн.).

    Тривалість зміни різниться: від 14 до 21 дня.

    У всіх дитячих таборах п’ятиразове харчування, вартість якого становить близько 75 грн. на день.

    У більшості дитячих таборів наразі недобір. Вщерть заповнені лише заклад санаторного типу «Дружба» (Долинський район), заклади оздоровлення та відпочинку «Смерічка» і «Едельвейс» (Яремчанська міськрада) та «Опілля» (Рогатинський район).

    Брак відпочивальників можна пояснити кількома причинами. Для першої зміни це звичне явище, оскільки в червні ще працюють пришкільні табори і проходять іспити. Іншою причиною стали зміни на законодавчому рівні. Тепер держава фактично позбавила дітей пільг на оздоровлення.

    Досі Фонд соціального страхування покривав 90% вартості путівок для дітей, чиї батьки офіційно працевлаштовані. Проводився спеціальний тендер, де кожен табір вигравав різну кількість путівок. Тепер Фондом соціального страхування не передбачено ні копійки на дитяче оздоровлення. Відповідно, за нинішніх умов далеко не кожна прикарпатська сім’я може дозволити собі оплатити дитячий відпочинок вартістю близько 3500 грн. Суттєвою підтримкою стали профспілки на підприємствах, які відшкодовують певну частину витрат.

    Щодо обласного бюджету, то, як повідомив Роман Підлипний, цього року на дитяче оздоровлення виділили 3981 тис. грн., а це 1260 путівок для пільгової категорії дітей, яка збільшилася на 15% за рахунок дітей учасників АТО і переселенців. Але з оздоровленням багатьох із цих дітей виникла проблема, оскільки їхній статус, який дає право на пільги, й досі законодавчо не підтверджений.

    Попри всі камені спотикання, сезон дитячих таборів на Прикарпатті розпочато. Лишається сподіватися, що мораторій на перевірки, рівень совісті директорів закладів, державна економія на дітях не зіпсують малечі та їхнім батькам літній відпочинок.

     Наталя МОСТОВА

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!