Коза Любця, Свиня та Буряк: Аграрні пам’ятники України

  • Як можна використати постамент від пам’ятника Леніна для увіковічнення цукрового буряку? А також інші незвичні аграрні пам’ятники України.

    На хвилі демонтажів пам’ятників Володимиру Леніну генеральний директор Засільського цукрового заводу Віктор Палієнко вирішив, що замість розташованого на території заводу пам’ятника керівникові більшовицької Росії краще розмістити на постаменті цукровий буряк. Який, звісно ж, має значно більше значення для роботи підприємства, пише agravery.com.

    Смт. Первомайське, Вітовський район, Миколаївська обл.

    Це вже другий пам’ятник цукровому буряку. Перший з березня 2008 року прикрашає територію Інституту цукрових буряків УААН, де була встановлена на честь 40-річчя захисту посівів цукрових буряків «Бетаналом». До речі, саме вченими цієї установи вперше в світі у 1929 році створено однонасінну форму цукрового буряка – основи індустріального вирощування цієї цінної культури у світі, тому на монументі увічнено фразу: «Буряк, це рослина, що створена людським генієм».

    Найвідоміший в Україні постамент пам’ятнику вождеві світового пролетаріату, що знаходиться навпроти Бесарабсього ринку у Києві, також послугував основою для аграрного пам’ятника. Щоправда тимчасового.

    Під час Євробачення на ньому була розташована інсталяція мексиканки Іси Каррільйо “Ритуал природи”. Кам’яний п’єдестал вкрили живим розмарином, базиліком, чебрецем та м’ятою – як символ цілющої природи.

    В Україні є й інші аграрні пам’ятники. Зокрема відразу декілька з них присвячені свиням.

    Пам’ятник з написом на постаменті «Від вдячних українців» відкрито в міському парку міста Ромни,  що на Сумщині,  у 2000 році. Саме тут, на місці давньоруського городища, археологи знайшли кістки свиней. Вони прийшли до висновку, що свині, яких монголи через свою релігію не могли вживати в їжу і тому не відбирали у місцевих жителів, врятували народ від голодної смерті.

    Один із найулюбленіших пам’ятників українців — монумент огірку, який було відкрито 16 грудня 2005 року у м. Ніжині. Ідея створення оригінального пам’ятника належала Ніжинському міськвиконкому, і, звичайно, її підтримали місцевий консервний комбінатом і мешканці.

    Огірок, з граніту рідкісного зеленого кольору, важить понад 50 кілограмів, а брилу, з якої він зроблений, привезли аж з Італії.

    Перший в Україні бронзовий пам’ятник козі встановили на Прикарпатті  у селі Жураки Богородчанського району. Постав він на території відпочинкового комплексу, на горі, яку в народі називають Лейбовою. Коза Любця – реальний історичний персонаж. У ХІХ ст. на Станіславівському базарі за тодішню валюту, 6 ринських, цю годувальницю для своєї багатодітної родини придбав коломийський аптекар Януш Лейба.  Згідно з легендою, отримав землю на цій горі  від самого  імператора Франца-Йосифа за те, що допоміг набрати тому слив.

    Незвичайний пам’ятник встановлено в невеликому місті Кам’янка-Дніпровська Запорізької області на центральній площі. У 2009 році  там з’явилась скульптура «Слава помідору!» І не дарма, адже всі місцеві мешканці називають помідор «овочем-годувальником» і тепер увічнили його в камені.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!