Запровадити традицію щодня вечеряти при свічках. Чом би й ні? Принаймні в Італії та багатьох інших західноєвропейських країнах це вже давно стало добрим звичаєм.
Про це і багато іншого знає подружжя Гаврищуків із Коломийщини. Ще півтора року тому Ігор і Світлана почали займатися виготовленням свічок. Спочатку це було хобі, яке потім переросло у сімейну справу.
Першою зацікавилася дружина під час декретної відпустки: купила кілограмову свічку, розплавила її і почала багато експериментувати з різними формочками. Вдалося дуже навіть симпатично. Чоловікові теж сподобалося. Вирішили спробувати її продати, тим паче на носі був Новий рік. Зі свічками-ялиночками вийшли на базар у Коломиї. Продали аж 10 штук. Потім зрозуміли, що потрібно удосконалюватися. Спочатку багато вчилися: читали інформацію в інтернеті, відвідували майстер-класи в столиці.
Всі свічки роблять лише вручну. Процес виготовлення однієї свічки займає всього півгодини – якщо буде довше, то віск застигне. «В XVI столітті нічого не чули про переробку нафти, і свічки робили шляхом заливання в форми тваринного жиру і бджолиного воску, – розповідає Світлана. – Свічки з бджолиного воску горіли довше і краще, при цьому вони менше диміли і приємніше пахнули. Але його було складніше добути, тому такі свічки коштували значно дорожче. Щоб не відставати від моди, підвищити ціну на свою продукцію і збільшити продаж, у Венеції свічкові майстри вперше вигадали надрізати ще не вистиглі свічки, і з отриманих «пелюсток» робити всілякі завитки. Саме завдяки цьому процесу різьблені свічки отримали свою назву. Це був справжній прорив у свічковій справі, і ремесло стало поширюватися спочатку по всій Італії, а потім і по світу».
Зараз уже давно всі використовують парафін. Однак дуже важливо обрати якісний парафін, аби свічки потім не кадили. Гаврищуки використовують очищений харчовий парафін, який також застосовують у медицині, харчовій промисловості та косметології.
Найкрасивіші свічки – різьблені. Є всілякі та до різноманітних свят: писанки до Великодня, серця і квіти до Дня Валентина, сніжинки до Нового року, а на патріотичну тематику взагалі завжди актуальні й, до речі, найпопулярніші серед покупців. Здебільшого такі свічки беруть на подарунок за кордон. А нещодавно подружжя впровадило цікаву новинку – свічки з ефірними оліями, які під час горіння виділяють чудесні аромати. Також виготовляють свічки на замовлення.
«Тепер свічка і елемент декору інтер’єру, і важлива частина сервірування святкового столу, і оригінальний подарунок до будь-якої забави, – зазначає Ігор. – Сьогоднішні свічки символізують свято, а ще – духовне світло, радість, мир і спокій».
Свої свічки подружжя тепер продає у фортечній галереї «Бастіон», а також через сторінку в мережі Фейсбук.
Ігор каже, що під час виготовлення свічок у нього мізки відпочивають. А Світлана обожнює вигадувати унікальний дизайн – немає жодної однакової свічки.
Наталя МОСТОВА