Центральні українські канали вже не раз показували, як Віталій Кличко воює з київськими МАФами і наскільки це важко йому дається. Втім, проблема із засиллям МАФів актуальна не тільки для столиці України, але й для столиці Покуття. Єдина відмінність між Києвом та Коломиєю в тому, що там вже хоч якось почали наводити лад із кіосками, а в нас ні. Навпаки, із кожним днем їх стає все більше і більше.
«Мафізм» як стиль архітектури
Для Коломиї проблема малих архітектурних форм гострою стала на початку каденції теперішньої міської влади. Майже одразу після того, як новий міський голова та його команда заїхали у Ратушу, вони почали масово видавати дозволи на встановлення у місті МАФів. Загалом, було видано 120 таких дозволів. Відповідно, Коломия почала вкриватися «будками», наче лісова галявина грибами після дощу. МАФи з’явилися всюди: біля автобусних зупинок, поблизу шкіл, недалеко від дитячих майданчиків, на березі озера та навіть біля самої міської ради. У Коломиї навіть жарт з’явився, що домінантним стилем архітектури у місті став «мафізм».
Та, як виявилося, проблема полягає не тільки у стихійній і масовій видачі дозволів на зведення МАФів. Є ще, як мінімум, три великі негативи, які створює для міста засилля МАФів. По-перше, процедура надання дозволу на встановлення МАФу є досить закритою. Його видає спеціальна комісія під керівництвом першого заступника міського голови. Дозволи цей орган видає без голосування та без висновків чи зауважень профільних депутатських комітетів Коломийської міської ради. По-друге, отримати дозвіл на встановлення кіоску можна без документів на землекористування. А це є порушенням українського законодавства. Відповідно, власники МАФів начебто не сплачують до бюджету коштів за використання землі громади. Ну, і третім негативним фактором є той, що деякі підприємці, незважаючи на те, що МАФ – це споруда тимчасова і дозвіл видається на три роки, будують свої кіоски на бетонних фундаментах. Судячи з усього, їм хтось пообіцяв чи дав гарантії, що і після закінчення договору підприємці матимуть можливість тут торгувати. А якщо все-таки договір не буде продовжено, то саму будку забрати можна, а хто зноситиме фундамент і чи зноситиме взагалі? А можливо, спробують змінити цільове призначення будки із тимчасової споруди у стаціонарний магазин. Кажуть, перші спроби зробити саме так вже здійснюються. Хоча ще невідомо, наскільки вони успішні.
Під виглядом тимчасових споруд встановлюють стаціонарні будівлі на фундаментах
Корупційний скандал
Із зростанням кількості тимчасових споруд у Коломиї з’явилися і деякі чутки про корупцію під час видачі дозволів на їх встановлення. Правдоподібність цих чуток зросла, коли влітку 2013 року працівники СБУ, прямо в Ратуші затримали першого заступника міського голови Тараса Яворського. Йому, а також головному архітектору міста Юрію Процюку інкримінували незаконне отримання коштів за видачу дозволів на встановлення торгових точок. «Здав» чиновників один із підприємців, який планував поставити чотири торгових точки. За це мав заплатити 40 тисяч гривень, тобто 10 тисяч за один МАФ. Однак платити потрібно було не готівкою, а перераховувати на спеціальний рахунок та показати квитанцію. Втім, до суду цю справу довести не вдалося. Чиновникам навіть підозру не оголосили, і вони продовжили працювати.
А міська влада продовжила видавати дозволи на встановлення МАФів, незважаючи на скандал. Були, звичайно, спроби запровадити тимчасовий мораторій на встановлення МАФів, але депутати міської ради його не підтримали. Тож станом на сьогодні Коломия буквально засмічена МАФами. Багато з них, до речі, пустують із наклеєними на дверях оголошеннями про продаж чи оренду. Однак багато й процвітають, люди сюди йдуть та залишають тут гроші.
Чи є альтернатива?
Самі ж представники влади, говорячи про МАФи, стверджують, що для міста вони безальтернативні та принаймні нешкідливі. Так, зокрема, вважає Ігор Слюзар, міський голова Коломиї. «МАФи безальтернативні, тому що в сучасних умовах це шанс створити для коломиян робочі місця. Інших варіантів для створення робочих місць на сьогодні у Коломиї майже не існує», – каже мер. А щодо безладу, то тільки тепер його вдалося побороти. «Це був шлях завдовжки два роки, і от на одній із останніх сесій міської ради ми затвердили схему встановлення нових малих архітектурних форм. Відтепер встановлення нових кіосків відбуватиметься тільки за згоди сесії».
Не могли у розмові із міським головою оминути питання оренди земельних ділянок підприємцями і сплати ними податку в міський бюджет. Міський голова відповів, що угоди про оренду землі міська влада із підприємцями дійсно не укладає – так, начебто, каже закон. «Однак ми включили інші механізми стягнення коштів за користування землею. Це оплата на благоустрій. Із кожним МАФом у нас є договір на благоустрій. З кожного метра квадратного вони мають сплачувати по 8 гривень на місяць. І нас не цікавить, чи працюють вони, чи ні, кошти все одно повинні сплачувати. Це більше, ніж орендна плата за землю, у декілька разів. Чи сплачують вони ці кошти, зараз сказати не можу, але у нас є угоди, і рішенням суду ми змусимо їх платити», – підсумував Слюзар.
Зовсім іншої думки стосовно МАФів та їхньої користі для Коломиї депутат Коломийської міської ради Віталій Вандич. Він вважає, що від кіосків місто може і повинно відмовитися повністю. «У Коломиї забагато кіосків, і встановлюють їх хаотично, без будь-якої логіки та врахування інтересів міста. Хоча б тому, що вони псують його зовнішній вигляд. Крім цього, багато з них ні копійки не платить до міського бюджету, це, по суті, самовільно встановлені будівлі, і з ними потрібно боротися, – вважає депутат. – Потрібно провести повну інвентаризацію усіх МАФів, створити спеціальну комісію і вирішити, чи зносити кіоск, чи ні».
Загалом, Віталій Вандич зауважує, що вирішити проблему можна тільки одним шляхом – відмовитися від МАФів та знайти їм альтернативу. «Альтернативою МАФам мають стати великі торгові центри, як це є у Європі. Там немає такого поняття, як кіоск, там всі їдуть скуповуватися в заміські великі торгові центри. І це стосується не лише великих міст, але й таких, як наша Коломия. До прикладу, в 40-тисячному словацькому Міхаловце є три величезні торгові центри і жодного кіоску. Це мета, до якої повинні йти і Коломия, і Франківськ, і інші міста».
Віктор ФІТЬО