На півтора року частину Валів у Франківську обгородять та облаштують під’їзд до будівельного майданчика нового храму. Втім мешканці обласного центру виступили проти цього, вимагають не забирати у їх дітей улюблене місце.
Не проти церкви
30 серпня Івано-Франківська міська рада дала дозвіл релігійній громаді Святого Миколая на «складання технічної документації із землеустрою земельної ділянки, на яку поширюється право земельного сервітуту орієнтовною площею 0,0300 га на вул. Дністровській, поруч будинку №26, для проїзду транспортних засобів, встановлення будівельних риштувань, огорожі та складування матеріалів на період будівництва церкви». Це означає, що на 18 місяців пагорб Валів обгородять та облаштують там проїзд до будівельного майданчика. Цей факт обурив франківців, адже це місце облюбували діти, які влітку там граються, а взимку – катаються на санях.
Подружжя Тетяни та Віталія Гоголів разом з маленьким сином прийшли на сесію міської ради, щоб просити депутатів не забирати в дітей Вали. Мовляв, аби під’їхати до місця будівництва церкви, не обов’язково заїжджати з вул. Дністровської, 26 і забирати Вали – одне з улюблених місць відпочинку франківців.
Проте 25-ма голосами рішенням було прийнято. А міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків обґрунтував це тим, що не може там більше бути такого «срачу»…
Хіба це чесно?
Як розповідає Тетяна Гоголь, вона не проти церкви, релігії чи Бога. Однак проти того, щоб для заїзду до будівництва в них відібрали Вали. «Церков УГКЦ тут достатньо, але якщо це допомагає людям духовно, то я не проти. Втім нехай тоді дотримуються того, що було написано на папері. Коли ти купуєш землю, то ж бачиш і орієнтуєшся, як і звідки ти маєш під’їжджати», – говорить жінка.
Оскільки на Вали можна заїхати ще й з інших вулиць, то вона не розуміє, чому заїзд має бути саме з цього боку. «Я зверталася до Оксани Савчук (секретаря міської ради – ред). Вона – жінка, має дитину, тому могла б зрозуміти нас. Але вона живе на Каскаді, і її центр не дуже цікавить. Дивно, бо чомусь на вул. Симоненка, де живе Савчук, відновлюються прибудинкові території, клумби, робляться дитячі майданчики. Хіба це чесно?» – висловлює невдоволення молода мама.
Також вона пригадала, що коли два роки тому відкривала з чоловіком дитячий майданчик на Валах, то Руслан Марцінків обіцяв, що тут буде зелена, спокійна і тиха зона. Однак зараз його дії розходяться зі словами.
«Чому вони забирають у нас 30 соток землі? Це весь пагорб. Тут багато людей відпочивають, гуляють з собаками та проводять час. Ми проти того, щоб церква була за межами їхньої землі», – обурюється пані Тетяна.
До того ж, каже, незрозуміло, яке може бути святе місце, якщо є такий спротив людей. Вона припускає, що будівництво храму триватиме не обіцяних півтора року, а набагато довше. А дитячий майданчик, будівництво якого декларують церковники, функціонуватиме не для всіх дітей, а тільки для прихожан. Тож де гуляти решті зі своїми дітьми – незрозуміло.
Без підтримки МВК
Зауважимо, що виконавчий комітет не підтримав проект рішення щодо заїзду з вул. Дністровської, 26. Тому його винесли на сесію міської ради з позначкою «не підтримано МВК». Однак активістка підозрює, що на погоджувальній раді міський голова Руслан Марцінків вплинув на депутатів, аби вони підтримали рішення.
«Хотілося б тільки одного – правди та відкритості. Чому не дослуховуються до громади? Хочуть люди, щоб там було кафе «Казка», то нехай би зробили», – міркує Тетяна Гоголь.
І додає, що ця фортеця була обгороджена парканом і витримала турецькі армії, а от 40 депутатів витримати не зможе…
Після сесії міської ради франківці у соціальній мережі «Фейсбук» почали активно обговорювати будівництво церкви та заїзд до неї. Люди жартують, що тепер кожному випускнику семінарії будуть зводити по церкві, та закликають депутатів переглянути своє рішення. Деякі навіть пропонували брати підручні інструменти і йти валити огорожу церкви… Так, мешканці організували зустріч «За збереження історичного центру Івано-Франківська», яку призначили на 7 вересня.
Активісти підкреслюють, що влада в місті належить громаді, а не церкві, і тільки громада може завадити руйнуванню міста. «Зрештою, якщо вже Івано-Франківськ – місто релігійне, ми маємо настановити мера та міську раду на праведний шлях та не дати їм согрішити, порушивши закон», – заявляють активісти.
Бог їм суддя
Представник церкви Святого Миколая Ігор Остяк наголошує, що, згідно з усіма документами, там можна будувати храм. Він запевняє, що комісія з безпеки руху ще в 2016 році розглядала різні варіанти заїзду, одним із варіантів було зробити його з вулиці Шопена, але там людно, тож довелось би зносити клумбу. Так комісія зупинилася на тому, щоб їхати попри будинок на вул. Дністровській, 26.
Заїзд дозволено з 06.00 до 09.00 і з 18.00 до 21.00. Під час будівництва Остяк обіцяє дотримуватися часових обмежень. Крім цього, запевняє, що жодного клаптика землі в мешканців ніхто не забере. Наразі ж будівництво хочуть закрити парканом, щоб не трапилась ДТП.
«Пагорб не постраждає, ми будемо викладати все дорожніми плитами, щоб не виносити болото на вул. Шопена. Будівництво церкви триватиме півтора року, для цього нам потрібно 6 метрів дороги. Потім все відновимо і посадимо саджанці. Дітки як гралися, так і будуть гратися», – наголошує Остяк.
Він зазначає: наразі проводять роботи з відновлення катехитичного центру. Сюди матеріали подають за допомогою крана. Але щоб споруджувати церкву, слід спершу вивезти будівельне сміття від колишнього дитячого кафе «Казка». А для цього потрібен заїзд. Всі інші матеріали, як стверджує чоловік, будуть подаватися, знову ж таки, за допомогою крана, який наразі необхідно завезти на будівельний майданчик.
«Нехай тим людям, яким платять гроші, Бог буде суддя і вони їм вилізуть боком, – коментує представник церкви Святого Миколая спротив людей. – Чому ніхто не ставить питання про реконструкцію ринку, куди також машини їздять? Бо там би вийшли, дали по голові, і на тому скінчилося б усе».
Шукати альтернативу
До речі, голова комісії з безпеки руху, перший заступник міського голови Микола Вітенко каже, що комісія таки не на надавала дозволу на заїзд (зауважимо, що саме згода комісії стала визначальною для депутатів під час голосування – ред.). «Церква помилилась, погодження не було», – каже він. Правда, додає що найкращим варіантом був би все-таки заїзд з вулиці Шопена. Адже у 2015 році міська влада завершила укладання бруківки від Палацу Потоцьких до Валів, і важка техніка може її пошкодити.
«Маємо приклад, коли в дворах між вулицями Шевченка і Чорновола церква також будує приміщення і без погодження з комісією спробували проїхати вантажною технікою по вул. Шевченка. Наслідки можна побачити», – обурюється чиновник.
Разом з тим він пояснює, що погодження від комісії має виключно формальне значення. А головне, щоб будівельники не порушували правила дорожнього руху та не завдавали шкоди комунальному майну. Мовляв, така комісія не є передбачена законом, а є практикою, яка склалася в Івано-Франківську.
Відтак Вітенко запропонував шукати альтернативу і будувати так, як у Європі. «Не обов’язково техніці привозити бетон чи ще щось, а можна прокласти бетонопровід, який би постачав розчин з іншої точки. Будівельні матеріали також не обов’язково возити «Камазами», а можна й меншими машинами. Є й інші варіанти, головне – бажання», – резюмує він.
Наталя КОЗАК
Як писав раніше “Галицький кореспондент”, мешканці Івано-Франківська чи не вперше за історію незалежної України виступають проти будівництва церкви. Йдеться про новий храм Святого Миколая УГКЦ, який незабаром розпочнуть будувати на найвищому пагорбі міських валів позаду Палацу Потоцьких, де колись працювало панорамне кафе «Казка».