«Роден»

  • Режисер: Жак Дуайон

    У 1880 році, після багатьох років боротьби за місце в художньому світі, французький скульптор Огюст Роден (Венсан Ліндон) нарешті починає отримувати престижні замовлення. Тоді ж він заводить роман зі своєю талановитою ученицею Каміллою Клодель (Ізіа Іжлен), яка стає музою Родена і надихає майстра на створення його найбільш чуттєвих творів. Однак скульптор не хоче одружуватися з дівчиною, оскільки підтримує стосунки зі швачкою Розою Бере, матір’ю його незаконнонародженого сина. Кар’єра Родена також розвивається непросто, оскільки він затягує роботу над статуями і створює скульптури, які шокують замовників своєю художньою сміливістю.

    Байопік Огюста Родена, знятий французьким режисером Жак Дуайоном, – амбітна картина. Двогодинна розповідь охоплює кілька десятиліть, і вона намагається приділити однакову увагу романтичним перипетіям в житті скульптора і його артистичним пошукам. В основному в фокусі – стосунки Родена з Клодель і багаторічна робота майстра над провокаційним пам’ятником Оноре де Бальзаку, який навіть зараз викликає острах у непідготовленого глядача. Однак картина зачіпає і багато інших тем, від роману з Бере до дружби Родена з літературними класиками того часу. Теоретично це робить «Родена» ідеальною картиною для тих, хто хоче дізнатися про життя і творчість майстра, але не має бажання порпатися в енциклопедіях. На практиці ж картину безглуздо дивитися, якщо ви попередньо не прочитали хоча б Вікіпедію і кілька статей про те, що фільм нібито висвітлює.

    Чому «нібито»? Тому що стрічка розповідає про Родена так уривчасто, з неуважністю до багатьох важливих деталей, що вона виглядає як частково розв’язаний кросворд. Глядачам пропонується то домислювати те, що трапилося, то заповнювати лакуни вже наявними знаннями. Друге куди ймовірніше – важко логічно домислити, наприклад, що Камілла Клодель у певний момент зійшла з розуму і сім’я помістила її в лікарню. Фільм лише натякає на цю трагедію, і Дуайон явно передбачає, що публіка в курсі, чим закінчилися стосунки двох видатних талантів (про Клодель іноді пишуть, що в деяких роботах вона перевершила вчителя). Звичайно, люди, які серйозно цікавляться мистецтвом, про це знають. Але погодьтеся, що дивно у фільмі, який починається із зародження роману Родена і Клодель, не показувати, як цей роман завершився. При цьому в картині знаходиться місце для абсолютно необов’язкової сцени, в якій натурниці переконують Родена зайнятися сексом втрьох.

    Майже всі інші заявлені у фільмі теми розкрито ще гірше. Більш-менш виразно і детально розказано лише історію створення пам’ятника Бальзаку. Але і вона подана настільки поверхово, що після завершення сеансу пам’ятник залишається такою ж загадкою для глядача, якою він був до покупки квитка. Ми бачимо, як бачення пам’ятника розвивалося, однак зрозуміти, чому Роден зробив пам’ятник саме таким, з фільму практично неможливо. Що ж, принаймні, картина змушує глибше замислитися про природу монумента і, можливо, знайти для себе ті відповіді, які не наважився дати постановник.

  • Крім перевірки глядачів на ерудицію, стрічка випробовує і терпіння публіки. У фільмі є кілька драматичних сцен, і навіть вони подані «при кімнатній температурі», з мінімумом вогню і пристрасті. Картина розповідає цікаву історію, але робить це так, що в залі важко не заснути. У свою чергу, вищезгадана уривчастість заважає співпереживати героям, оскільки змушує розгадувати картину як головоломку і не дає вживатися в дію. Візуальне рішення «Родену» не допомагає. Воно підкреслено мінімалістичне  – основна частина дії розвивається в майстерні, і розглядати можна лише незавершені статуї, обличчя героїв та їх робочі халати. Це вам не костюмна драма з балами, прийомами та іншими красотами. Звичайно, для фільму про скульптора такий підхід цілком доречний, але він повинен поєднуватися з захопливим сюжетом, а не додаватися до слабкого сценарію з пишномовними діалогами. Єдине надбання картини – Венсан Ліндон у головній ролі. Він дуже переконливий і як Роден-коханець, і як Роден-творець, і в більш видатній картині Ліндон міг би бути діамантом у золотій оправі. У «Родена» ж він виглядає як діамант у пилюці, і його гра не прикрашає стрічку, а тільки підкреслює її недоліки.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!