На Косівщині поліція вже три роки розслідує кримінальну справу про розкрадання бюджетних коштів під час будівництва берегоукріплення. Її вже навіть двічі закривали, але потім знову поновлювали.
Непрозорі роботи
Влітку 2014 року підняття рівня води у річці Рибниця внаслідок сильного дощу пошкодило у селі Соколівка близько 30 погонних метрів берегоукріплення автодороги державного значення «Татарів – Кам’янець-Подільський». Для його відновлення з держбюджету виділили 1 млн. 389 тис. гривень. Однак депутат Косівської районної ради Роман Матейчук стверджує, що на роботах зекономили, а кошти привласнили.
На той час пан Матейчук був головою Косівської РДА, тому добре знайомий з цією ситуацією та бачив, як роблять берегоукріплення. Він розповідає, що постанова Кабміну про виділення коштів була ще в червні 2014-го, однак роботи почались аж у грудні. Якби ж берегоукріплення так і не почали робити, то державні кошти довелось би повернути. Роботи на замовлення Служби автомобільних доріг (САД) в області проводило ПП «Техкомплект».
«Вони дочекалися зими і дуже спішили, бо треба було освоїти гроші, щоб не повертати їх державі. Відповідно, роботи не виконували так, як потрібно. Коли я приїхав на місце подивитися, як проводиться берегоукріплення, то мене культурно послали. Тоді я зрозумів, що щось тут не те і зайвий контроль їм заважає», – розповідає Матейчук.
Він стверджує, що замість трьох рядів габіонів у ширину поставили тільки один, подекуди – два, та підняли цю конструкцію доверху. Ззовні видно тільки один ряд габіонів з боку ріки. Депутат вважає, що на цьому дуже зручно «відмивати» кошти. Адже навіть якби була належна кількість габіонів, то вони все одно були б недоступні для людського ока.
«Потім я ознайомився у відділі капітального будівництва з кошторисом. Я бував на місці і порівняв те, що зроблено, з тим, що написано. Тому зробив висновок, що половину державних коштів відмили», – зазначає Роман Матейчук.
Депутат зафіксував на фото спосіб виконання робіт. Зокрема те, як габіонні ящики, яких не було видно, заповнювали не камінням, як передбачено будівельними нормами, а піщано-гравійною сумішшю, яку набирали безпосередньо з річки. А в ті, які видно ззовні, укладали більше каміння, яке також брали з річки. Однак у кошторисі зазначено, що все каміння привозили з Надвірнянського району. За мінімальними підрахунками, лише на цьому зекономили близько 200 тисяч.
Справа – в поліції
На початку 2015 року Роман Матейчук звернувся до Косівського відділу поліції, аби провести розслідування щодо виконання робіт з берегоукріплення в Соколівці. За фактом порушень, які допустила САД в області при цьому будівництві, поліція відкрила кримінальну справу за ч. 2 ст. 191 ККУ – привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. Задля встановлення обсягу фактично виконаних робіт та суми збитків була проведена будівельно-технічна експертиза.
«Оскільки ззовні не видно, скільки рядів габіонів поставлено, то експерт написав, що неможливо встановити завдані збитки. Але мене про результати експертизи не повідомили, хоча слідчий казав, що повідомить. Поліція навідріз відмовлялася показувати мені будь-які документи та навіть не залучила як свідка. Тому після висновку експерта справу закрили», – продовжує депутат.
Тоді він звернувся до поліції ще раз, вимагаючи поновити справу і провести повторну експертизу. Також просив, щоб до цього процесу залучили і його як депутата районної ради. Поліція таки поновила кримінальну справу, однак вона стояла на місці.
«Мене водили за ніс і годували обіцянками, що ось-ось буде експертиза. Так я прочекав рік. Зрештою, другий експерт не приїхав, і поліція знову закрила справу в лютому 2017 року, але я про це навіть не знав. Мене як заявника ніхто не повідомив про це», – обурюється пан Матейчук.
Не знаючи, що справа закрита, у травні він знову звернувся до поліції з питанням, як йде розслідування і коли врешті буде експертиза. Начальник Косівського відділу поліції Олександр Байдусь відписав, що це питання – на контролі, розслідування триває і його повідомлять про прийняте рішення у цій справі.
Коли ж депутат прийшов у серпні до слідчого, то той повідомив йому, що справу закрили ще в лютому. «Навіщо мені тоді Байдусь дав відповідь, що розслідування триває? Він не знав, що справа закрита?» – дивується Роман Матейчук.
Тож після цього депутат звернувся в прокуратуру, і зараз кримінальну справу поновили вже втретє. Однак, як вважає Матейчук, поліція не має бажання це розслідувати. Адже за стільки років навіть не встановила, хто у справі є потерпілим і яких збитків зазнав державний бюджет. Він припускає, що САД була у змові з підрядником, тому прийняла ці роботи і підписала акт виконаних робіт. І тому ніхто не зацікавлений у розкритті цієї справи.
«Доки так має бути?! – риторично запитує Роман Матейчук. – У нас відбулася Революція гідності, загинула Небесна сотня, тисячі людей віддали життя за зміни в країні, яких так і немає. Я не прошу багато, потрібно зробити прецедент на область, щоб всі зрозуміли, що не можна відмивати бюджетні кошти. Люди мають знати, що є контроль і в країні, зрештою, щось змінилось».
Сільський голова Соколівки Василь Стефурак каже, що коли почали будувати берегоукріплення, то сільраду про це не повідомили, хоча мали б. Він дізнався про роботи тоді, коли мешканці звернулися до нього зі скаргами, що робітники змінюють русло річки. «Я був на прийомі в голови райдержадміністрації, був на місці, і зрештою ми домоглися того, що русло річки не змінювали. Але скільки рядів габіонів ставили і скільки на це виділили коштів – я не знаю», – зазначає війт.
«Глуха» справа
Питання про берегоукріплення в Соколівці порушили і під час звіту начальника Косівського ВП Олександра Байдуся на сесії районної ради 19 вересня. Він натякнув, що це «глуха» справа. Мовляв, для того, щоб встановити, скільки рядів габіонів встановили в ширину, потрібно розрити мінімум у трьох місцях велику частину дороги.
«Виникає питання, хто це буде заривати і хто буде нести відповідальність за пошкодження того шматка дороги? Якщо експерт вже два чи три рази дає висновок, що не бачить нічого поганого у будівництві берегоукріплення, то хто тоді буде це відшкодовувати?» – звернувся він до Романа Матейчука.
Депутат відповів, що дорогу розривати не потрібно, адже ці роботи можна виконувати з боку річки, а відшкодувати кошти має той, хто недобросовісно виконав роботу та привласнив кошти.
«В ідеалі мало би бути так. Можливо, воно й буде так. Але поки суд винесе рішення про те, щоб відшкодувати те все і поставити на місце, то дорога буде пошкоджена мінімум у трьох місцях», – наголосив Байдусь.
«Галицький кореспондент» звернувся до начальника косівської поліції, щоб детальніше дізнатися про цю справу, але кілька днів під різними приводами він відмовлявся від спілкування.
Начальник Служби автомобільних доріг в області Василь Буджак повідомив, що наразі цю ситуацію вивчають. Однак зазначив, що поліція жодного разу не зверталася до них щодо будівництва берегоукріплення в Соколівці і про відкриття кримінальної справи йому невідомо.
Наталя КОЗАК