Українські рушники та хустки, петриківський розпис, борщ і навіть самогон – і все це у Китаї. У Гонконзі працює “Козак Іван” – так назвала свій ресторан українка, яка понад 20 років живе у Піднебесній.
В центрі Гонконгу на невеличкій вулиці Віндхем стріт розташувався осередок України – ресторан “Іван Козак”. Першим на вході гостей зустрічає справжній український козак. Статую виготовили китайські майстри ще 17 років тому, коли відкривався ресторан. Власниця закладу Олена Ванг зізнається, що сучасне обличчя козака скульптори ліпили з її профілю, пише 24 канал.
“Коли ми приїхали цього козака забирати, я думала, що зомлію, бо він був китаєць. Це було чисто китайське обличчя”, – згадує Олена Ванг.
Гонконг до 1997 року був британською колонією. Сюди на початку 1990 років і приїхала Олена продавати екзотичні песиків. І несподівано знайшла кохання – Айвана. Називає чоловіка по-звичному для нас – Іваном. Він до зустрічі з Оленою навіть не чув про таку державу як Україна. Побралася ж пара в Борисполі, на Київщині. Потім повернулись до Китаю, а коли в британському консульстві отримували дозвільні документи, виявилося, що Олена – перша українка, яка проживатиме в Гонконгу.
«Коли ми приїхали сюди, моя дружина сказала: “У вас у Гонконгу не має жодного українського ресторану”. І ми спробували донести жителям Гонконгу українську культуру», – розповів власник ресторану Іван Ванг.
На кухні працюють лише українці. Весь асортимент власного виробництва, навіть консервація і самогон. Серед відвідувачів найпопулярніші борщ, вареники з ягодами та деруни. Та з місцевих продуктів готувати не так і просто. Картопля дуже водяниста, а буряк солодкий. Тому, щоб страви були таки українськими, а не китайськими, кухарі вдаються до хитрощів.
Спочатку в гості до Івана ходили друзі та знайомі. Та згодом ресторан став популярнішим і тепер вільних столиків тут майже не буває. Сюди китайці приходять, щоб скуштувати незвичних для Азії страв.
Читайте також: Як китайське село стало містом майбутнього
“Козак Іван” – це оаза української культури. За цією адресою зареєстрована спільнота “Українці в Гонконгу”. Навіть український консул, коли приїжджає з Пекіна, зустрічі проводить саме в цих стінах.