Нацбанк припинить карбувати монети 1, 2, 5 та 25 копійок, однак бігти здавати копійки не потрібно – ними можна буде розрахуватися.
«Минулого тижня ми запропонували припинити поповнювати готівковий обіг дрібними копійками монет гривні. А для того, щоб спростити розрахунки, – використовувати правила заокруглення», – пояснює Віктор Зайвенко, директор департаменту грошового обігу НБУ.
Оскільки НБУ пропонує припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 копійок. Також доведеться припинити карбування монет номіналом 25 копійок, оскільки вони стають нерозмінними. Проте вилучати їх з обігу не стануть, тому бігти і здавати всі накопичені копійки не варто.
Також НБУ пропонує у магазині частіше використовувати правила математичного заокруглення.
Як повідомляє Віктор Зайвенко, для державного бюджету таке рішення позитивне: воно дозволить економити понад 90 млн гривень на рік. Саме такими є витрати на карбування та забезпечення грошового обігу. Торгові мережі та банки також зможуть не витрачати кошти на транспортування та обробку монет дрібних номіналів.
На сьогоднішній день, за офіційними даними, в обігу перебуває 12,9 мільярдів монет (штук), у тому числі номіналами 1 коп. – 2,4 млрд, 2 коп. – 1.4 млрд, 5 коп. – 1,9 млрд, 10 коп. – 3,8 млрд, 25 коп. – 1,7 млрд, 50 коп. – 1,2 млрд та 1 грн. – 0,5 млрд штук.
«Обмеження обігу дрібних монет не вплине на інфляцію. При середньому чекові в офіційних продуктових точках на 50-70 грн і частці безготівкових розрахунків близько 40% – на які вилучення дрібних монет не впливатиме – округлення до 10 копійок збільшить такий продуктовий чек десь на півсотих відсотка», – пояснює Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital.