Зменшення швидкості у населених пунктах, жорсткіші штрафи та перші права на два роки: Міністерство внутрішніх справ планує змінити низку правил дорожнього руху.
Нещодавно у Верховній Раді зареєстрували законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху», який ініціювало МВС. У документі пропонується змінити багато обов’язків водіїв та надати більше прав поліцейським. Новації стосуватимуться обмеження швидкості руху в населених пунктах, системи штрафів, посилення відповідальності за керування у нетверезому стані та впровадження відеофіксації порушень дорожнього руху.
Швидкість та штрафи
Однією з найважливіших змін є обмеження швидкості руху в населених пунктах з 60 км/год до 50 км/год. Таке рішення мотивують тим, що при швидкості 60 км/год зупинковий шлях становить 55 метрів, а ймовірність летального результату при зіткненні з пішоходом – 82%. Натомість при швидкості 50 км/год зупинковий шлях складе 40 метрів, а ймовірність летальних наслідків знизиться до 20%.
Також пропонується знизити поріг безкарності при перевищенні встановленої швидкості. Якщо сьогодні можна перевищувати встановлену швидкість на 20 км/год, то в проекті пропонується зменшити її до 10 км/год. Тобто якщо зараз водії можуть їздити у місті зі швидкістю 80 км/год, то у випадку прийняття законопроекту – не вище, ніж 60 км/год.
Суттєво збільшуються і штрафи за перевищення швидкості. Так, за перевищення ліміту на 10 км/год доведеться сплатити штраф у розмірі 340 грн., а не 225 грн., як зараз. Якщо ж водій перевищить дозволену швидкість на 50 км/год, то штраф складе 3400 грн. (зараз – 510 грн.).
Крім того, за залишення місця ДТП також пропонується встановити штраф у розмірі 3400 грн. (зараз – 255 грн.) та передбачити можливість позбавлення права керування транспортним засобом на термін до шести місяців.
У 20 разів збільшується розмір штрафу за управління транспортом без права керування. Він становитиме 10 200 грн., а за повторне порушення – 40 800 грн. Водії, які позбавлені права керування, порушивши закон, сплачуватимуть штраф у розмірі 20 400 грн., а за повторне вчинення цього порушення протягом року – 40 800 грн. Зараз такі штрафи складають 510 грн.
Також пропонується посилити і кримінальну відповідальність за порушення ПДР, вчинене у стані алкогольного чи іншого сп’яніння, що спричинило нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості. Передбачається позбавлення волі до 3-х років з позбавленням права керування транспортними засобами від 3-х до 5-ти років. Якщо ж порушення призвело до тяжких тілесних ушкоджень або загибелі людини, то передбачено позбавлення волі від 7-ми до 12-ти років з позбавленням права керування транспортними засобами від 5-ти до 10-ти років.
Права поліцейських
У проекті закону пропонується серйозно збільшити права поліцейських. Зокрема, з’явилася ще одна причина для зупинки автомобілів. Тепер поліцейський матиме право зупинити авто, якщо така зупинка здійснюється задля проведення огляду водія на стан сп’яніння.
До того ж, суттєво змінюється і спілкування водія з поліцейським. Він буде зобов’язаний зупинити транспортний засіб, вимкнути двигун та вийняти ключ із замка запалювання. Водійське посвідчення та інші документи водій повинен буде не просто показувати (пред’являти), а передавати в руки поліцейському.
Перебуваючи у транспортному засобі, водій має покласти руки на кермо, тримаючи їх у полі зору поліцейського, та не виходити з автівки без дозволу. Вийти з машини він може тільки на вимогу поліцейського. Пасажирам також заборонять вільно виходити з машини. Вони повинні будуть перебувати на своєму місці до відповідного розпорядження або вимоги поліцейського.
Окрім того, суттєво зміниться порядок огляду транспортного засобу працівниками поліції. Згідно з законом, поліцейський під час проведення поверхневої перевірки автомобіля має право вимагати відкрити не лише кришку багажника й двері салону, як зараз, але й навісний багажний пристрій, капот, ніші, які можливо оглянути без їх розбирання, причепи та надати можливість перевірити відповідність ідентифікаційних номерів транспортного засобу.
Зміниться і процедура виявлення вмісту алкоголю у крові водіїв. Якщо сьогодні для цього поліцейському треба долучати двох свідків, то після прийняття закону достатньо буде запису відеокамер. Буде збільшений і термін накладання адміністративних стягнень за керування у стані сп’яніння з 3-х місяців до року.
Також у законопроекті пропонують запровадити автоматичну фото- та відеофіксацію порушень ПДР і змінити порядок видачі водійських посвідчень. Якщо зараз їх видають терміном на 30 років, то тепер пропонують перше посвідчення видавати на два роки. Після закінчення цього терміну водієві видають посвідчення на 30 років без складання іспитів за умови, якщо протягом цього часу він вчинив не більше двох адмінправопорушень у сфері безпеки дорожнього руху. В іншому випадку водій повинен буде повторно скласти іспит.
Зміни – на часі
У патрульній поліції Івано-Франківська стверджують, що такі зміни до ПДР вже давно на часі. Вже другий рік патрульні з усієї України говорять про те, що в них замало повноважень, особливо, коли вони стикають з водіями, які керують у стані алкогольного сп’яніння та поводять себе агресивно.
«Ми сподіваємося, що жорсткі штрафи змінять свідомість водіїв і вони будуть добре думати перш, ніж порушувати правила. Дуже часто водії, яких суд позбавив права керувати за водіння у стані сп’яніння, знову сідають за кермо, і зараз їх можуть оштрафувати лише на 510 грн. Але для них ці гроші є ніщо, тому вони знову сідають за кермо без документів. У нас є такі водії, яких патрульні затримують три і більше разів», – розповідає прес-секретар патрульної поліції Микола Гурак.
Також, за словами Гурака, зупинка автомобіля з метою проведення огляду водія на стан сп’яніння є дуже доречною. Мовляв, зараз, навіть якщо патрульні знають, що водій нетверезий, зупинити його все одно не можуть, поки він не порушить ПДР. Тож інколи вони їдуть за водієм півміста в очікуванні офіційної причини для зупинки. Відтак цим зловживають водії, які думають, що можна випити і сісти за кермо, оскільки поліція не зупинить, бо вони нічого не порушують.
«Процес перевірки водія на стан сп’яніння займає декілька хвилин. Якщо водій дійсно тверезий і переживає за безпеку на вулицях міста, то пройде тест і поїде далі. До зловживань з боку патрульних це точно не призведе, але якщо перші декілька місяців будуть масові зупинки, то це мало б вплинути на свідомість водіїв. У нас від початку року складено тисячу протоколів за нетверезу їзду. Це дуже великий показник», – наголошує Гурак.
Прес-секретар патрульної поліції каже, що доречним є й обмеження швидкості. От тільки наразі поліція не може її контролювати, бо не має для цього відповідних приладів. Згідно з законом, фіксування швидкості має відбуватися не в ручному, а в автоматичному режимі. «Колись міліція користувалася приладами «Візир», але зараз вони заборонені. Можливо, якщо цей законопроект таки приймуть, то поліції нададуть прилади автоматичної фіксації швидкості на триногах або в патрульних автомобілях», – зауважує він.
Такої ж думки і т. в. о заступника начальника ГУ НП в області за напрямком превентивної діяльності Олег Йосипів. Він вважає, що жорсткіші штрафи і більше повноважень не призведуть до зловживань з боку поліцейських, а навпаки, допоможуть навести на дорозі лад. «У кожному районному відділі поліції є два екіпажі груп швидкого реагування патрульної поліції, які мають ті самі функції, що й патрульна поліція в обласному центрі. Тобто вони виїжджають на виклики, реагують на правопорушення і якщо бачать водія, який порушує ПДР, то зобов’язані відреагувати», – розповідає Йосипів.
Також він запевняє, що зараз поліція не стоїть на дорогах, як колись ДАІ, для того, щоб зупиняти машини і брати хабарі. Вона просто відпрацьовує проблемні ділянки і займається профілактикою порушень, адже присутність синіх маячків значно покращує дотримання водіями ПДР.
Треба починати з іншого
Однак водії не надто вірять у доцільність та ефективність таких змін до ПДР. На думку Ігоря Ткача, значна кількість змін, який пропонує законопроект, є правильною. Зокрема, щодо процедури зупинки і поведінки водія. Логічно, що з точки зору безпеки водій мав би тримати руки на кермі і, тільки якщо його попросять показати документи, передати їх поліцейському. Але насправді 80% водіїв цього не знатимуть, шукатимуть одразу ж документи і, таким чином, вже порушуватимуть правила. Тож він переконаний, що реформу потрібно починати не зі змін до правил, а з переатестації всіх водіїв, адже більша частина посвідчень є «купленими». Під час екзаменів їм якраз можна розповісти про нововведення і, таким чином, поліція точно знатиме, що всі водії про них поінформовані.
«Зупинити за підозрою на вживання алкоголю можна, якщо манера водіння вказує на сп’яніння, у водія розширені чи звужені зіниці, порушена координація рухів чи мовлення. Але на практиці це виглядає так, що зупиняють, кого хочуть, питають за старою схемою, чи є аптечка, і пропонують пройти тест на алкоголь», – продовжує Ткач. На його думку, водій справді має право відмовитись від експертизи, і це не буде автоматично доводити його вину, але вимога її пройти має бути обґрунтованою. До того ж, не всі заклади мають ліцензії на визначення стану алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Тому якщо поліція затримає водія, наприклад, у Тлумачі і він відмовиться пройти тест на місці та захоче це зробити у медзакладі, то там немає де це зробити.
«Мені виглядає, що ці зміни знову будуть використовувати у своїх іграх, а, можливо, і для збільшення хабарів. Зниження швидкості у населених пунктах – це також дурня. Треба спочатку запропонувати інфраструктуру, якщо хтось хоче їхати швидко, то має бути об’їзна дорога. У нас всі знають, що до Києва їхати шість годин, але якщо врахувати знаки – то це мінімум 11», – зазначає водій.
Відтак, на його думку, ці зміни до ПДР не дадуть ніякого ефекту. Навпаки, у водіїв з’явиться спокуса давати хабарі, а в патрульних – брати їх. Як би швидкість на дорогах не обмежували, більшість водіїв цього не будуть дотримуватися. До того ж, накласти покарання за її перевищення зараз поліцейські не можуть.
Наталя КОЗАК