А ви коли-небудь чули про такий інтелектуальний вид спорту, як ґо? Мало того, вже незабаром, 23-24 грудня, в Івано-Франківську відбудеться відкритий кубок із ґо, який збере найкращих майстрів з усієї України. До речі, також буде і турнір для початківців, тому кожен охочий зможе долучитися. Організатором кубку є іванофранківець Олег Почигайло, який грає в ґо вже понад 15 років.
Ґо – стародавня китайська стратегічна настільна гра для двох гравців, поширена в країнах Східної Азії та в усьому світі. В Японії, де гра отримала найбільший розвиток впродовж останніх століть, вона є частиною традиційної культури і сприймається як гра самураїв. Саме з Японії гра поширилася на Захід у другій половині ХХ століття.
Грають у ґо, ставлячи по черзі чорні та білі камені на дошку з решіткою горизонтальних та вертикальних ліній. Ціль гри – захопити якомога більшу територію на дошці каменями свого кольору, не дозволяючи супротивнику оточити свої камені. Незважаючи на прості правила, стратегія гри може бути дуже складною. Професійні гравці роками відшліфовують свою майстерність. Вважається, що в стратегічному плані ґо складніша за шахи.
«Гра ґо має дуже прості правила, проте вона є найбільш складною грою з варіаціями 1,0х10170, – каже Олег Почигайло. – Наскільки це багато? Кількість атомів у видимому всесвіті складає всього 1,0х1081».
На сьогоднішній день ґо – це остання гра, де найпотужніший комп’ютер у світі не міг виграти в людини-професійного гравця в ґо (на відміну від шахів). Компанія Google витратила 1 млрд. доларів на дослідження гри і комп’ютерних технологій, які пов’язані з нею та нейронними мережами. До речі, граючи в ґо, професійні гравці заробляють до 1,3 мільйона доларів США на рік.
Ґо є найдавнішою грою у світі, яка з’явилася понад п’ять тисяч років тому, вона символізує боротьбу світла і темряви. Коли людина грає в ґо, у неї працюють одночасно обидві півкулі мозку, тобто гра дозволяє розвивати як відчуття краси, так і навики логічного мислення. У Японії людину ніколи не візьмуть на керівну посаду, якщо вона не покаже високий рівень гри в ґо. Бо це показник інтелекту.
Як наголошує Олег Почигайло, ґо – це розвиток людини будь-якого віку, шлях до гармонії і досконалості. Це потужне розвивальне інтелектуальне мистецтво. Діти, які регулярно грають в ґо, значно успішніше засвоюють шкільну програму та стають лідерами в колективі, є більш кмітливими та винахідливими.
«Гра ґо – древнє таємне мистецтво імператорів та полководців Сходу, – продовжує іванофранківець. – Регулярно практикуючи ґо, ви зможете досконало відточити свою інтуїцію, легко проникати в задуми опонентів по бізнесу та будувати власні багатоходові комбінації».
В Україні ґо є офіційно визнаним видом спорту, з якого проводять змагання, присвоюють титули і звання майстрів спорту. Свого часу Україна навіть посіла третє місце в світі. Це був прорив, адже до того лідируючі позиції виборювали тільки Японія, Корея, Китай. Гра входить до Всесвітніх інтелектуальних «олімпійських» ігор.
В Івано-Франківську, та й на Прикарпатті загалом, про ґо дуже мало знають. Однак Олег Почигайло має рішучий намір це виправити. Наразі він уже проводить заняття з ґо для дітей (яким, до речі, також викладає і східні бойові мистецтва), однак планує організувати гурток і для дорослих – аби лише охочі відгукнулися.
Однак чи не найбільш глобальним задумом Олега є створення Центру інтелекту в західному регіоні, який слугуватиме осередком мислячої, креативної, успішної, інтелектуальної молоді. Все це відбуватиметься на основі відбору молоді через ґо. Перший крок уже зроблений – процес розпочнеться у співпраці з місцевими ІТ-компаніями, які неабияк цінують такий напрямок, як інтелектуальні ігри, та планують надавати успішним гравцям пріоритетне місце при працевлаштуванні.
Наталя МОСТОВА