Сьогодні, 21 грудня, в Івано-Франківську відбулася конференція на тему: “Клінічні випробування: міфи та реальність”. Організаторами події стали місцеві лікарі Роман Фіщук, Остап Оріщак і Михайло Кузюк.
Також до конференції через скайп-зв’язок долучився гуру клінічних випробувань в Україні та за кордоном, завідувач кафедри онкології Дніпропетровської медичної академії, Ігор Бондаренко.
“Клінічні випробування в Івано-Франківську проводять у більшості державних лікувальних неполіклінічних закладах, – каже керівник Центру слуху Роман Фіщук. – Здебільшого в сфері загальнотерапевтичного профілю. А загалом в Україні найбільше випробувань проводять в онкології, неврології та психіатрії. Наразі в Україні є 217 випробувань, де триває активний набір пацієнтів. Тоді як у Польщі, наприклад, 776”.
Як зазначили спікери, найбільший міф, що клінічні випробування – це якийсь експеримент. Кожне дослідження погоджується в Державному експертному центрі при МОЗ. Звідки беруться ліки? Все починається з лабораторії, де досліджують препарат, потім – доклінічні випробування на тваринах. Далі починаються клінічні випробування – аби оцінити безпеку і ефективність препарату. Найбільш сучасним є рандомізоване подвійне сліпе дослідження, коли одна група пацієнтів приймає препарат, а інша група – плацебо. При чому ні учасники групи, ні лікарі не знають, хто із пацієнтів отримав дійсно препарат, а хто – плацебо. Пацієнти постійно перебувають під наглядом. Останньою фазою є вивчення взаємодії препарату з іншими лікарськими засобами.
Проведення клінічних випробувань поводить компанія-спонсор на базі лікувально-профілактичних установ.
Пацієнт отримує доступ до інноваційних засобів, безкоштовне лікування, регулярне обстеження і контроль стану здоров’я, а також високий стан захищеності, за словами Остапа Оріщака. В будь-який момент пацієнт може без пояснення відмовитися від участі у випробуванні. Також пацієнт застрахований.
Раніше “Галицький кореспондент” писав, що на Прикарпатті спробують забезпечити ліками онкохворих та інсулінозалежних.