Режисер: Ален Шаба
Санта-Клаус (Ален Шаба) і його ельфи готуються до Різдва. Коли до свята залишається всього кілька днів, ельфи раптово хворіють і «відключаються». Стародавня книга вказує, що чарівних малюків можна вилікувати за допомогою австралійських фруктів, багатих вітаміном C, і Санта вирішує, що простіше буде роздобути аскорбінку, ніж знайти десятки тисяч плодів. Так що він вирушає за ліками і приземляється в Парижі. Оскільки Санта нічого не знає про людей і людське життя, окрім того, що діти хочуть подарунків на Різдво, він швидко опиняється в поліції. Звідти його визволяє жалісливий адвокат Тома (Піо Марман), який разом з дружиною Амелі (Гольшифте Фарахані) береться допомогти Санті купити вітаміни.
Французький комік і комедіограф Ален Шаба досяг піку своєї кар’єри, коли в 2002 році випустив сміховинний коміксний блокбастер «Астерікс і Обелікс: Місія «Клеопатра». Його подальші проекти, в тому числі голлівудські, були не настільки вдалі, і цього року Шаба вирішив зіграти в безпрограшну гру – випустити сімейну новорічну комедію, яка, за всіма передбаченнями, повинна добре виступити в національному прокаті і дещо зібрати в тих країнах, де із задоволенням дивляться французьке кіно. На жаль, фільм «Санта і компанія» схожий на фальшиві новорічні іграшки зі старого анекдоту. Він теж блищить, але не радує. З часів Діккенса різдвяні історії – це чарівні оповідання про духовне переродження, про перемогу доброти над черствістю, про сімейне примирення…
Яким би не був сюжет вдалої новорічної казки, вона завжди зображує духовну подорож, і це наповнює її любов’ю та щирістю. У «Санті і компанії» теж є розвішані по стінах новорічні «чехівські рушниці», але жодна з них не стріляє. Так, Тома весь фільм відмовляється від великого сімейного торжества і в кінці картини навіть не думає на нього з’явитися. Конфлікт адвоката з його недолугим і інфантильним братом до кінця не вирішується, і брат-злочинець не стає на шлях виправлення. Санта не починає краще ставитися до своїх ельфів, яких він на початку фільму не слухає… І далі в тому ж дусі. Хороші люди залишаються хорошими, сумнівні люди – сумнівними. Так, герої фільму рятують Різдво, яке в «Санті» зводиться до дотримання подарункового дедлайну. Але це лише кризовий менеджмент без будь-якої духовної підоснови. При цьому ніяких подвигів персонажі не здійснюють – крім того, що пару разів вибираються з ями, яку самі собі вирили. Якщо ви втратили дочку багатої жінки, то не нарікайте, що за вами женуться охоронці й поліцейські. В основному ж паризька дія фільму зводиться до спроб роздобути велику кількість аскорбінки. Ці спроби швидко приносять результат, оскільки у Тома якраз виявляється потрібна сума грошей. Купівля вітамінів через Інтернет – дивовижна казкова пригода! Іранська зірка Гольшифте Фарахані, що живе у Франції, не може повернутися на батьківщину з тих пір, як знялася оголеною для модного журналу.
Заради справедливості треба визнати, що фільм не зводиться до кліків мишкою. Це хоч і беззмістовне, але веселе кіно, оскільки Шаба придумав чимало жартів і гегів, побудованих навколо наївності Санти (він навіть не знає, що таке «гроші» і «купувати») і навколо реакції людей на те, як «дідусь» поводиться, що він говорить і що він знає про співрозмовників, оскільки роками носив їм подарунки. Санта у фільмі вийшов одночасно доброзичливим і примхливим, майже як маленька дитина, і у виконанні Шаби це досить смішне поєднання. У свою чергу, Тома і Амелі як неідеальна, але любляча пара виглядають так само приємно, як Брауни з «Пригод Паддінгтона 22».
Оскільки Санта прибуває в Париж на літаючих оленях, з бездонним кошиком для подарунків і з умінням переміщуватися, то чудеса у фільмі відбуваються практично кожної хвилини. Однак найчарівніші фрагменти стрічки – це її початок і фінал на Північному полюсі, де створюються й упаковуються подарунки. Ми багато разів бачили фабрику Санта-Клауса в фільмах і мультфільмах, але команда Шаби придумала найдивніше і незвичайне виробництво. Кожен фрагмент фабричних сцен робить честь художникам і аніматорам комп’ютерної графіки. Однак у багатьох інших моментах стрічка куди менш винахідлива, і це розчаровує. Так само, як і те, що позначена на постерах французька зірка Одрі Тоту грає мадам Клаус і проводить у кадрі всього кілька хвилин. Їй вистачає цього часу, щоб запам’ятатися, але саме тому хотілося б, щоб її роль була довшою. Чому Клауси не могли разом вирушити за покупками?
ФЕЛІНСЬКИЙ