Депутат на два мандати – на закон йому начхати

  • З утворенням ОТГ та виборами у них все більше депутатів рад різних рівнів стараються здобути там мандати. Проте, отримавши новий мандат, скласти старий не поспішають. Тож деякі невтомні обранці працюють аж у двох радах, та ще й на громадських засадах, тобто не отримуючи за це зарплату. Але число тих, хто сидить на двох стільцях, ними не обмежується.

    Згідно зі статтею 5 закону «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради у разі обрання його депутатом іншої місцевої ради. Також повноваження можуть припинятися достроково, але вже за рішенням ради у зв’язку з особистою заявою депутата про складення ним повноважень. Стаття 7 цього ж закону чітко говорить, що депутат місцевої ради не може мати іншого представницького мандата.

    Втім в Івано-Франківській області на ці вимоги закону чомусь закривають очі, й депутати успішно поєднують два мандати. Вони пишуть заяви про складення повноважень в одній з рад, на основі чого їх реєструють в інших радах. Але районні та обласні ради ці заяви або взагалі не розглядають, або не задовольняють.

     

    Голови ОТГ і депутати облради

    Першим депутатом обласної ради, який поєднав два мандати, був Петро Книшук. Директор ТОВ «Прут-Генетик», голова фракції «Батьківщина» в облраді 18 грудня 2016 р. став головою Матеївецької ОТГ. Втім його заяву про припинення повноважень депутата облради розглядають вже більше року. Кожного разу на сесії облради не вистачає для цього голосів.

    Згодом до Книшука приєдналися ще два колеги по облраді. 29 жовтня відбулися перші вибори у Рожнівській ОТГ, її очолив однопартієць Книшука Сергій Радиш. А головою Брошнів-Осадської ОТГ став депутат від «Солідарності», директор департаменту будівництва, житлово-комунального господарства та архітектури  Назарій Іванів.

    Як і годиться, вони також написали заяви на складення повноважень депутата облради. Тож сесія, що відбулася 22 грудня, розглянула одразу три заяви про припинення повноважень, але для прийняття рішення традиційно не вистачило голосів.

     Депутати райрад та ОТГ

    Якщо депутати облради балотуються тільки на голів ОТГ, то з районних рад вони йдуть як у депутати, так і на голів ОТГ.

    29 жовтня відбулися перші вибори в Ямницькій ОТГ – найбагатшій громаді області. Її бюджет у 2018 р. становитиме 81 млн. 267 тис. 800 грн. Цих коштів громаді на прожиття забагато, тому понад 6 млн. грн. вона поверне державі. Тож зрозуміло, що боротьба за крісло голови ОТГ та депутатів тут була великою. Цікаво також, що деякі депутати та голова громади не мають жодного відношення до тих сіл, які увійшли до її складу.

    Депутатами Ямницької ОТГ стали троє депутатів Тисменицької райради: Ігор Литвинець, Михайло Юркевич та Юрій Проценко. Останній обраний ще й секретарем ради громади. А очолив новостворену громаду голова районної ради Роман Крутий.

    Втім усі вони продовжують бути депутатами райради. 4 листопада на сесії районної ради Крутий зачитав заяву про складення повноважень голови без припинення повноважень депутата райради. Новим очільником представницького органу Тисмениччини стала Тетяна Градюк – директор Тисменицького телебачення та голова бюджетної комісії. Більше того, Крутий і Градюк просто обмінялися посадами: він став головою бюджетної комісії, а вона – головою райради.

    «Галицький кореспондент» поцікавився у новообраного голови Ямницької ОТГ, чому він не складає повноваження депутата райради. Втім Роман Крутий тільки заявив: «Я зробив все, що від мене вимагає чинне законодавство». Однак що саме він зробив і чого вимагає від нього законодавство, пояснити не захотів.

    Ми також звернулися з офіційним запитом до голови Тисменицької районної ради Тетяни Градюк про те, чи надходили заяви від чотирьох депутатів про складення повноважень та чи будуть їх розглядати на сесії і коли. Голова райради, як і її попередник, виявилася небагатослівною. «Заяви щодо припинення депутатських повноважень достроково будуть розглянуті у встановленому чинним законодавством України порядку та відповідно до законів «Про місцеве самоврядування в Україні» і «Про статус депутатів місцевих рад», – йдеться у відповіді Градюк. А ось коли це станеться – невідомо.

    До речі, депутати Тисменицької райради не єдині, хто поєднує мандати. Схожа ситуація є і в інших громадах, наприклад, в Делятинській.

    Приклад для інших

    В той час, як одні депутати міцно тримаються за два крісла, інші показують приклад законослухняності. Ще 30 листопада шість депутатів Косівської райради, що стали депутатами Рожнівської та Яблунівської ОТГ на виборах 29 жовтня, на сесії склали свої повноваження. Мова йде про Василя Дудюка, Івана Поповича, Михайла Мельничука, Романа Матейчука, Миколу Розвадовського та Іванослава Бойчука. Останній був головою бюджетної комісії.

    Втім прийняти таке рішення з першого разу обранці Косівщини також не змогли. Під час обговорення виникло запитання, чи можуть депутати, які хочуть скласти повноваження, голосувати за цей проект рішення і чи не підпадає це під конфлікт інтересів. Думки депутатів розділилися. До того ж, у сесійній залі були присутні близько 25 депутатів, і ця цифра постійно змінювалась – хтось виходив, хтось приходив. А для прийняття рішення потрібен був 21 голос.

    «Зараз районна рада виходить заручником ситуації. Рано чи пізно ми мусимо прийняти це рішення. Ми вже створили прецедент на цілу область», – закликав депутатів голосувати голова райради Павло Ванджурак.

    Зрештою, Косівська районна рада припинила повноваження цих шістьох депутатів та відпустила їх працювати в ОТГ.

     

    Депутати-сумісники

    В обласній раді є не тільки депутати, які мають два мандати, а й такі, які суміщають депутатство з роботою у виконкомі іншої ради. Вже майже два роки триває боротьба за мандат Сергія Коцюра, який став заступником голови Коломийської міськради. Його однопартійка від «Самопомочі» Марія Ткачук подала навіть в суд, оскільки є наступною у списку після нього і претендує на крісло депутата.

  • Ткачук звернулася до Івано-Франківського окружного адмінсуду, який зобов’язав обласну виборчу комісію (ОВК) вирішити питання щодо реєстрації кандидата. Під час чергового розгляду комісією цього питання голосів «за» не вистачило і рішення суду виконати не вдавалося. У результаті ЦВК розпустила ОВК як бездіяльну.

    Нова ОВК позбавила Коцюра депутатського мандата через сумісництво посад і зареєструвала депутатом Ткачук. Тож уже навіть на сайті ЦВК у списку депутатів облради немає Коцюра, натомість є Ткачук.

    Втім обласна рада відмовляється це визнавати. Тож Марія Ткачук подала до суду на голову облради Олександра Сича. Мовляв, голова перешкоджає їй здійснювати депутатські повноваження та відмовляється забезпечити можливість брати участь у пленарних засіданнях.

    Крім того, в облраді є ще троє депутатів, які працюють у виконкомі Івано-Франківської міськради. Це перший заступник міського голови, свободівець Микола Вітенко, заступник міського голови, представник «Батьківщини» Олександр Левицький і керуючий справами міськвиконкому, свободівець Ігор Шевчук.

    Згідно з ч. 7 ст. 51 закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються ті ж вимоги щодо обмеження сумісності, які встановлені для сільського, селищного та міського голови. А відповідно до ч. 4 ст. 12 цього ж закону, сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради.

    Втім Микола Вітенко пояснює, що в Україні є така практика поєднання двох посад і тут немає конфлікту інтересів. Мовляв, наразі є судова справа тільки по одному депутату, а на нього в суд ще ніхто не подавав. Каже, що йому зовсім не важко поєднувати посади, адже має вже п’ятирічний досвід у цьому. «Робота депутата обласної ради – на громадських засадах і не потребує великих зусиль», – підкреслює він.

    Олександр Левицький зазначає, що не бачить причини визначатися. Мовляв, він не є посадовою особою міськради і працює там, бо «кожен десь працює». «Головний лікар працює у лікарні. Педагог працює у школі, а підприємець – на підприємстві. Будь-якій людині, яка виконує роботу старанно і відповідально, буде важко», – коментує він.

    А Ігор Шевчук каже, що не бачить причин не допомагати своїм виборцям у статусі депутата облради, якщо закон це дозволяє. Тільки у 2017 р. він залучив з обласного бюджету 2 млн. гривень. «Якби комісія сказала, що я не маю права бути депутатом, то я би й не був ним. А так, якщо мене зареєстрували, то чому я маю кремпуватися? Якщо пройде п’ять років і почнуться нові вибори, нехай комісія зразу реагує на ці питання», – міркує Шевчук.

     

    Безсила ОВК

    Голова ОВК Зіновій Карабін лише розводить руками і каже, що хоч закон забороняє мати два мандати і суміщати депутатство з роботою у виконкомі, цього не виконують. На його думку, все тому, що за це не передбачено ніякої відповідальності.

    «Вони повинні визначитися, депутатами якої ради є. Але наша обласна рада грає вар’ята. Не задовольняє заяви депутатів, які просять скласти повноваження. І нічого з цим зробити не можна. Немає ніякого механізму. Ми написали про такі прецеденти в ЦВК, вона написала у комісію Верховної Ради, але відповіді так і немає», – зітхає він.

    Тож Карабін пропонує, щоб голови обласної та районної рад через суд позбавляли мандатів таких депутатів. Втім як змусити їх це робити – не знає.

     

    Козир для опонентів

    Керівник програми практичної політики, експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай пояснює: те, що депутати районних рад переходять в ОТГ – правильно, адже це престижніше і є більше можливостей через децентралізацію. Але випадки, коли депутати обласної ради йдуть в ОТГ – унікальні. Адже вони, як правило, невеликі і в облраді є більше можливостей допомогти своїй громаді.

    Втім він наголошує, що два представницьких мандати мати не можна. Тому людина перед тим, як отримати мандат голови громади чи депутата, мала б скласти мандат депутата обласної чи районної ради і написати про це заяву. Цю заяву голова ради має на сесіях ставити на голосування стільки разів, поки не набереться необхідна кількість голосів для її задоволення.

    «Депутат має написати заяву на складання повноважень і більше не з’являтися на засідання тієї ради. Якщо би він прийшов і брав участь у розгляді питань та голосуваннях, то міг би втратити мандат», – роз’яснює Солонтай.

    Коли ж він почув, що у нас, наприклад, голови ОТГ продовжують брати участь у сесіях обласних та районних рад, то здивувався. Каже, що в такому випадку повідомлення ТВК і надання їм статусу голів на пленарному засіданні має бути визнане помилковим. До того ж, якщо голосування за участю цієї людини на щось впливають, то можуть поставити під сумнів всі ті рішення і визнати їх недійсними.

    «Цим мав би скористатися, в першу чергу, будь-хто з опонентів. Те, що вони не склали повноваження ради вищого рівня, підтверджується не голосуванням за їх заяви, а тим, що вони ходять на засідання, – наголошує експерт. – Тобто ці люди показують, що мають два представницьких мандати, тому їх треба позбавити одного з них. Якого? Того нового, якого вони набули. Бо в них перед цим був старий мандат, і вони його підтверджують».

    Тож Олександр Солонтай пропонує будь-кому, хто зацікавлений у наведенні ладу, подавати в таких випадках до суду і таким чином позбавляти їх мандатів. Також зробити це напряму може, наприклад, і сесія ОТГ.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!