Неподалік Івано-Франківська козловий кран впав на автомобіль, в якому перебувало дев’ятеро людей. Двоє з них загинули на місці, решта – відбулися переляком. За попередньою версією, кран не був добре закріплений, тому сильний вітер зрушив його з місця.
Миттєва смерть
Трагедія трапилася 30 січня близько 9 год. на території бази комплектації станції Хриплин регіональної філії «Львівська залізниця». На працівників підрозділу «Стрийський мостобудівельний поїзд», які перебували в автомобілі «КРАЗ-5233» (пасажирський фургон) раптового впав козловий кран. Його несучі елементи кріпляться на чотирьох опорах, які дещо схожі на ноги тварини, звідки й назва. Водій і пасажир загинули миттєво, адже вага такого крана близько 36 тонн. Семеро людей, які були у фургоні-кузові, залишись неушкодженими. Вони відбулися переляком, і з ними працюють психологи.
Начальник оперативно-координаційного центру управління ДСНС в області Петро Василик розповів, що о 9.07 до них надійшло повідомлення від диспетчера швидкої медичної допомоги про падіння крана. «Люди, які вижили, були шоковані. Вони дякували Богу, що кран не впав на кузов. До звільнення загиблих залучили відновлювальний кран «Укрзалізниці», а також шість одиниць техніки ДСНС. За його допомогою підняли кран, який впав на автомобіль, і екскаватор відтягнув його на безпечну відстань», – повідомив він.
Після цього рятувальники розрізали металеву конструкцію кабіни та витягли тіла загиблих. Ними виявилися 47-річний і 54-річний працівники залізниці. Кран приплюснув кабіну наскільки, що її дах був фактично притиснутий до самої підлоги.
Зона підвищеної небезпеки
У прес-центрі «Львівської залізниці» повідомили, що о 8.10 на базу комплектації станції Хриплин Івано-Франківської дистанції колії прибув вантажний автомобіль КРАЗ з працівниками підрозділу «Стрийський мостобудівельний поїзд». Після завантаження матеріалами (шайби, кабелі тощо) працівники сіли в автомобіль для виїзду на об’єкт.
«У цей час несподівано знялися різкі пориви вітру, які спричинили самовільний рух козлового крана КК-3032, що знаходився на території бази комплектації, на відстані 35 м від автомобіля. Докотившись до опорного тупика в кінці підкранової колії, кран перевернувся та впав, при цьому жорстка стійка кранової конструкції потрапила на кабіну автомобіля», – інформувала прес-служба «Львівської залізниці».
На залізниці зазначають, що кран востаннє працював 29 січня, після чого був взятий машиністом на два протиугінні пристрої, передбачені паспортом. Хоч він був виготовлений ще у 1975 році, але введений в експлуатацію тільки в 2011-му. Також там стверджують, що за декілька днів до трагедії Львівський експертно-технічний центр регіональної філії «Львівська залізниця» провів його експертне обстеження і встановив, що кран перебував у справному стані.
Начальник Івано-Франківської дирекції залізничних перевезень Ярослав Лучко запевняє, що кран був належно закріплений, але сильний вітер зірвав його з опор і протягнув близько 30 метрів, внаслідок чого він впав на кабіну автомобіля. «Кран був закріплений згідно з вимогами, бо на рейках видно сліди, як його тягнуло», – наголосив Лучко.
За його словами, зараз важко про щось говорити, адже буде розслідування, яке встановить хто і що порушив. Втім він зазначив, що на залізниці інколи таке трапляється, адже це зона підвищеної небезпеки. Лучко сказав, що сім’ям загиблих виплатять грошову компенсацію. На місце події виїхала комісія ПАТ «Укрзалізниця», яка проведе службове розслідування.
Недотримання техніки безпеки
Натомість начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Івано-Франківської міськради Ігор Влізло припускає, що ймовірною причиною трагедії стало недотримання техніки безпеки. Саме через це гинуть люди у 99% випадках.
За попередньою версією, у козловому крані були ненадійно закріплені гальмівні колодки. «Оскільки кран недіючий, то він мав бути намертво закріплений до того часу, поки його не демонтують чи будуть використовувати. Друга версія – кран був закріплений, але не настільки добре, тому через вітер його зрушило з місця. Тобто зараз ми вивчаємо, чи були взагалі гальмівні колодки і чи були вони належно закріплені. У нас є багато запитань, зокрема чому там стояла машина», – пояснює Влізло.
За його словами, відповідальність за це має понести начальник, інженер з техніки безпеки та кранівник. До того ж, кран старий, гнилий і в деяких місцях був навіть підпертий дошками. Тож його потрібно було вже давно звідти забрати геть.
«У нас вітри були й гірші, але кран стояв. Значить, він був тоді правильно зафіксований, а зараз – ні. Ну не може вже така стара техніка використовуватися. Якщо він не працював, то треба було його демонтувати», – підкреслює Ігор Влізло.
З цієї трагедії вже зробили висновки та вирішили перевірити всі крани, які є у місті. Мовляв, вітри у нас – не рідкість, тому треба бути впевненими, що крани в належному стані і трагедія не повториться.
Кран не стояв на обліку
Розслідування щодо причини трагедії проведе також і обласне управління Держпраці. Його начальник Ігор Росипайло розповів, що інспектори управління були на місці і встановили, що з одного боку на рейках є гальмівний шлях. Це означає, що кран був закріплений. Чи був закріплений з іншого боку, наразі невідомо, оскільки він перевернутий. Втім Росипайло припускає, що, скоріше за все, козловий кран не був закріплений належним чином, що й спричинило трагедію.
«Відповідно до положення, буде проводитися розслідування і створена комісія за участю фахівців. Після розслідування ми будемо чітко розуміти, чому він впав. Треба також з’ясувати в гідрометцентрі, наскільки сильний був вітер», – підкреслює він.
Якщо доведуть, що кран впав через те, що був неналежно закріплений, то відповідальність понесе той, хто мав це зробити і відповідав за безпеку експлуатації крана. Наразі вже встановлено, що цей козловий кран не перебував на обліку в облуправлінні Держпраці.
Ігор Росипайло пояснює, що кожен кран має свій номер і характеристики, за якими він обліковується. Якщо його переміщають в іншу область, то за місцем розташування мають поставити на облік в управління Держпраці. Для цього потрібно подати пакет документів, що він перебуває у справному стані і проведений техогляд.
«Наші інспектори, які були на місці, встановили, що кран не перебуває в нас на обліку. Тому ми не знаємо, як довго він там стоїть і чи в належному стані. Нам не подали інформацію, що його сюди перемістили, ми не знаємо, і де він зареєстрований. Може, він в якомусь іншому місті на обліку стоїть, але в будь-якому випадку порушення вже є. Кран переїхав до Івано-Франківська, і «Укрзалізниця» мала нас проінформувати про це та поставити його на облік», – зазначає Росипайло.
Не нещасний випадок, а кримінал
Прес-секретар обласної поліції Мирослава Белдик повідомила, що за фактом загибелі двох людей відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 272 ККУ – порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві особою, яка зобов’язана їх дотримувати, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки. Це карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
«У справі призначено ряд експертиз. Тобто подія не зареєстрована як нещасний випадок, а розпочато провадження і встановлюються особи, які винні у трагедії», – зазначила вона.
Наталя ДЕРКЕВИЧ