У вівторок, 30 січня, у Коломиї відбувся протест підприємців з відомого серед місцевих «голубого» ринку. Десятки людей прийшли до міського голови Ігоря Слюзара з плакатами «Сотні людей – на вулицю!», «Люди – не машини!», «У мене забирають роботу!» та «Слюзар – рейдер!!!». Таким чином підприємці вимагали продовжити оренду землі під речовий ринок.
Бурхливу реакцію підприємців спричинило рішення міської ради від 26 січня, яким депутати відмовилися продовжити оренду землі у розмірі 0,19 га агрофірмі «Прут». Люди запротестували, мер попросив створити оргкомітет, та натомість до міськради завітали десятки розгніваних підприємців.
Як розповіли активісти, ринок існує вже 13 років. Його побудувала агрофірма «Прут», працевлаштувавши понад сотню підприємців і надавши їм комфортні умови праці. Договір оренди поновлювався кожні три роки у кабінетах чиновників, на сесію міської ради рішення не виносили. Проте цього року міська влада вирішила діяти інакше. Відтак 26 січня депутати міськради проголосували за те, щоб побудувати паркінг на місці ринку.
«Станом на сьогодні на ринку працює близько 450 працівників – це і агрофірма «Прут», і підприємці. Самі відносини склалися багато років тому. Першим рішенням ще у 1998 році нам було надано право на оренду земельної ділянки для будівництва ринку на 50 років. Але так як міська влада переймалася, що там може бути забудова і не дотримають цільового призначення, рішення змінили і право на оренду дали на менший термін», – розповіла представниця агрофірми «Прут» Марія Ткачук.
Рішення приймалося, як зазначають активісти, поспіхом без громадських слухань. На профільні комісії з цього питання не було запрошено ні представників агрофірми, ні підприємців ринку. Його навіть у порядку денному не було – міський голова вніс питання з голосу. Терпець людям увірвався, вони вимагають скасування рішення, аби мати змогу прогодувати власні сім’ї.
Натомість мер Коломиї запропонував створив оргкомітет, щоб допомогти підприємцям. «Я не буду розбиратися з проблемами агрофірми «Прут». Таке рішення ми прийняли у зв’язку з тим, що хочемо реконструювати територію, де і знаходиться ринок. Вас ніхто не виганяє, але я хочу почути підприємців, а не представників цієї фірми», – заявив Слюзар, приймаючи протестувальників.
Ідея міського голови полягає у тому, щоб під комунальною землею зробити комунальний паркінг, де знайдеться місце і для торгівлі. Як розповів він журналістам, планували створити підземний паркінг з двома виїздами. І робиться це, звісно, з думками про громадськість. Та і це лише плани на майбутнє, просто для того, щоб братися за проектування – земля має належати міській владі, а не перебувати в оренді.
Люди ж переконані, що Ігор Слюзар планує на цьому місці будувати щось приватне. Натомість мер звинуватив підприємців у тому, що вони відстоюють інтереси агрофірми «Прут» і не дбають про себе ж. Він також додав, що за 2017 рік агрофірма «Прут» заплатила у міський бюджет лише 46 тис. грн. податку, в той час як підприємці сплачують фірмі щонайменше 60 тис. грн. щомісяця.
Міський голова та його секретар усіляко намагалися переконати підприємців у правильності рішення депутатів, дійшло і до криків. «Шановні підприємці, вас пускають в блуд, а ви ведетеся. Вас обдирають, а ви дальше їм вилизуєте! Вас ніхто нікуди не виганяє, я сам довгий час був підприємцем, і всі – на вашій стороні», – запевняв мер.
Та кожен стояв на своєму. Підприємці були переконані, що влада їх виганяє задля власної вигоди, а міський голова вважав, що агрофірма «розводить» підприємців, які прийшли її захищати. Мер пропонував віддати підприємцям для торгівлі ярмарок та укласти договори про співпрацю з кожним особисто, щоб вони представляли лише власні інтереси, та підприємці на це йти не хотіли.
Працівники ринку зізнаються, що просто бояться втратити місця, а довіру до агрофірми мають. Тому що, незважаючи на певні внутрішні проблеми, вона забезпечила їм робочі місця на багато років.
На зустрічі протестувальників з міським головою йшлося також про договір оренди земельної ділянки під ринком на 50 років. Ситуація тут зовсім заплутана. Марія Ткачук і адвокат агрофірми «Прут» Тарас Жарський розповідають, що незаконно було розірвано договір оренди на 50 років і з порушеннями укладено новий. А Ігор Слюзар запевняє, що про договір на 50 років він взагалі не знає. За його словами, існував договір терміном на десять років, а потім ще двічі підписували договори на три роки.
Врешті сторони конфлікту зійшлися на тому, що створять ініціативну групу для вирішення цієї ситуації, в яку увійде кілька підприємців. Про наступну зустріч меру пообіцяли повідомити. Представники агрофірми «Прут» тим часом готують позов на міську владу до суду, а підприємці – переживають за своє майбутнє.
Марта БАРАНЕЦЬКА