Перед новим роком департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації проводив так звані «грудневі жнива». Так називають період, коли наприкінці року витрачають залишкові кошти. З’ясувалося, що департамент навіть укладав угоди на виконання робіт, які вже давно зроблені.
Благоустрій коло стадіону
26 грудня департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури ОДА уклав ряд договорів з ТОВ «ПБС» на суму близько 5 млн. гривень. Зокрема, за чотири дні підприємство мало виконати благоустрій прилеглої території до стадіону «Хет-Трик» на вул. Чорновола в Івано-Франківську. Для цього департамент уклав навіть два аналогічні договори на 359 та 784 тисячі.
Нагадаємо, капсулу для будівництва нового стадіону з футбольним полем із штучним покриттям для дитячо-юнацького та аматорського футболу поблизу стадіону «Рух» заклав особисто президент Петро Порошенко у жовтні 2015 року. Тоді обіцяли, що новий майданчик для футболу з’явиться вже до травня 2016-го, але будівництво затягнулося. «Хет-Трик» офіційно відкрили 29 вересня минулого року.
12 червня під час інспектування будівництва стадіону голова ОДА Олег Гончарук зазначав, що потрібно облаштувати не тільки поле, а й зробити благоустрій навколо стадіону. Зокрема, має бути облаштований і заїзд.
Замовником будівництва стадіону була Івано-Франківська обласна федерація футболу. Фінансування здійснювалось за рахунок коштів УЄФА, ФФУ, обласного та міського бюджетів. Однак загальна вартість будівництва невідома. Конкретні цифри намагалися з’ясувати 20 грудня на засіданні комісії облради з питань бюджету, фінансів та податків. Тоді заступник голови федерації Тарас Клим так і не зміг назвати, хто і скільки виділив коштів.
До слова, оскільки фінансування стадіону здійснювалося з різних джерел, то й претендентів на нього було багато. Зокрема, федерація футболу, обласна і міська ради, а також ОДА. Як повідомив директор міського департаменту молодіжної політики та спорту Віталій Матешко, наразі ним опікується Івано-Франківська обласна федерація футболу.
«Зараз вона погоджує зі всіма школами години використання стадіону. Після цього між федерацією, ОДА та міськвиконкомом буде підписана угода про паритетне використання арени в межах погоджень. Стадіон буде на балансі федерації футболу, але думаю, що довго вони його не зможуть утримувати. У них немає працівників, які повинні за ним доглядати. Це зараз все нове, але рано чи пізно доведеться щось робити», – міркує Матешко.
Ми вирішили перевірити, як змінився благоустрій навколо стадіону в останні дні 2017 року. Але нічого нового там не побачили. Асфальт біля адмінбудівлі і парковка були зроблені ще до приїзду гаранта, а болото з інших боків стадіону так нікуди і не зникло. Тренер, який саме оглядав готовність поля до тренування, здивувався, коли почув, що тут наприкінці року мали зробити благоустрій. Каже, буває тут регулярно, тож ніяких ремонтних робіт не помітив.
З цього випливає, що або фірма взагалі не виконала ніякі роботи, або ж зробила їх ще до відкриття стадіону «в борг». А вже у грудні 2017 р. департамент просто уклав договори з «ПБС» на облаштування благоустрою прилеглої території до стадіону для того, щоб оплатити ці роботи. До слова, департамент будівництва здійснив оплату в повному обсязі через два дні після підписання угод.
Стадіон ІФНТУНГ
За декілька днів «ПБС» повинно було також виконати ряд робіт на ще одному стадіоні – спорткомплексі ІФНТУНГ на вул. Карпатській, 15. Як відомо, він був ведений в експлуатацію ще в 1980 році. У червні минулого року ОДА підписала документ про «Алгоритм капітального ремонту легкоатлетичного стадіону університету».
Директор спортивного комплексу ім. Гемби Петро Бажан розповідає, що запланована реконструкція стадіону триватиме декілька років. Університет хоче отримати акредитацію, щоб проводити міжнародні легкоатлетичні змагання. «Наш стадіон за параметрами повністю підходить для цього. Такі стадіони є тільки у Луцьку та Кропивницькому. Наш буде третім. Зараз ми подали в експертний центр кошторисну документацію», – продовжує він.
26 грудня департамент будівництва ОДА уклав із «ПБС» договори на капремонт із влаштуванням шару асфальтобетону, ремонт бігових доріжок, легкоатлетичних секторів та пішохідних доріжок. Загальна сума робіт – понад 2 млн. гривень. Цікаво, що у жовтні департамент вже укладав аналогічні угоди з ТОВ «ПБС» на капремонт легкоатлетичних секторів та капремонт бігових доріжок стадіону. Кожен з договорів – на суму 980 тис. гривень.
Втім з’ясувалося, що в період з 26 по 29 грудня фірма ніяких робіт на стадіоні не виконувала. Директор спорткомплексу Петро Бажан показує бігові доріжки, на які ще мають постелити гумове покриття, та легкоатлетичні сектори. А от пішохідної доріжки, яку начебто мало зробити «ПБС», ми не побачили. Бажан пояснив, що її планують облаштувати і наразі там є тільки щебінь.
Всі інші роботи виконані були ще до того часу, коли департамент уклав відповідні договори. Так, ще 29 серпня в інтернеті з’явилася інформація, що буковельська фірма «ПБС» завершує роботи з облаштування бігових доріжок на стадіоні ІФНТУНГ. Повідомлялося, що хід виконання робіт особисто контролював народний депутат Олександр Шевченко і вони тривали майже місяць.
Все виконано
Заступник директора департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Галина Магулій пояснила, що всі роботи на стадіонах, щодо яких укладалися договори, виконані в повному обсязі. Про це свідчать акти виконаних робіт.
«У нас є спеціалісти, які ведуть технагляд по цих об’єктах. Там не може бути ніяких питань, бо люди, які за це відповідають, зробили все згідно з чинним законодавством. Проекти на всі об’єкти пройшли експертизи», – зазначила вона.
Втім чиновниця не знає, які саме роботи були виконані на стадіонах. Мовляв, не вивчала акти виконаних робіт, адже для цього існує технагляд. Однак припускає, що, наприклад, на стадіоні «Хет-Трик» це парковка.
Чи робила фірма в борг, Галина Магулій не знає. «Як це в борг? Я не можу на це відповісти. Зараз по всіх об’єктах проводиться перевірка правоохоронними органами», – сказала вона.
Також чиновниця пояснила, що департамент укладав інколи два договори через те, що на фінансування робіт йшли кошти з різних бюджетів. «Кошти ж не приходять в один день. Під кожне фінансування об’єкта проводимо закупівлі», – наголосила Магулій.
Це ненормально
Голова правління ГО «Антикорупційна платформа» Христина Зелінська розповідає, що її організація проаналізувала закупівлі на капремонт стадіону ІФНТУНГ та облаштування «Хет-Трику» і дійшла до висновку, що роботи (або ж частина робіт) були виконані підрядником ще задовго до моменту укладення договорів про закупівлю. Тобто виходить, що безпідставно, без будь-яких договорів прийшла компанія, яка просто взяла і відремонтувала комунальне майно без жодних юридичних погоджень на ці ремонти.
«Як ми бачимо у системі ProZorro, шість договорів про закупівлю цих ремонтів були укладені в один день. До того ж, на ремонт стадіону на Карпатській, 15 було укладено чотири прямих договори, сума яких перевищила 2 млн. – поріг, обов’язковий для проведення конкурентної тендерної закупівлі. Тому є аргументи для того, щоб вважати, що кошти були витрачені департаментом з порушеннями вимог законодавства», – пояснює Зелінська.
До того ж, вона каже, що не можна укладати два аналогічні договори на ремонт одного і того самого. Тобто предмет договору спільний, різні тільки суми і номери. Тож «Антикорупційна платформа» подала скарги в прокуратуру та в Західний офіс Державної аудиторської служби в області щодо кількох порушень. Зокрема, щодо того, як виконуються службові обов’язки відповідальними особами за розпорядження коштами ОДА та щодо порушення процедури закупівлі.
«Не достатньо домовитися на словах і зробити так, щоб підрядник приступив до робіт і виконав їх без жодних зобов’язань. Так робити не можна. Є певна процедура, передбачена законодавством», – наголошує Христина Зелінська.
За її словами, роботи на цих стадіонах – далеко не єдині випадки порушень законодавства департаментом ОДА. Загалом він уклав майже 90 договорів на роботи, які повинні були виконати за чотири дні. Часто вони вже були зроблені до моменту укладання договорів. Та й якщо реально дивитися на терміни виконання договору, то зрозуміло, що такі складні роботи не можна виконати за чотири дні. Тобто це вже завідомо неправдива інформація.
«Фактично можна вважати такі договори фіктивними, тому що вони були укладені постфактум на те, що вже зроблене. Тобто роботи не зробили в ті строки, які прописані в договорі, а просто підробили документи. Ще одна причина нікчемності договору – є всі підстави вважати, що замовник і підрядник домовилися між собою», – підкреслює Зелінська.
Тож усе це, на її думку, дає підстави вважати, що кошти громади були використані неефективно та неекономно. До того ж, ще й із перевищенням службових повноважень людьми, які відповідають за розпорядження грішми.
Наталя ДЕРКЕВИЧ