У Тисменичанах Надвірнянського району громада виступила проти вирубки дубів, яку розпочав «Агролісгосп». Люди побоюються, що якщо рубати ці дерева такими темпами, то діти скоро забудуть, як вони виглядають – нових же ніхто не насаджує. Крім того, у селі кажуть, що дуби рубають лише після ста років, а такі молоді, як їхні, знищувати не можна. Натомість у лісгоспі переконують, що проблем з вирубкою немає, закон вони не порушують і шукають компроміс з селянами.
Офіційні скарги
1 лютого на сесії Надвірнянської районної ради обговорили питання вирубки дерев у Тисменичанах. На засідання прибуло понад 50 активістів – представників громади села. Обговорення було доволі тривалим та напруженим.
Як повідомив депутат райради Андрій Карманський, коли у Тисменичанах почали вирубку дубів, громада перекрила дороги. Тоді керівник «Агролісгоспу» Іван Бурій написав заяву в правоохоронні органи на двох активістів, які нібито йому погрожували. На сесійному засіданні він привселюдно дав слово відкликати ці заяви. Крім того, лісівник пообіцяв, що всі рубки в межах району будуть здійснюватися виключно за погодженням з громадами.
«Дуби не належать нам – вони належать майбутнім поколінням. На мою думку, навіть наявність всіх дозволів та документів не дає права вирубувати дуби. У цьому питанні слід бути відповідальними», – переконаний пан Карманський. Він вважає, що навіть попри те, що до пана Бурія підприємство перейшло з боргами, а вирубка дубів – найпростіший спосіб закрити ці прогалини, ефективний керівник не має йти цим шляхом, а таким, що буде прийнятним і для інших.
«Наскільки я розумію, громада села отримала від вирубки цих дубів орієнтовно 14 тис. гривень. Це смішна сума, люди самі могли по 100 грн. здати і наповнити сільський бюджет більше, ніж вирубка дерев, які люди садили для себе та своїх дітей», – каже депутат.
Житель Тисменичан і депутат райради Микола Гусак пригадує, що питання вирубки постало у листопаді минулого року. Тоді новопризначений керівник «Агролісгоспу» попередив сільського голову про вирубку, яка почнеться за кілька днів. Проте вирубка почалася значно раніше, про це сільський голова дізнався від місцевих жителів. Як з’ясувалося, вирубували дуби, і людей це обурило.
«Відповідно до закону, якщо вирубка займає більше гектара лісу, потрібен дозвіл громади, тож лісівники робили дозволи на кілька рубок на 0,8-0,9 га. Ми це питання почали піднімати на різних рівнях, були і в голови обласної ради, його заступника, на сесії Надвірнянської райради та на обласній комісії», – каже пан Гусак.
Екологічна дружина
Наразі у Тисменичанах очікують висновку, в законний спосіб проведена вирубка чи ні. У 2017 р. прийнятий закон «Про оцінку впливу на довкілля», який зобов’язує у будь-якому випадку, незалежно від виду рубки, брати дозвіл у громади. Сільський голова Сергій Баланюк зауважує, що документацію на вирубки представники лісгоспу пред’явили, але документи зробити – це не проблема. Коли люди побачили, що відбувається вирубка такої твердої породи, як дуб, якої тут дуже мало, вони обурилися. Тим паче, на території уже були проведені дві рубки минулого та позаминулого року, вони досі не відновлені, все позаростало хащами. Кожен попередній керівник лісгоспу обіцяв заліснити ці ділянки, але цього зроблено не було.
Крім того, у лісгоспі обіцяли проводити рубку з 17 грудня 2017 р., а реально почали її в той же день, коли повідомили сільраду. Люди це побачили, виступили проти, відтак рубку призупинили. Наразі представники лісгоспу просять дозволу забрати деревину, яку вони зрубали, проте люди поки що не дозволяють. «Ми проти того, щоб проводилася рубка такої твердої деревини. Нехай щось інше рубають. Тим паче, дерева молоді – 35-60 років. При тому, що дуб можна після 100 років рубати. Ні громада села, ні депутати і члени виконкому не погодилися, щоб рубали дерева», – каже пан Баланюк.
На території села лісу небагато, він перебуває на балансі лісгоспу. Дубів тут мало, тож жителі мають намір не допустити, щоб ця порода зникла з їхньої території. При виконкомі сільради утворена добровільна екологічна дружина, яка контролює ситуацію. «Але ми доходимо до такого абсурду, що захищаємо ліс від лісників. Так бути не повинно», – акцентує голова.
У межах закону
Нічого протизаконного у Тисменичанах не відбувається, запевняє директор Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу ОКП «Івано-Франківськоблагроліс» Іван Бурій, який очолює це підприємство з 2 жовтня минулого року.
«Ми хочемо разом з людьми навести порядок, правильно вести господарство. За попередні рубки відповідальність на себе брати не можу і не хочу. А незаконна рубка виникає тоді, коли рубають люди самовільно і виявляє це лісник або екологічна служба. Такого в Тисменичанах немає, а цю справу про вирубки розкручують політичні сили», – каже він.
Насправді проблем немає, запевняє керівник «Агролісгоспу». А на тих рубках, що були в селі, наводять порядок, насаджують нові дерева. Від рубок головного користування у лісгоспі відмовилися, будуть проводити лише санітарні, суцільні, але тільки за згодою громади. «Ми робимо все відповідно до чинного законодавства. Жодного кроку вліво чи право», – наголошує пан Бурій.
Комісія вирішить
Проте жителі села не впевнені, що порушень у вирубках немає. Відтак 7 лютого активісти з Тисменичан прибули на засідання постійної комісії облради з питань екології та раціонального природокористування. Люди звернулися до членів комісії з проханням перевірити законність вирубки дерев у їхньому селі. «Наші діти скоро не знатимуть, що таке дуб», – зауважив тоді депутат Гусак.
Голова комісії Андрій Левкович запропонував запросити на наступне засідання керівника «Агролісгоспу», щоб той надав свої аргументи. Депутатам запропонували виїхати на місце, оцінити масштаб, а відтак надати висновок, наскільки законними є вирубки дубів на території Тисменичан.
Ірина ФЕДОЛЯК