Минулого тижня депутати Яремчанської міськради проголосували за те, щоб третину землі коло багатоквартирного будинку на вул. Свободи, 214 закріпити за територіальною громадою міста. Це викликало обурення мешканців будинку, вони вийшли на протест і на кілька годин перекрили центральну дорогу.
«Депутати вирішили закріпити цю ділянку за територіальною громадою, проголосували за виготовлення технічної документації. Ми нікому цю територію не віддали. До нас надійшли дві заяви – від ОСББ «Крок-25» та від «ОСББ-75». Депутати відмовили ОСББ «Крок-25» і закріпили землю за громадою міста», – зауважив міський голова Василь Онутчак.
Подальшу долю цієї землі вирішить громада, каже мер. Мова йде про 23 сотих попри центральну дорогу. На думку голови, там можна розмістити дитячий майданчик, паркувальну зону або щось інше, корисне для жителів.
Сумнівне рішення
Проте мешканців будинку така позиція депутатів не задовольнила. Люди вважають, що мають пріоритетне право на цю територію, адже користувалися нею багато років. Вони висловили своє обурення голові та депутатам у сесійній залі та заявили про намір оскаржувати прийняте рішення в суді.
«Земля, звичайно, належить громаді, але жителі 75-квартирного будинку все життя користувалися цією землею – це 77 сотих землі. Сьогодні у них забрали 23 сотих землі нібито на благо міста, хоча в цьому я маю великий сумнів», – коментує ситуацію депутат Яремчанської міськради Віра Галайко.
Олена Марчук, голова «ОСББ-75», розповідає, що у жовтні минулого року жителі почали приватизацію прибудинкової території. «Я подала заяву на приватизацію цієї території. Але в силу своєї некомпетентності не зареєструвала її в загальному відділі, наразі заяви наче немає. Ми чекали розгляду від сесії до сесії, ходили на засідання. Зрештою почули, що наша заява не надходила», – пригадує вона.
Тривалий час відповіді на заяву не було. Потім жителі почули, що чиновники звернулися в ДП «Діпромісто». Але люди не розуміють, для чого, адже дані про прибудинкову територію погоджують органи місцевого самоврядування. Тим паче, що ця територія була у користуванні жителів багато років, ніхто ніколи на неї не претендував.
«Депутат міської ради від нашого округу Юрій Карпін, який живе в сусідньому будинку, написав заяву в міськраду на дві сотих поблизу «ОСББ-75». І через нього розгорівся цей скандал. На сесії питання внесли з голосу, в порядку денному його не було. Дві сотих вилучити з нашої території не можна, тим паче, територію коло свого будинку вони вже приватизували. Відтак вилучили 24 сотих попри дорогу начебто під землі міської ради», – висловлює думку пані Марчук.
Незайва земля
У міській раді люди почули, що ця земля буде виставлена на аукціон. Її продадуть, адже місту потрібні гроші. На думку жителів ОСББ, депутату Карпіну земля необхідна під забудову. Але і для ОСББ ця земля – незайва. Її можна здавати в оренду, заробляти гроші, адже будинок потребує ремонту – комунікації прогнили, дах потрібно перекривати.
«Міська рада розробляла кадастровий план у ліцензованій організації. За їхніми підрахунками, наше ОСББ повинно мати 77,77 сотих прибудинкової території. Наразі 24 сотих забрали. У нас – сім під’їздів, території дуже мало. Є встановлені санітарні норми, а відповідно до ДБН, на одну людину припадає 80 кв. метрів землі. Тож у нас мав бути мінімум гектар, але ми на більше не претендуємо», – каже голова.
ОСББ «Крок-25» створене у вересні 2016 р. за адресою вул. Свободи, 216. Керівником його є Юрій Карпін.
«Я також писав заяву щодо відведення земельної ділянки за нашим будинком. Ми претендували на дві сотих землі, які межують з 75-м будинком. На минулій сесії нам було відмовлено у задоволенні нашої заяви. По цьому питанню я не голосував, відразу заявив про конфлікт інтересів. Як виявилося, відповідно до документації, земля, на яку претендували обидва ОСББ, є землею територіальної громади міста», – пояснює ситуацію Карпін.
Вимоги жителів 75-квартирного будинку задоволені частково. Відповідно до документації, їм належить 0,57 га, бажаних 0,77 га вони не отримали. Решту, 0,2 га закріплено за територіальною громадою міста.
«На цій території ніхто нічого будувати не хоче. Подальший її розвиток буде обговорюватися на громадських слуханнях. Поки що немає жодних проектів чи жодного рішення по цій території», – зауважує депутат.
Складна справа
Жителі «ОСББ-75» вирішили відстояти своє право на землю активними діями і 2 березня, наступного ж дня після сесії, вийшли на протест. Вони перекрили центральну дорогу національного значення «Львів-Мукачево», вимагаючи накласти вето на рішення міськради.
Водночас у міськраді задля уникнення неоднозначності і перекручувань у трактуванні прийнятого рішення підготували роз’яснення ситуації. Згідно з ним, депутати запропонували надати «ОСББ-75» земельну ділянку орієнтовною площею 0,57 га та орієнтовно 0,24 га залишити та надати дозвіл на виготовлення техдокументації на Яремчанську міськраду, тобто закріпити землю за громадою міста.
Отже, «ОСББ-75» отримало право на використання земельної ділянки площею 0,57 га, що є більшою, ніж площа, запланована для цього житлового будинку, але меншою, ніж у заяві, поданій «ОСББ-75». Однак це жодним чином не порушує права членів «ОСББ-75» та чинне законодавство, йдеться в документі.
У міськраді наголошують, що земельна ділянка, щодо якої виник спір, є комунальною. На ній розташовані рекламоносії, за які у міськвиконком надходять кошти. Це, мовляв, ще раз підтверджує, що земельна ділянка не використовувалася жильцями як прибудинкова територія, а є комунальною, тобто використовується громадою.
«Міська рада як власник землі мала повне право надати «ОСББ-75» для обслуговування їхнього будинку земельну ділянку меншої площі. Окрім того, роз’яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства вказує, що станом на сьогодні на нормативно-правовому рівні не визначено конкретних норм земельних ділянок багатоквартирних житлових будинків. Тобто ОСББ не мають права вимагати надання конкретної, бажаної площі земельної ділянки чи території», – заявили у міськраді.
Ірина ФЕДОЛЯК