Сьогодні, 29 травня, в Калуші у відкритому громадському просторі відбулася презентація результатів проекту «Комунальне майно: хто і як заробляє на власності громади у Калуші». Проект був реалізований ГО «Спілка малого і середнього бізнесу «Альтернатива» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
На початку презентації Лілія Баран, менеджер програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження», розповіла про актуальність антикорупційних ініціатив в Україні, і особливо там, де є багато комунального майна. про яке майже нічого достовірно невідомо.
Результати проекту презентували Леся Мартиненко – голова ГО «Спілка малого і середнього бізнесу «Альтернатива» та безпосередньо керівник проекту Оксана Пілянська.
Основною проблемою є так звана автоматична пролонгація договорів: так, було документально продемонстровано як неіснуючій ГО продовжили орендну плату, або як місцеве СБУ орендує приміщення в центрі вартістю 1 гривня за квадратний метр. Такі випадки свідчать про системні недоотримання коштів в місцевий бюджет.
Також існує несправедлива орендна плата – є дієві громадські організації, які сплачують тисячу гривень, а є такі, які платять одну гривню. Крім того, багато майна руйнується і зараз знаходиться в жалюгідному стані.
Для того щоб впорядкувати ці процеси – слід це робити через відкритий ринок, через платформу Prozorro, і місто Калуш може стати повноцінним гравцем на ринку нерухомості, де можна заробляти на оренді.
Великою проблемою є непрозорі конкурси, наприклад як в Калуші на вул. Чорновола 44, ніде не було заявлено про конфлікт інтересів учасників конкурсу. Подібні порушенні були по оренді конкурсу вул. Медична 6, де боротьба йшла між калуськими та рогатинськими підприємцями. Потім виявилося, що всі рогатинські учасники пов’язані між собою співзасновниками – братами Келестинами та Ігорем Насаликом.
І це не перший такий бізнес, який пов’язаний з колишнім мером міста, а сьогоднішнім міністром. Є також прикладу безглуздої оренди, коли майно не використовується, але оплачується.
Оксана Пілянська підсумувала, що ті результати виконання проекту, які є зараз, свідчать про те, що цю роботу слід продовжувати і поглиблювати, та й самі присутні назвали багато приміщень і майна щодо якого хотілося б знати його долю. Врешті, слід створити можливість повного аудиту та оцінки комунальних активів і можливих надходжень до бюджету, які зараз пливуть мимо казначейського рахунку.
Станіслав Безушко – координатор проекту «Київський діалог» (м. Львів) запросив усіх присутніх до цієї роботи, темою якої стала презентація Оксани Пілянської. Зараз слід перш за все вирішити що робити з тим майном яке зараз ще є в громади, як його використовувати, ревіталізувати.
Гюнель Бабакішієва, представник Центру політичних студій та аналітики «Ейдос», наголосила на важливості вивчення конфлікту інтересів місцевої влади. В місцевій владі, і це дуже характерно, існують цілі клани родин, бізнес-партнерів, однокласників, однокурсників, кумів і таке інше – і це корупційна проблема. В регіонах це ще більш системна проблема аніж на Всеукраїнському рівні. Основним показником конфлікту інтересів – приватний інтерес. І дивно, але багато хто з місцевих депутатів чи членів виконкому цього не розуміє.
Читайте також: Великобританія та Китай цікавляться земельними ділянками у Калуші