81-річна Світлана Рашкевич із Калуша вважає, що плата за комунальні послуги їй нараховується неправильно. Суми у платіжках великі, а пенсія – мізерна. Наразі жінка отримує субсидію, яка покриває частину витрат, та з 1 травня соціальну допомогу нараховують по-новому.
Житло «на три сезони»
Світлана Рашкевич закінчила Одеський харчовий технікум, потім працювала у Солотвино Богородчанського району. Після заміжжя жила у Надвірній, працювала в РАЦСі. А потім, у 1967 році, переїхала з родиною в Калуш.
Раніше жінка проживала у трикімнатній квартирі. У 2005 році, коли померла її мама, зрозуміла, що сама у великому помешканні жити не зможе – пенсія мала, грошей не вистачить, щоб оплатити всі рахунки. Тож вирішила обміняти квартиру на меншу, однокімнатну, яка здалася найкращою з того, що пропонували на обмін. Нинішнє її житло розміщене на вулиці Лесі Українки.
«Я не взяла до уваги, що це малосімейка. Будинок не дуже зручний, холодний, зимою тут 13-14 градусів. Це квартира на три сезони. І ще й такі оплати приходять», – розповідає пані Рашкевич.
Часи бували різні, кращі і гірші, але жінка ніколи не мала боргів. З минулого року почалися проблеми – приходили платіжки на величезні суми. У будинку, в якому проживає пані Світлана, перший поверх зайнятий різними службами: нотаріус, ломбард, банк, перукарня та багато інших.
«Звідки ми знаємо, як вони користуються опаленням і газом, як вони розраховуються за спожиті послуги? Ніхто нас не питав, чи ми хочемо лічильників, а нам їх встановили, один – на газ, інший – на тепло. Я була в Івано-Франківську в аудиторській конторі, мені сказали, що там є порушення», – зауважує жінка.
Лист з аудиторської контори направили у місцеве підприємство «Водотеплосервіс», а там дали відписку на семи листках. Світлана Рашкевич, наприклад, і досі не розуміє, чого по субсидії її плата – 69 грн., а їй надходять платіжки на понад 400. Як таку суму заплатити, якщо пенсія складає 1600 гривень? За газ жінка мала б платити 4,9 грн., а в платіжці – 106. Написала заяву в газконтору і у відповіді прочитала, що вона використала 22 кубометри газу.
«Я живу сама, користуюся двома конфорками, інших приладів у мене немає. Як я могла використати стільки газу?! Лічильника в квартирі немає. Я запитала в людей, у яких в квартирі по четверо-п’ятеро осіб, то мені сказали, що не більше десяти кубів використовують», – каже жінка.
Минулого року з міського бюджету виділили кошти, за рахунок яких борг за опалення закрили, а за газ борг залишився, зауважує Світлана Макарівна. Цього року борги збільшуються, адже тариф постійно зростає. На прийомі у міського голови Ігоря Матвійчука жінка почула, що вона має платити по субсидії. Це підтвердила і начальник управління соцзахисту. Вона запропонувала написати заяву на допомогу, але пані Рашкевич відмовилася.
«Я ніколи не просила допомоги і тепер не хочу. Тим паче, на необґрунтований борг. Цьогорічний борг – 1080 гривень. Мені сказали, що буде перерахунок субсидії. Але нічого не міняється, далі приходять ті платіжки. Я нервуюся, через це погано сплю, майже нічого не їм, зір впав – усе це через нерви», – розповідає пані Світлана.
Жінка також не розуміє, чому настільки швидко піднімають квартплату на приватизовану квартиру. Нещодавно ціна складала 1,35, далі 1,95, а нині – 2,94 грн. за квадратний метр. Відтак плата зросла з 72 до 108 гривень. «Звідки така ціна?!» – дивується пенсіонерка. Мовляв, ніхто у квартирі ні двері, ні вікна не міняв, за виклик сантехніка, електрика мешканка платить з власної кишені, тож чому настільки зріс тариф?
Жінка живе дуже скромно, у всьому собі відмовляє. Забула, коли купувала м’ясо чи рибу, фрукти чи овочі. На зиму треба і закрутки зробити, а за що це все купувати? І як далі жити в таких умовах?..
Індивідуальна ціна
По кожному будинку в місті розроблений окремий тариф на прибирання прибудинкової території та обслуговування будівлі, повідомляє заступник начальника управління ЖКГ Володимир Данилів. У Калуші є дві організації, які надають такі послуги, – КП ЖЕО №1 та КП ЖЕО №4. Тариф залежить від поверховості будинку, наявності ліфта, переліку послуг, які використовують мешканці. Перед затвердженням тарифів у людей запитували, які саме послуги вони хочуть отримувати, можна було обрати від чотирьох до семи. Мінімальний тариф у Калуші – 0,68 грн. за кв. м, максимальний – 1,86. Плата залежить від площі квартири – чим вона більша, тим і ціна вища.
Тарифи на теплопостачання затверджуються НКРЕ. Для жителів, у будинках яких стоять лічильники, буде здійснюватися повернення коштів. На такі потреби закладається орієнтовно мільйон гривень. Кожному споживачеві, а їх у Калуші – 1700, відшкодовується інша сума, нарахування здійснюються індивідуально для кожного.
Директор КП «Водотеплосервіс» Ігор Яковина пояснює, що в будинку на вул. Лесі Українки, 14 встановлено тепловий лічильник. Нарахування пані Рашкевич здійснюються відповідним чином, жодних порушень немає.
«У цілому Калуші питання одне: у будинках, де 60% локального опалення, лічильники показують дуже великі нарахування. Ці суми розподіляються між тими жителями, що залишилися», – каже посадовець.
Минулого року пані Рашкевич отримала компенсацію з міського бюджету, цього року також їй цю суму компенсують.
Субсидійні нововведення
Начальник управління соціального захисту Калуської міської ради Любов Федоришин зауважує, що Світлана Рашкевич зверталася в управління стосовно нарахування житлової субсидії і боргів за житлово-комунальні послуги. Претензій до розміру субсидії жінка не має.
«Субсидію призначено відповідно до норми, але, наскільки мені відомо, будинок напалює більше тепла, ніж передбачено нормою. Надлишок потрібно оплачувати. Минулого року з міського бюджету для компенсації виділялися кошти», – коментує ситуацію вона.
27 квітня ц. р. Кабінет міністрів прийняв нову постанову про порядок нарахування субсидій. Нею визначено, хто повинен звернутися до органів соцзахисту із заявою та декларацією. Відтак з 1 травня у порядок нарахування субсидій внесено зміни. Субсидія нараховується автоматично, фахівці перевіряють усі дані, наприкінці цього місяця нарахування будуть спрямовані на всі організації.
Пані Федоришин повідомляє, що до органів соцзахисту мають звертатися особи, які не мали доходу, не працювали, отримували дохід менший, ніж мінімальна зарплата, не сплачували єдиного соціального внеску. За призначенням повинні звернутися орендарі, які орендують приміщення на підставі договору оренди. Для внутрішньопереміщених осіб договір оренди за їхнім фактичним місцем проживання не вимагається. Звернутися мають мешканці домогосподарств, у складі яких зареєстровані члени господарства, але фактично там не проживають. Нововведенням є необхідність звернення осіб, які є членами сім’ї, що проживають у домогосподарстві і не зареєстровані за тією адресою.
«Якщо є сім’я – батько, мати, донька, чоловік якої зареєстрований за іншою адресою – таке домогосподарство повинно знову подати заяву та декларацію, вказати відомості про чоловіка дочки, надати його паспорт, код, і його доходи будуть враховуватися при призначенні субсидії цьому домогосподарству», – пояснює начальниця управління соцзахисту.
У порядку чітко визначено, хто не має права на призначення житлової субсидії. Це домогосподарства, загальна площа яких перевищує 200 кв. м, та квартири площею понад 120 кв. м, окрім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Субсидія не може бути нарахована, якщо хтось із членів родини здійснив купівлю або набув право власності на транспортний засіб (будинок, квартиру), вартість якого перевищує 50 тис. грн.
Не можуть отримати субсидію і власники транспортного засобу, з дати випуску якого не минуло п’яти років. А також сім’ї, де є непрацюючий член родини або людина, яка отримує платню, меншу, ніж мінімальна зарплата. Якщо є борги за комунальні послуги, сума яких перевищує 340 грн., соціальна допомога не нараховується. Хоча їх можна погасити впродовж двох місяців або укласти договір реструктуризації.
У всіх цих випадках (за винятком першого) субсидія може бути призначена за рішенням комісії. Комісія може призначати субсидію на понаднормову площу, що перевищує норму не більше, ніж на 30%.
Якщо раніше субсидію призначали на рік, то тепер – щосезону: на неопалювальний та опалювальний сезони – з 1 травня і з 1 жовтня. Особи, яким призначається субсидія, повинні повідомляти про всі зміни, які впливають на розмір допомоги і право її призначення, якщо змінився надавач послуги чи склад сім’ї. Змінилися і соціальні нормативи.
Якщо у квітні ц. р. субсидія нараховувалася 14265 жителям Калуша, то після введення в дію постанови уряду допомогу отримують 2400 осіб. Але до уваги варто взяти те, що зараз неопалювальний період, а крім того, ця кількість субсидіантів переглядається.
Ірина ФЕДОЛЯК