МФК «Прикарпаття»: на порозі серйозних викликів

  • Ще два роки тому мало хто вірив у можливість відновлення професійного футболу в Івано-Франківську. А вже в цьому сезоні відроджене «Прикарпаття» знову виступатиме в Першій лізі. Однак після ейфорії від підвищення у класі приходить реальність, яка ставить перед івано-франківським клубом серйозні виклики. Першим таким викликом стане домашня гра з «Балканами» вже цієї п’ятниці.

    Підготовка до нового сезону

    Минулий сезон івано-франківське «Прикарпаття» завершило на мажорній ноті – на виїзді з рахунком 0:3 розгромило хмельницьке «Поділля». Взагалі, виступи івано-франківської команди в 2017-2018 роках можна назвати більш ніж успішними – вихід у Першу лігу, несподівана перемога над львівськими «Карпатами» в Кубку України, одна з найвищих в країні відвідуваність матчів.

    Тож на передсезонні збори в Яремче «Прикарпаття» вирушало в хорошому настрої. Там головний тренер команди Володимир Ковалюк зробив ставку на фізичну підготовку гравців.

    «Під час товариських матчів у процесі підготовки до Першої ліги я застосовував різні схеми: з одним нападником або двома, з трьома півзахисниками в центрі поля або двома. До гри з «Балканами» ми ще не визначилися. Перед матчем ми подивимося на гру нашого суперника, і тоді будемо підбирати схему. Дуже добре, коли команда вміє перебудовуватись у ході матчу. Під час підготовки ми експериментували – щось виходило, щось ні. Але хлопці будуть готові перебудувати гру у ході матчу», – розповідає Ковалюк.

    До слова, у товариських іграх «Прикарпаття» показало себе не надто вдало. Поразка від львівських «Карпат» (0:2), нічиї з «Буковиною» (0:0) та «Гуцульщиною» (1:1) і лише дві перемоги, над ФК «Калуш» (2:1) та юнацькою командою «Карпат» (2:0).

    Володимир Ковалюк запевняє: всі гравці на старті сезону перебувають у хорошій формі. З травмами проблем також немає. За індивідуальною програмою займається лише Володимир Боришкевич, який отримав легке пошкодження під час товариських зустрічей.

    Цього літа клуб провів велику роботу з молоддю – було створено команду U-19, яку заявили на чемпіонат України.

    У «Прикарпатті» чудово усвідомлюють різницю між Другою та Першою лігами, тож поставили перед собою реалістичну мету.

    «Нам поставили завдання потрапити в десятку найсильніших команд Першої ліги. Звісно, кожен тренер хоче ставити перед командою максимальні цілі, але потрібно дивитися на речі реально. Цей сезон стане для нас першим у Першій лізі», – каже Володимир Ковалюк.

    «Обіграти «Прикарпаття» буде неймовірно складним завданням для будь-якої команди. «Металіст», «Дніпро» чи «Зірка» – це лише вивіски. А от якими будуть ці команди на полі – зовсім інше питання. Вболівальникам буде цікаво подивитися на такі матчі. Ми ж будемо викладатися на всі сто», – додає він.

    Ковалюк наголошує: успіх залежить від роботи тренерського штабу, селекційної служби та самих гравців на полі. При цьому він запевняє, що настрій у футболістів бойовий, незважаючи на відсутність у багатьох гравців досвіду виступів на високому рівні.

     

    «Ніхто не дивиться в паспорт. Є Худоб’як, якому 30, є Веприк, якому 34, а є Геник, якому лише 20. Хлопці всі свої, люблять багато жартувати як на тренуваннях, так і за межами стадіону. Молодь тягнеться до старших. Їм нема коли відпочивати, бо кожен розуміє, що вони мусять добре працювати, аби конкурувати з більш досвідченими гравцями», – розповідає тренер.

    Кадрові зміни

    В літнє міжсезоння «Прикарпаття» покинули троє гравців: Василь Дербах (автор найкрасивішого гола минулого сезону у ворота «Карпат» – ред.), Роман Кузьмин та Андрій Вацеба. Перші двоє висловили бажання грати в Німеччині, а от Вацеба поки що вагається, продовжувати футбольну кар’єру чи зайнятися бізнесом.

    «Якщо футболісти не хочуть грати за нашу команду, то немає сенсу їх тримати. На їхнє місце ми взяли такого гравця, як Василь Цоцюра. Попереднім його клубом був першоліговий «Нафтовик», – каже Володимир Ковалюк.

    До слова, Цоцюра дістався «Прикарпаттю» безкоштовно, незважаючи на чинний контракт із «Нафтовиком». Окрім нього, до команди приєдналися Микола Квасний (перейшов з ФК «Суми») та Святослав Лаврук (перейшов з польської команди «Розточе»).

    Наразі в «Прикарпатті» виступають 23 футболісти. У керівництві клубу хочуть підписати ще хоча б двох гравців. Володимир Ковалюк зізнається, що «на олівці» в нього перебувають одразу кілька футболістів. Зокрема, це Володимир Адамюк з ФК «Львів» та Роман Дебелко, який виступає за естонську «Левадію».

    Щодо лідерів «Прикарпаття», то найкращий гравець сезону в Другій лізі Ігор Худоб’як запевнив, що не покине клуб. «Пропозиції від інших клубів надходили, але вони несуттєві. Я підписав контракт із «Прикарпаттям» і не планую покидати команду», – розповів футболіст.

    «Прикарпаття» вже третій рік поспіль чітко притримується своєї трансферної стратегії – робити ставку на вихідців з Івано-Франківської області. Мовляв, з одного боку це зумовлює шалену підтримку на трибунах, а з іншого – самовіддачу футболістів на полі, адже вони захищають честь рідного клубу.

  • «Я думаю, що це правильний шлях. Талановиті діти бачитимуть, що ми не беремо футболістів з інших областей. Вони старатимуться потрапити у нашу команду, відповідно, відбуватиметься прогрес у школах. Діти бачитимуть, що їм є куди рости і де реалізуватися», – вважає Володимир Ковалюк.

    При цьому тренер усвідомлює, що залучати лише місцевих футболістів і добиватися високих результатів у Першій лізі буде неймовірно складно.

    «Команди там краще укомплектовані. Але ми для того працюємо і не боїмося суперників. Хочеться, щоб хлопці були просякнуті прикарпатським духом. Щоб вони розуміли, що за них вболівають, що вони грають для наших людей. І вони будуть рости, будуть прогресувати», – каже Ковалюк.

    Фінансування

    Вихід у Першу лігу несе для «Прикарпаття» і збільшення витрат. Особливо це стосується транспорту. Через відсутність власного автобуса клуб вимушений орендувати його на кожен виїзний матч. Цього сезону на це планують витратити близько мільйона гривень. До транспорту потрібно додати і витрати на харчування та проживання команди під час виїзних матчів.

    Зросте і зарплата футболістів – в цьому сезоні вона складатиме від 12 до 20 тис. гривень на місяць.

    У «Прикарпатті» розраховують, що цьогоріч його бюджет складе близько 10 млн. гривень. Джерела фінансування незмінні – левова частка коштів надходить від міської та обласної влади. Так, лише Івано-Франківська міськрада виділила клубу близько 5 млн. грн., а облрада – мільйон. До нового року бюджет «Прикарпаття» складатиме 6 млн. 800 тис. гривень. Окрім цього, клуб звернувся до депутатів облради з проханням додатково виділити кошти під час перерозподілу обласного бюджету у вересні.

    Є в «Прикарпаття» і приватні спонсори. Проте їхня частка у фінансуванні клубу незначна. Так, одна з пивних компаній області, яка є титульним спонсором клубу, виділила 100 тис. грн. на весь сезон.

    «Хоч 100 тисяч гривень і незначна сума, ми все ж закриваємо цими коштами деякі проблеми. Зокрема, оренду стадіону «Рух». Минулого сезону вартість однієї гри на «Русі» складала 4 тис. гривень. У цьому сезоні – вже 5 тисяч», – каже президент ФК «Прикарпаття» Василь Ольшанецький.

    Клуб продовжує вести переговори з кількома великими компаніями області. Проте конкретики в цьому питанні поки що немає.

    Нововведення на стадіоні

    У новому сезоні змін зазнає і стадіон «Рух». Найпомітнішою з них стало встановлення огорожі на гостьовому фан-секторі. Це вже викликало невдоволення у прикарпатських ультрас. Проте в клубі запевняють, що огорожа була вимогою ПФЛ (Професійної футбольної ліги – ред.) та правоохоронців.

    «Це була вимога ПФЛ щодо безпеки на стадіонах. Сектор фанатів команди-гостей має бути відгороджений. Там не написано, яким чином, але він має бути відгороджений. При цьому наша поліція поставила вимогу зробити таке загородження у вигляді огорожі. Ми маємо гіркий досвід матчу з «Карпатами». Клуб вчинив саме так, щоб не допустити таких інцидентів у майбутньому», – пояснює Ольшанецький.

    До слова, замовником встановлення огорожі на стадіоні стало управління капітального будівництва. Загальна вартість робіт склала близько 240 тис. гривень. Ці кошти виділили з міського бюджету.

    Для відслідковування правопорушників на стадіоні встановили 12 відеокамер. Найближчим часом планується відкриття кімнати для затриманих, щоб полегшити роботу поліції.

    Від послуг приватних охоронних фірм «Прикарпаття» відмовилося – забезпечувати громадський порядок на матчах буде муніципальна варта.

    Була проведена гідроізоляція трибун, а також гідрополив газону. У майбутньому також планується відкриття трибун за воротами.

    Зросла і вартість квитків на матчі. У цьому сезоні вхідний квиток коштуватиме 50 грн., а сезонний абонемент – 600. Виняток складатимуть власники «картки іванофранківця» – для них вхід на стадіон буде безкоштовним.

    Роман СТЕЛЬМАХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!