На Калущині внаслідок пожежі двоє дітей задихнулися чадним газом. У той час вони залишилися вдома самі. Мама була на роботі, а батько зачинив їх і пішов у магазин.
Пиво, сік і печиво…
Трагедія сталася 12 липня близько 19.00 у селищі Войнилів. Дітям було всього чотири та один рік. Старшого хлопчика звали Роман, а молодшого – Олександр.
Керівник відділу превенції ГУНП в Івано-Франківській області Алла Бойчук розповідає, що до поліції зателефонував батько хлопчиків. Він повідомив, що о 18.00 зачинив дітей вдома, а сам пішов у магазин. Коли ж повернувся, то в кімнаті виявив обгорілою підлогу, міжкімнатні двері, задимленість кімнат та тіла дітей. Судмедексперт не виявив слідів насильницької смерті. Тож ймовірною причиною смерті є отруєння чадним газом внаслідок дитячих пустощів з вогнем.
«Причина загоряння не встановлена. Наша версія – пустощі старшого хлопчика. Біля джерела загоряння вилучили запальничку. Що саме загорілося, точно невідомо», – продовжує Алла Бойчук.
Вона зазначає, що це була звичайна сім’я і не перебувала на обліку як неблагополучна. Обоє батьків не зловживали алкоголем та працювали. Мама – на ВО «Карпати», а батько – системним адміністратором. Тож з дітьми залишалися по черзі.
Коли батько йшов у магазин, то діти перебували в одній кімнаті. Олександрик спав у манежі, а Ромчик дивився мультики. Алла Бойчук додає, що на момент трагедії тато був тверезий. З магазину приніс пляшку пива, а дітям купив сік та печиво. Загалом вдома його не було годину і 15 хвилин.
«Якщо батьки залишають дітей без нагляду і це призводить до тяжких наслідків, як у цьому випадку, то за це передбачена кримінальна відповідальність. Йдеться про злісне невиконання батьківських обов’язків», – наголошує Алла Бойчук.
Все в диму
Сусід о. Петро Дурбак розповідає, що того злощасного дня прийшов втомлений після трьох літургій і вирішив прилягти. Але приблизно через 15 хвилин його розбудили родичі, адже Михайло приніс до них бездиханного молодшого сина і сказав, що вдома пожежа. Його намагалися реанімувати, але марно – тіло було холодне.
«Я згадав про старшу дитину і побіг її шукати. Молодша вже хоч була біля моїх родичів. Батько вже там бігав, шукав малого, а вогнище тліло. Ми навіть зразу не гасили його, а шукали дитину спершу. Відсували ліжка, кричали, шукали в кімнатах, на горищі і подвір’ї. Зі страху дитина могла будь-де заховатися. Я викидав навіть одяг з шафи, думав, може, десь там малий», – пригадує священик.
Пошуки ускладнював дим, якого було дуже багато. Тому чоловіки розбили вікна, щоб він трохи вийшов. Отець зауважує, що в кімнаті було не стільки багато вогню, скільки диму. Проте спершу температура була настільки високою, що навіть скло у дверях потріскало.
Петро Дурбак каже, що завжди має звичку тримати в хаті декілька відер з водою. А в той день вони якраз були порожні. Тож він кинувся до криниці, щоб набрати води. Двох відер вистачило, щоб загасити загоряння. Тому пожежників навіть не викликали.
«Ми старшого довго не могли знайти. Поки я виносив матрац, подушку і ходунки, то батько вже виніс старшого. Він знайшов його за диваном. Ми його там в тому диму не могли побачити, бо дивилися зверху. Та й у тій кімнаті шукали в останню чергу», – зітхає о. Петро.
Ромчика також спершу пробували врятувати самотужки, а потім приїхали медики. Вони лише констатували смерть. Тоді їх покликали до молодшого Олександра, але і він був мертвий. Сусіди кажуть, що в нього ще й були проблеми з легенями.
Отець Петро Дурбак припускає, що до такої трагедії призвела байдужість та недбальство. «При дітях здалося би більше порядку. Батьки піклувалися про них, але не на такому рівні, якби мало бути. Трохи нерозважливі були. Вони не дуже говорили з нами про дітей, не просили приглянути за ними. В батька тяжко було щось допитатися, бо він то йшов на контакт, то ні», – каже священик.
Сусіди приголомшені
Сусіди шоковані тим, що сталося. Кажуть, що сім’я була благополучною. Деякий час Леся зі старшим сином жили в її мами, але з народженням другої дитини подружжя знову зійшлося. Проте з сусідами вони не дуже спілкувалися. Особливо неговірким був батько дітей Михайло. Багато хто й не бачив пожежі. Зрозуміли, що трапилося щось лихе, коли побачили швидку і поліцію.
«Старший хлопчик був дуже розумним. Моя дочка з ним гралася. А молодшого я щось рідко бачила, щоб вони вивозили. Для нас це такий шок, що словами не передати. Я цілий вечір плакала», – зі сльозами на очах каже сусідка Оксана Федьків.
А от Марія Руда пригадує, що хоч Леся з Михайлом не дуже спілкувалися з сусідами, але якось вона говорила з жінкою. Тоді Леся розповіла, що була декілька місяців з молодшим сином у лікарні і зайшла в борги. Тому й звільнилася зі школи та пішла працювати на завод. А от Михайла знає з дитинства. Він дуже часто приїжджав сюди у Войнилів до бабусі з дідусем. Після їх смерті Михайло так і залишився тут жити.
«Я би не сказала, що вона погана жінка, але він – не батько. Навіть дивуюся, як Леся з ним живе. От як можна залишити дітей самих вдома і піти хто знає куди? Не можу собі цього уявити. Для мене це просто шок», – додає ще одна сусідка пані Ольга.
Також сусіди кажуть, що дітей залишали самих вдома не перший раз. Бувало, що старший син гуляв на вулиці до вечора. Згорьовані батьки хлопчиків від коментарів відмовилися.
Через загибель дітей у поліції відкрили кримінальну справу за п.1 ч.2 ст.115 ККУ – умисне вбивство двох або більше осіб. Наразі призначена судово-медична експертиза. Батькам може загрожувати від 10 до 15 років або й довічне позбавлення волі.
Наталя ДЕРКЕВИЧ