Сьогодні, 2 листопада, в Івано-Франківську відбулась прес-конференція щодо оновлення «Бюджету участі». Під час неї розповіли, що громадська організація «Івано-Франківський регіональний центр» у співпраці з містом хочуть розробити новий формат проекту.
Нагадаємо, що «Бюджет участі» в Івано-Франківську реалізується вже три роки. Він проводиться не тільки в Україні, а й інших країнах світу.
Голова ГО Наталія Кобильчак розповідає, що вони хочуть виробити і просувати новий «Бюджет», щоб підвищити прозорість муніципальної влади та забезпечити ефективне використання грошей міста. Заходи впроваджуються в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (Institute for War and Peace Reporting) за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії.
У Франківську, щоб оновити «Бюджет участі», розпочали новий проект. Він складається із чотирьох блоків, у яких є по два підпункти. Перший блок – створення координаційної групи та візуального стилю. Другий – проведення антикорупційної експертизи та створення концепції положення «Бюджету участі». Третій – створення моніторингового комітету та порталу з пропозиціями, а четвертий блок – зробити у програмі всі дані та підсумки відкритими.
«Перш за все хочемо представити візуальний стиль нашого проекту. За основу взяли ратушу, наш улюблений хрестик, фіолетовий колір. Трохи дали простору і кругів – отримали людей, які гуртуються навколо “Бюджету участі“, – зазначає Наталія Кобильчак.
Також жінка зазначає, що вже вдалось сформувати ініціативну групу. Наразі там є 15-17 людей. Здебільшого це підприємці, громадськість та влада. Згодом всі вони почнуть розробляти нове положення і до цього процесу хочуть долучити містян.
Консультант міського голови Христина Костирко розповідає, що «Бюджет участі» потрібно вдосконалювати, бо працювати над чим є. Проте динаміка за три роки хороша. А цьогоріч, коли збільшили суми проектів до 200 тисяч гривень, кількість учасників зросла до 142.
За словами пані Христини, наступного року загальну суму «Бюджету участі» планують збільшити до п’яти мільйоні гривень.
«Попередньо ми думали, що сума великого проекту сягатиме 270 тисяч, а маленького – до ста тисяч», – наголошує Костирко.
Окрім того, Наталія Кобильчак каже, що попри всі позитивні сторони, є у “Бюджеті” свої нюанси.
“У нас багато проектів результати яких для обмеженої кількості споживачів. Наприклад, ремонти якихось установ чи організації. За три роки 51 із 82 – це якраз ці вузькоспеціалізовані проекти“, – порівнює пані Наталія та додає, що “Бюджет участі” має бути загальнодоступний. Тому можливо проекти, які стосуються шкіл та садків, зроблять окремою категорією.
Христина Костирко пояснює, що насправді проекти хочуть поділити на різні категорії, та більше про це розкажуть згодом.