Цьогоріч бюджет участі Івано-Франківська зазнає істотних змін. Сума коштів, які місто виділить на втілення проектів, зросте вдвічі – до 5 мільйонів гривень, а зробити конкурс зручнішим допоможуть громадські активісти та самі містяни. Чим покращать положення про громадський бюджет та як іванофранківці можуть до цього долучитися, дізнавався «Галицький кореспондент».
Бюджет участі – це інструмент, який дозволяє жителям міста долучитися до розподілу коштів міської казни, отримавши фінансування для громадських проектів та ініціатив. В Івано-Франківську він працює вже три роки, і щороку його фонд зростає. Хоча мешканців, які беруть участь у голосуванні за проекти, за цей стало значно більше, але їх не залучають до процесу вироблення політики у сфері бюджету участі. Тобто розробка процедур і правил, за якими відбувається визначення тематики проектів, умов їх підготовки та подання, робота комісії з відбору проектів, голосування та відбір проектів, проходить «за зачиненими дверима» без залучення громадськості й проведення публічних консультацій на цю тему.
Активісти спільно з міською владою, яка пішла назустріч, та небайдужими жителями міста вирішили сформувати ініціативну групу, аби створити якісно новий формат громадського бюджету, забезпечити всім зручні та рівні умови, підвищивши прозорість і відкритість міської влади. Це стане можливим у рамках реалізації проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Норвегії.
На першому засіданні ініціативної групи з вироблення нового формату бюджету участі, що відбулося 8 листопада, учасники обговорили складнощі, які виникали у минулі роки, та шляхи вирішення цих проблем. До складу ініціативної групи увійшло 18 учасників. Долю наступного бюджету участі вирішуватимуть представники неурядових організацій, громадські активісти, освітяни, медики, підприємці та студенти, а також представники міської влади. Основним питанням є саме положення про бюджет участі, тому, щоб проект «заграв по-новому», документ вирішили покращити спільно з франківцями.
«За результатами аналізу стало зрозуміло, що чинне положення про бюджет участі за своїм змістом є недостатньо опрацьоване, не містить чіткої та зрозумілої процедури партиципаторного бюджетування, строків реалізації основних його стадій. Положення не передбачає широкого залучення громадськості до процесу розподілу коштів місцевого бюджету, контролю за їх цільовим використанням. У документі не надали достатньої уваги і процедурі голосування за проекти, відтак можуть бути маніпуляції з голосами учасників та спотворення реальних результатів», – пояснює Микола Булавинець, залучений експерт з правових питань громадської організації «Івано-Франківський регіональний центр».
Щоб зробити наступний конкурс максимально зручним, зазначає експерт, до рішення міськради вирішили не вносити точкові зміни, а підготувати нову редакцію документа. У новому положенні усунуть всі наявні проблеми, забезпечать широку участь громадськості у використанні коштів місцевого бюджету, визначать основні стадії партиципаторного бюджетування, встановлять розумні терміни прийняття рішень уповноваженими органами та забезпечать реальну участь мешканців міста у реалізації окремих ініціатив щодо доступу до бюджетних коштів.
«Щоб якісно прописати нове положення про бюджет участі, потрібно окреслити його модель. Модель бюджету участі – це ті ключові параметри, які визначають напрями для фінансування, а також процедури, пов’язані з підготовкою й поданням проектів, голосуванням за проекти та їхньою реалізацією», – розповідає Наталія Кобильчак, очільниця громадської організації “Івано-Франківський регіональний центр”.
Спитати, як має виглядати положення про громадський бюджет Івано-Франківська, ініціативна група вирішила у самих містян. Для цього проводитимуться громадські обговорення та онлайн-анкетування серед небайдужих франківців. Жителі міста зможуть дати відповіді на питання, хто може стати автором і з якого віку, якою повинна бути максимальна вартість одного проекту, як має відбуватися голосування за проекти (онлайн чи офлайн). Опитування допоможе визначити, хто може голосувати та за яку кількість проектів, повинні проекти бути загальнодоступними чи можуть мати й локальне спрямування тощо. Також франківці зможуть обрати основні напрями та пріоритети для виділення коштів і запропонувати свої ідеї для покращення бюджету участі. Анкету можна заповнити в мережі інтернет за посиланням: bit.ly/anketa_bu.
Таким чином, нове положення буде існувати лише завдяки спільним зусиллям влади, активістів та жителів міста. Оновлений документ зможе максимально охопити всі зацікавлені сторони, підвищити прозорість міської влади Івано-Франківська та забезпечити ефективне використання коштів міського бюджету. В результаті діяльність влади стає більш відкритою і зрозумілою для людей, а охочі подати свої проекти на конкурс бюджету участі працюватимуть за зручними для кожного правилами.