А чим вам запам’ятається рік, що минає? Якимись крутими проектами, ідеями, здобутками, чи, може, у пам’яті залишаться скандали, інтриги і кримінал? Якщо ні те, ні інше, то «Галицький кореспондент» пропонує вам перелік головних дурниць, які траплялися на Івано-Франківщині у 2018 році.
Порвані штанці
У квітні Івано-Франківськ говорив про порвані штани. Ні, то не трапився ще один модний бум на рвані джинси, то у школі-садку ім. Софії Русової діти готувалися до Дня матері. У пісні, яку написала бабуся однієї вихованки, йшлося про те, що з мамами і татами щось сталося, бо ходять вони у подертих штанах. І через це сміються з них і люди, і горобці. Бо не навчила бабця маму одяг шанувати, латки пришивати, щоб не ходити у рваному. Пісню діти мали вивчити і заспівати на День матері.
Проте пісенька сподобалася не всім батькам. Вони виступили проти і здійняли серйозну бучу у «Фейсбуку». Врешті діти її так і не проспівали.
Мер жабу захотів
На одній з оперативних нарад у вересні мер Івано-Франківська Руслан Марцінків запропонував встановити пам’ятник нікому іншому, як жабі. Мовляв, тій самій, «споконвічній українській», яка багато кого душить. Мало хто вірив у серйозність цієї пропозиції, але незабаром департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини оголосив конкурс на найкращий ескіз пам’ятника.
Конкурс мали провести 6 листопада, але комісія вирішила перенести його на 28 листопада. Таке рішення пояснили тим, що конкурсанти попросили більше часу для підготовки проектів. Проте того дня також не вдалось обрати найкращу пропозицію. 27 листопада з’явилась інформація, що конкурс знову переносять, наступну дату не повідомили. На сторінці департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини написали, що орієнтуватись треба на перший квартал 2019 року.
Чому знову перенесли вибір жаби? Бо у вимогах порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів є умова: «Конкурс вважається таким, що відбувся, якщо на нього подано не менше трьох проектів». Хтозна, може, скульптори та архітектори не погоджуються з міським головою щодо актуальності такого пам’ятника.
Люди в наголівниках
У жовтні в Івано-Франківську зареєстрували незвичний рекорд: найбільша кількість людей в одному місці з наголівниками під гаслом «Ми – за здорове харчування».
Так, міський голова Руслан Марцінків став яблучком, секретар міськради Оксана Савчук – гарбузиком, заступник мера Олександр Левицький – морквинкою, директор департаменту освіти та науки Ігор Максимчук – виноградом, а керуючий справами міськвиконкому Ігор Шевчук – грушкою.
Для дітей знайшли не менш оригінальні образи: вишенька, горішок, капусточка, кавунчик, броколі чи лимончик… Декого навіть перевтілили у куряче філе (хоча були думки, що то вареники).
Такий незвичайний рекорд одразу почали обговорювати у соцмережі, і, до речі, не тільки франківці. Володимир Пахолюк та Альберт Цукренко, учасники гурту «Хамерман знищує віруси», після оригінального виступу яких Марцінків хотів освятити Палац Потоцьких, зробили пародію на рекорд. Вони одягли на голову курку і висипали на себе гречку.
Кепкував з рекорду і Майкл Щур у програмі «#@)₴?$0»: «Якщо ви подивитеся на цей флешмоб з космосу, то побачите не лише тарілку здорової їжі, але й мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який еволюціонує просто на очах. Раніше він освячував ліфти та закликав освятити сцену після виступу гурту «Хамерман знищує віруси», а потім він став співавтором унікального рекорду».
Буда буде
Також у жовтні в Івано-Франківську біля ратуші встановили пластиковий МАФ. Своє невдоволення такою новою «окрасою» міста франківці почали висловлювати у «Фейсбуку». Наприклад, Ростислав Супрун написав: «Дуже вписалось, по дизайну просто шедевр. Так виглядає, що вже будуть з пішоходів під ратушею збирати гроші за прохід. Реальний косяк…»
Начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак повідомив, що та будка була встановлена незаконно, тому власник має демонтувати споруду або вони це зроблять примусово. Згодом на появу МАФу відреагував і міський голова. Руслан Марцінків підтримав містян та зазначив, що обурений не менше за інших. «На МАФ складено припис. Його підрядник зобов’язаний перенести найближчим часом, аби організувати паркувальну зону, що тут запланована», – зазначив мер.
На оперативній нараді міський голова сказав Ганчаку, щоб МАФ перенесли на початок вул. Галицької. Того ж дня скандальну буду біля ратуші почали розбирати… Щоправда, забрали її недалеко. Зараз вона, як і порадив Марцінків, стоїть на початку Галицької.
Два «святих» Миколаї
У листопаді прикарпатці почули про сварку двох «святих» Миколаїв у селі Пістинь, що на Косівщині. Як пояснював в. о. директора Національного природного парку «Гуцульщина» Юрій Стефурак, до «Маєтку Святого Миколая» в той час, коли теперішній Миколай приймав дітей, прийшов попередній виконавець ролі «святого». І був він не сам, а з представниками ЗМІ та сільради. За словами Стефурака, цей конфлікт між НПП та сільрадою виник через те, що вони не можуть поділити територію «Маєтку».
Проте колишній Миколай Віталій Ходан запевняв, що вони мали знімати сюжет про підзаробіток на свята, а не про маєток, однак їх неправильно зрозуміли. «Думали, що на них наговорюють, чи що», – додав Ходан та зазначив, що нічого серйозного не трапилось і конфліктом це назвати не можна.
Пам’ятник вчителю
З благими намірами в Івано-Франківську вирішили встановити пам’ятник «Народному вчителю». 20 серпня ДМАКС провів конкурс на найкращий ескіз. Тоді переможцем визнали роботу авторського колективу у складі скульптора Ігоря Симака та архітектора Євгена Шатирка. Говорилося, що пам’ятник буде двометровий у вигляді жінки в сукні, з книгою в руках і запаленою свічкою.
Скульптуру відкрили 2 грудня на розі вулиць Франка і Петрушевича у новому скверику. «Цей пам’ятник – це та мінімальна вдячність, яку ми можемо висловити кожному педагогу, який щоденно віддає частинку себе нашим дітям», – сказав Руслан Марцінків. Проте думки щодо цього у людей розійшлись, декому пам’ятник сподобався, а декому – категорично ні.
Поки в інтернеті тривали дискусії навколо скульптури, Майкл Щур із командою взялися висміювати його. Ведуча Ярослава Кравченко сказала, що пам’ятник дуже відвертий, адже у зображеної вчительки видно «ереговані соски».
«У пуританському Івано-Франківську встановили пам’ятник, відвертіший за фотосесію Лесі Нікітюк. У столиці українського шаріату, де від слова «соски» місцевих чиновників починає тіпати, встановили пам’ятник жінці без бюстгальтера та з ерегованими сосками. Невже останній бастіон консерватизму готовий впасти під натиском ліберальної навали?» – жартувала ведуча.
ЛГБТ – загроза для України
Також у грудні депутати Івано-Франківської обласної ради звернулися до Президента України, Кабміну, Верховної Ради та РНБО щодо захисту інституцій сім’ї.
Прикарпатські депутати вважають, що держава надає пріоритетну увагу лише штучно створеній проблемі так званої дискримінації людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. А насправді легалізація, поширення та сприяння способу життя ЛГБТ-спільноти руйнуватиме інститут сім’ї.
Тому облрада виступила за те, щоб вилучити словосполучення «сексуальна орієнтація» і «гендерна ідентичність» із законів, законопроектів і урядових документів, а також просила зберегти чинну редакцію ст. 51 Конституції України, де записано, що шлюб ґрунтується на вільній згоді чоловіка та жінки.
Також депутати вважають, що краще заборонити «марші рівності», «прайди», «гей-паради», «фестивалі квір-культур» та будь-яку іншу пропаганду ЛГБТ. Депутат облради Ігор Дебенко зазначив, що всі ми є християнами і потрібно жити так, як пише Біблія. А Манолій Піцуряк додав, що дітей треба робити по-старому.
Таке звернення підтримали 56 депутатів.
Людмила ОЛЕНЮК