Вбивство – це без сумніву один із найгірших злочинів, який людина може вчинити проти іншої. Тільки за 2018 рік на Прикарпатті трапилось 18 умисних вбивств та ще два – з необережності. У 16 випадках правоохоронці знайшли підозрюваних осіб та оголосили їм про підозру, проте два випадки станом на 28 січня залишились нерозкритими. Найбільше вбивств (п’ять) сталось на території Івано-Франківської міської ради.
Гучні вбивства
Трагедію в центрі Івано-Франківська обговорювали не тільки місцеві жителі, а й частина України. 30 грудня близько 14 години в середмісті Івано-Франківська на вулиці Хотинській застрелили чоловіка. Тіло загиблого виявили на дорозі. На місці вбивства знайшли кілька гільз від пістолетних куль. Нападники поїхали на автомобілі темного кольору. Згодом авто, на якому ймовірно втекли підозрювані у вбивстві – легковик Renault Laguna – знайшли на вулиці Джерельній. Як повідомили в прес-службі ДСНС, машину навмисно спалили.
Через деякий час з’ясувалось, жертвою злочину став 60-річний чоловік на ім’я Андрій Борисович Шелепін (прізвисько Шелеп). Саме це вбивство стало одним із тих, яке поліція поки що не розкрила.
Ще одне вбивство, яке довгий час обговорювалось, трапилось на Коломийщині поблизу залізничного вокзалу. Там жінку знайшли зі слідами насильницької смерті. Правоохоронці декілька днів намагались встановити особу загиблої, а потім виявилось, що жінка родом із Закарпатської області.
Після цього вже через кілька годин підозрюваного у вбивстві затримали. Ним виявився 54-річний уродженець Снятинського району. Поліцейські встановили, що чоловік на одному із вокзалів Коломийщини познайомився з потерпілою. Між ними зав’язався діалог, після чого вони разом пішли до місця тимчасового перебування чоловіка. Там чоловік та жінка розпивали спиртні напої. Згодом між ними виник конфлікт. Зловмисник накинувся на мешканку Закарпаття і наніс удари в голову. Коли потерпіла втратила свідомість, він відтягнув та залишив тіло біля залізничного вокзалу.
Різновиди вбивства
Заступник начальника відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи слідчого управління ГУ НП в Івано-Франківській області Ярослав Кульчицький розповідає, що різновидів вбивств є багато. Наприклад, умисні вбивства поділяються на звичайні та кваліфіковані. Як пояснює правоохоронець, звичайне вбивство – це коли між двома особами виникає суперечка, через яку трапляється вбивство. А от кваліфіковане має багато різновидів: вбивство двох осіб, вбивство, яке спричиняє людина, яка раніше вчиняла злочин, вбивство з особливою жорстокістю, замовне вбивство, вбивство малолітньої дитини тощо. У своїй роботі правоохоронці, які розслідують вбивства, керуються Кримінальним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України. «У кожного слідчого вони є обов’язково, адже все запам’ятати і знати неможливо», – наголошує Кульчицький. Також чоловік пояснює, що відповідальність за звичайне вбивство, тобто умисне протиправне позбавлення життя, сягає від 7 до 15 років позбавлення волі. За деякі кваліфіковані вбивства передбачені покарання від 10 до 15 років або ж довічне. Якщо мова йде про ненавмисне вбивство, то відповідальність за них від 3 років. «Не все, де загинула людина називається вбивством. Є ще таке, як нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що потягнули смерть», – наголошує пан Ярослав.
Правоохоронець додає, що є вбивства, які потребують більше часу для розкриття, наприклад вбивство Шелепіна 31 грудня. Ймовірно, воно було замовним та підготовленим. Тому треба час, щоб знайти винних і довести їх причетність. «Розкриттям вбивств займається група слідчих та оперативників. Це важка робота, бо по частинках треба все зібрати. Просто знати хто винний – мало, треба ще довести. Це тривалий процес», – закінчує Ярослав Кульчицький.