«Корабель – це річ абсолютно непрактична, ти її робиш суто як декорацію. Це естетика, це краса», – саме такими словами Володимир Каразуб починає розповідати про своє хобі. Він вже понад три роки створює з дерева зменшені копії відомих кораблів, – присвячує цьому захопленню майже увесь вільний час. Продавати свої роботи чоловік не хоче, виготовляє їх тільки для себе. А головне, навіть не знає, чому йому так подобаються ці кораблики. Володимир каже, що вони близькі до природи, бо сучасні машини – віддалені і функціональні. А от дерев’яні кораблі – то інше: вітрила, наприклад, чоловік порівнює із легенями, а низ та корму – із рибою: «У цьому є якась філософія, а в сучасності я такого не бачу».
Понад три роки тому Володимир передплачував журнал «Вікторі», у якому були деталі до корабля адмірала Нельсона. Проте декілька випусків Володимир не купив, і треба було самостійно зробити шпангоути (складові поперечного набору корпусу судна – ред.). Тоді він знайшов вдома фанеру, взяв лобзик і зрозумів, що справа дуже довга і кропітка.
Згодом чоловік потрапив у лікарню, а коли повернувся додому, захотів вже самостійно зробити маленький кораблик. Вибір випав на одну із каравел Христофора Колумба «Нінью». Протягом місяця, майже щодня, Володимир майстрував кораблик, і в нього таки вийшло. У цій справі, каже чоловік, важливо заздалегідь скоригувати свої дії і глянути, що у тебе є.
Одразу після закінчення «Ніньї» Володимир забажав чогось більшого, тому взявся майструвати інший корабель Колумба – караку «Санта Марія». А згодом створив і третій корабель із флотилії мореплавця – каравелу «Пінта». «Я ставив перед собою ціль, а потім вже дивився, чи можна її досягти. Коли зробив перший корабель, зрозумів, що можна», – переконаний Володимир. Правда, є речі, які самостійно чоловік робити не може, наприклад, рейки для корабля. І незважаючи на те, скільки на Івано-Франківщині лісгоспів та різних станків, Володимир змушений замовляти їх із Харкова.
Під час створення корабля велику роль відіграє дерево, з якого його роблять. Володимиру до вподоби працювати із буком, хоча він має властивість тріскати. Таку саму ваду має й дуб, який, до того ж, погано клеїться. Взагалі, із садовими деревами, крім вишні, легше працювати, бо вони м’які, каже чоловік.
Наразі у колекції Володимира є декілька кораблів: вищезгадані «Санта Марія» та «Пінта» («Нінья» – це єдиний витвір, який чоловік продав), маленька, як три сірникові коробочки, карака «Летючий голландець», а ще «Принц Вільям», «Чорна перлина», французькі кораблі «Сан Феліпе», «Ля короне», «Сан Джованні Батіста» та інші. Чоловік наголошує, що не до всіх кораблів є креслення, бо ніхто не знає, як вони точно виглядали. На створення одного корабля Володимир витрачає близько двох місяців, але все залежить від наявності вільного часу. А ще важливо мати велике терпіння. «Я не дуже кайфую під час роботи, але коли збираю все докупи, то так», – підсумовує Володимир.
Людмила ОЛЕНЮК