Сьогодні, 15 березня, в Івано-Франківську провели громадські обговорення з приводу підняття тарифу на проїзд у маршрутках до шести гривень.
Відповідний проект рішення раніше з’явився на сайті міськвиконкому. Його підготували через звернення асоціації перевізників Івано-Франківська.
В тексті документу сказано, що необхідність зміни тарифу в маршрутках до 6 гривень викликана значним підвищенням цін на паливно-мастильні матеріали, запасні частини, автомобільні шини, витрат на заробітну плату та інших витрат, пов’язаних з експлуатацією пасажирського автотранспорту.
“До нас надійшов лист під перевізників. Управління транспорту додатково перевірило, яка ціна в інших містах. У Рівному – 6 грн, в Ужгороді – 5 грн, в Чернігіві – 6 грн, у Тернополі за наявності транспортної картки – 6 грн, а без неї – 7 грн”, – розповів заступник начальника управління транспорту та зв’язку Андрій Гіглюк.
Голова спілки перевізників Івано-Франківська Олег Стахів пояснив, що вартість пального зросла, також збільшилась вартість заробітної плати та вартість деталей для транспорту. Окрім того, молоді люди виїжджають, а кількість пільговиків зростає. За них приватникам ніхто і нічого не компенсує.
“Ми порахували, що один франківець витрачає на проїзд 220 гривень на місяць. Якщо ціна збільшиться, це буде 260 гривень. Це не велика сума”, – сказав Стахів.
Директор аудиторської фірми “Аудитсервіс” зазначив, що цей тариф вони розробляли ще під час зростання ціни на пальне у жовтні. За його словами, 6 гривень – це все одно дешевше, ніж собівартість.
“Найбільше витрат у перевізників забирає пальне, тому як тільки його вартість зростає, треба змінювати тариф. Нехай зараз ціна трохи впала, але збільшились інші видатки. Оновлення автобусів може бути, якщо тариф сягатиме 25 центів. Зараз я вважаю, що тариф має сягати не менше 7 гривень, але нехай буде хоча б 6”, – пояснив аудитор.
Франківці обурились, що аудиторів наймали самі перевізники – мовляв, тут є конфлікт інтересів. Але приватники відкинули ці звинувачення і пояснили – саме вони були ініціаторами підвищення тарифу, тому мали провести аудит і всі підрахунки.
Іванофранківець Руслан Мельник попросив, щоб людям пояснили, який пасажиропотік у перевізників. Аудитор пояснив, що його найняли і за це заплатили гроші, а він просто вирахував все. А пасажиропотік вони вираховували із прибутку, який отримали приватники.
“Чи маєте ви право випустити ці автобуси на вулиці міста згідно із стандартів Євро2?” – запитав один із франківців.
Андрій Гіглюк пояснив, що вони із перевізниками вкладають договір суто на автобуси класу Євро-2. Якщо автобус у гіршому стані, то під час техогляду їх не пускають.