Соціальний педагог погрожувала накласти штраф на батьків або навіть відрахувати із навчального закладу учнів загальноосвітньої школи-ліцею №23 через відмову від прибирання.
На думку директора школи, учні зобов’язані брати участь у різних видах трудової діяльності, бо це прописано у статуті навчального закладу. Та чи обов’язково школярі повинні чергувати у школі?
Чергувати чи не чергувати?
Про неприємний інцидент у навчальному закладі стало відомо із допису у соціальній мережі франківчанки Оксани Островської. «Кажуть, що чергування в столових у школах є обов’язковим і через те, що дитина не буде чергувати, її виключать зі школи», – написала вона.
Частину коментаторів це обурило: вони вважають, що діти не повинні чергувати у школах, а підприємець, який виграв тендер, має надавати послуги з харчування якісно та оперативно. Інші їм заперечують, мотивуючи це тим, що привчати дитину до праці – корисно.
«Це дисциплінує дітей, вчить жити у соціумі, нести відповідальність і прищеплює любов до праці, але тримати дитину в страху – то неправильно», – вважає шоумен Василь Мельникович.
«У нас в школі діти чергують, і вчителі – також. Це дуже відповідально і навіть почесно. Діти люблять це робити», – написала під дописом активістка та мама двох школярів Людмила Лінник.
Система дала збій
У розмові з журналісткою “ГК” Оксана Островська підкреслила, що така проблема виникає постійно у багатьох школах. Оскільки у навчальному закладі харчуються кілька сотень першокласників, підприємець, який надає послуги харчування, не встигає всім розкласти їжу, тому до праці залучають дітей. Вони ж потім збирають брудний посуд, щоб першокласники не стояли у довжелезних чергах і, наприклад, не розлили на себе тарілку супу.
«Як на мене, нема нічого поганого у чергуванні дітей, вони дійсно привчаються до праці та відповідальності. Але вважаю нонсенсом, коли дітям погрожують, що за відмову від чергування їх буде виключено зі школи, а батьки платитимуть штрафи», – наголошує вона.
Оксана Островська також зауважила, що чинне законодавство забороняє використання дитячої праці, тим паче у навчальний період. У цьому ж випадку діти фактично працюють на приватного підприємця. При цьому ніхто з дітей точно не має санітарної книжки, тож про якість рознесення їжі можна лише здогадуватись…
Така ситуація з чергуваннями псує атмосферу всередині учнівського колективу. Деякі школярі апелюють до закону і навідріз відмовляються чергувати, частина колективу вимагає однакових умов – або чергують всі, або ніхто. В результаті залишається частина “пригноблених” дітей, які прибирають за тих, хто це робити відмовляється.
«Як на мене, це має бути виключно добровільна справа, а не примусова, як тепер, – зазначає мама школярки. – Можливо, дирекція мала б якось заохочувати дітей до такої праці… Але загалом, як на мене, це вже совок, бо підприємець мав би забезпечити харчування якісно, оперативно і комфортно, як у багатьох школах України. Мені написали із міста Суми, що у них у їдальнях обслуговують дітей офіціанти. Чому там є така практика, а ми й далі мовчимо і живемо пережитками радянщини?»
Оксана Островська стверджує, що, за результатами її опитування в мережі Фейсбук, лише третина респондентів схвально поставилася до чергування. Решта – висловили негативне ставлення та гостро розкритикували використання дітей в підприємницькій діяльності.
Все залежить від директора
Директор школи-ліцею №23 Микола Василик каже, що традиція чергувати у цьому навчальному закладі заведена здавна. На його думку, це нормально, коли старші діти допомагають молодшим.
«Зараз у початковій школі навчається 600 учнів, і всі вони, зрозуміло, харчуються, – каже директор. – Першокласнику важко донести тарілку супу до стола. Ми розмовляли зі старшими школярами, щоб вони допомагали малюкам, як і їм – колись. Наша школа найбільша у місті, зараз тут навчається близько 1700 учнів, а їдальня розрахована на 450».
Керівник навчального закладу визнав, що соціальний педагог перегнула палицю із залякуванням школярів, і запевнив, що до неї були застосовані дисциплінарні заходи.
Директор департаменту освіти Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук зазначив, що у чинних нормативних актах йдеться про те, що діти не повинні примусово прибирати у школах. Однак, на його думку, чергування – це частина гігієнічного виховання під час навчального процесу та певна підготовка до самостійного життя.
«Чергування є добровільним, і про це повинні знати як батьки, так і вчителі, – акцентує Максимчук. – До чергування не повинні залучати першокласників, існують також певні часові обмеження на цей вид діяльності для дітей різного віку: зокрема, школярі не можуть це робити під час уроків та іншого освітнього процесу».
За словами чиновника, якщо батьки заперечують проти такого виду діяльності, то вони мають повне право від нього відмовитися, оскільки у Конституції України сказано, що заборонено використовувати примусову працю, а у законі «Про освіту» йдеться, що чергування – справа добровільна.
«Ця справа лежить на плечах керівника закладу освіти та адміністрації. Як колишній директор школи, можу сказати: якщо учні грамотно залучені до цієї роботи, то в цьому немає ніякої трагедії, але підкреслюю – все повинно бути добровільно і з дозволу батьків», – зауважує керівник департаменту освіти.
Тим батькам, які не хочуть, щоб їхня дитина чергувала, у департаменті радять писати відповідну заяву про відмову. Адже не варто забувати, що у кожному освітньому закладі України є технічні працівники, які мали би це робити.
«Щодо неприємного інциденту із чергуванням у їдальні, то не варто плутати її із харчоблоком – місцем приготування їжі. Підприємець орендує тільки його. Приміщення, де харчуються діти – шкільне, його в оренду ніхто не бере, за ним закріплений технічний працівник, який повинен прибирати, а учні можуть, наприклад, допомагати розкладати їжу», – зауважив Ігор Максимчук.
Слід додати, що наразі у департамент освіти відповідних скарг від батьків не надходило.
Марія ГРИЦКІВ