Пластикові війни у Карпатах

  • Минулими вихідними у потязі «Рахів – Івано-Франківськ» відбувся завершальний етап екологічного проекту «Карпатського ПрОТЯГу для відчайдухів”.

    Скидати в ріку – найпростіший спосіб позбутися сміття у Карпатах. Горяни і туристи вдаються до цього в першу чергу через відсутність контейнерів для сміття та неорганізовану систему вивозу відходів. Щоб констатувати неспроможність влади дати раду з цією одвічною проблемою, достатньо просто побувати у Карпатах. Чистих від сміття територій тут практично немає. Втім, організатори акції не полінувалися і протягом місяця займалися пошуком та маркуванням найбільш засмічених місць.

    Лише на території Яремчанської міськради встановили майже 60 стовпчиків. У рейтингу засміченості перші місця зайняли території довкола Яремчанського водоспаду, Ворохтянського мосту та трамплінів, а також спуск з Говерли до Прута, де розташовуються наметові містечка. Ворогом Карпат оголосили пластик, передовсім ПЕТ-пляшки. За приблизними підрахунками, пластик розкладатиметься у землі понад тисячу років.

    Організатори «Карпатського ПрОТЯГу для відчайдухів”, а це ГО «Форумс» та музичний гурт «Кораллі», зробили справді відчайдушну спробу бодай якось привернути увагу громадськості до проблеми засмічення Карпат. На усіх залізничних станціях маршруту потягу «Рахів – Івано-Франківськ» заради експерименту встановили контейнери для пластику.

    Через два тижні, 28 серпня, орендували цілий вагон у «Червоній руті» і влаштували еко-рок-концерт для пасажирів потягу та усіх, кого зустрічали дорогою від Франківська до Рахова й назад. Протягом кількох годин, намагаючись балансувати на дуже дивній сцені – підлозі вагона, грали «Пан Пупець», «Кораллі» та «Пропала Грамота». У потязі також влаштували фотовиставку робіт на екологічну тематику. Проїхавшись, виявили, що встановлені контейнери для пластику залишились практично порожніми. «Люди ще не навчилися грамотно поводитися зі сміттям. Ще не звикли до того, що його потрібно сортувати, але це лише справа часу», – переконаний куратор проекту Віля Чупак.

  • Без жодних економічних розрахунків, керуючись лише щирим бажанням врятувати улюблені гори від засмічення, організатори акції дійшли до висновку, що найкраще було би вивозити сміття з Карпат потягом. «Нехай би люди просто звозили своє сміття на майданчики при залізничних станціях і, скажімо, раз чи два у тиждень спеціальним вагоном його би відвозили на сміттєпереробні заводи», – міркує голова ГО «Форумс» Микола Джичка. Залишати сміття у Карпатах, нагромаджуючи його на сміттєзвалищах, просто злочинно, вважають організатори. У рекреаційній зоні сміття не повинно бути взагалі. Враховуючи комерційний інтерес підприємців, які займаються переробкою пластику, така схема вивезення відходів виглядає небезнадійною.

    Свої міркування організатори екоакції вже надіслали у листі-зверненні заступнику губернатора Руслану Гусаку. За їх словами, керівництво Львівської залізниці дуже доброзичливо поставилось до проекту. Отже, діалог можливий.

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!