Мешканці Космача та прилеглих сіл давно втомилися від бездоріжжя. Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння людей, стала негода – у червні дощі зруйнували і пошкодили кілька мостів, а дорога стала ще гіршою. Зрештою місцеві мешканці наважилися на протест.
Гуртування та блокування
Небайдужі громадяни вирішили для початку зібратися у будинку культури – обговорити основні моменти, виробити стратегію боротьби та просто перевірити, скільки людей готові до неї долучитися. Збори відбулися 25 червня – прийшло на них близько 600 людей.
Мешканець Космача та активіст Петро Уперук зауважив, що українці дуже люблять поговорити, покритикувати, а на те, щоб зібратись і взятися за спільну працю, здатні не всі.
«Я вже два тижні збираю людей через соцмережі, ми згуртовуємось. Нам ще й «посприяла» негода, заваливши міст. Тепер ми намагаємося “вибити” від влади якісь конкретні обіцянки і дії. Якщо завалиться ще один міст, то залишимося взагалі відрізані від світу. У Космачі живе шість тисяч осіб, це найбільше за площею село України», – розповідає Петро Уперук.
Активіст нещодавно створив у соцмережі спільноту «Дорога життя – Космач SOS». До неї долучилося вже понад 200 активних мешканців Космача. Тут люди спілкуються, обмінюються новинами щодо стану дороги та обговорюють свої подальші дії.
«Десь місяць тому був у нас такий випадок: жінка мала народжувати, її треба було везти в лікарню. Але дорогою не було проїзду. Добре, що люди перед цим прочитали у соцмережі, що там нема дороги – і поїхали іншою, все обійшлося. А якби поїхали у той напрямок, то ще невідомо, як би все закінчилося», – згадує Петро Уперук.
За результатами зборів громадян було складено список вимог до обласної влади, які стосуються негайного ремонту ділянки «Яблунів – Космач». Звернення направили листом до обласної державної адміністрації.
«Якщо не вийде домовитися з владою спокійно, будемо вдаватися до радикальніших дій. Зберемо 200-300 чоловік, будемо їхати у Франківськ і блокувати там чиновників у кабінетах – минулого року вже таке було, думаю, вони досі не забули. Якщо вони не розуміють по-людськи, то будемо так, як вони з нами. Може йтися і про блокування доріг – але не тут, у районі, а на центральних автотрасах, бо інакше не звернуть уваги. Це ще не обговорювалося, спершу хочемо побачити, як себе поведе наша влада», – додає активіст.
На збори громадян у Космач приїхав поділитися досвідом спілкування з посадовцями Микола Мединський – фронтовий капелан, керівник проекту «Дорога життя». Разом із сотнями протестувальників із Надвірнянщини він торік блокував Івано-Франківську ОДА і добивався ремонту дороги в своєму районі.
«Ми будемо звертатися до чиновників усіх рівнів – є ж обласний і державний бюджети, з яких можна отримати кошти на ремонт. Готові вислухати всіх людей, які можуть щось порадити чи підказати. Буде добра воля чиновників – буде перемога. Не буде – значить будемо діяти так, як ми вміємо. Наша боротьба триватиме, як на фронті. Я всіх попереджаю: це нелегкий шлях, але що нам ще залишається робити? Мета нашого проекту – згуртувати і скоординувати громади, щоб вони навчились відстоювати свої права. Ми готові подавати судові позови, виходити на протести”, – каже Микола Мединський.
«Двоє дітей померло, не народившись на цей світ»
Дмитро Бербеничук, голова Космацької ОТГ, пояснює: людям урвався терпець, бо у Космачі та в прилеглих селах суцільне бездоріжжя.
«Ситуація катастрофічна, – каже голова громади. – Одна дорога погана, друга – дуже погана. Доїхати до райцентру дуже тяжко, швидко доставити хворого чи вагітну жінку в лікарню – неможливо. Були випадки, що люди вмирали, бо швидка не доїжджала. Одного разу двоє дітей померло, не народившись на цей світ. Громада починатиме протести, бо так далі не може тривати. Ми зверталися у всі інстанції – від Верховної Ради до Генпрокуратури, але відповідь одна: нема грошей, чекайте. А сільська рада не може зробити всю дорогу сама».
Бюджет Космацької ОТГ на 2019-й рік, згідно з документом на сайті громади, складає 53,7 мільйона гривень. Сума виглядає досить великою, але слід врахувати, що з цих грошей треба виплачувати зарплати бюджетникам, утримувати і ремонтувати школи, садочки та медичні заклади тощо. Тож виділяти на дороги більше, ніж кілька мільйонів на рік, сама об’єднана громада не може.
«Один міст завалився, чотири – в аварійному стані. Дороги в одну сторону немає на відтинку кілометрів 15, в іншу – десь стільки ж. На ремонт потрібно близько 200 мільйонів гривень, а можливо, й більше. Міст, який завалився, нам пообіцяли в екстреному порядку тимчасово укріпити плитами, а тендери і ремонти будуть аж наступного року. Як відомо, все тимчасове має погану звичку ставати вічним. Ми нещодавно самі виділяли гроші, скидалися, так би мовити – і люди-добровольці йшли латати дорогу, як могли. Але самі ми все не потягнемо. Між тим вже знаходяться люди, які підбурюють громаду і кажуть, що у всьому винна сільрада», – пояснює Дмитро Бербеничук.
Якісної асфальтованої дороги з Космача до Коломиї, за словами голови Космацької ОТГ, не було ніколи. Але раніше вона була хоча б добре підсипана, тож автобус до Коломиї їхав годину і десять хвилин, тепер поїздка триває на 40 хвилин більше. Часом водії просто відмовляються сюди їхати, тож студенти не можуть добратися на навчання у Коломию.
Василь Тирон, проектний менеджер Космацької ОТГ, додає: акція наразі має суто мирний характер, її мета – налагодити зв’язок між представниками громади та обласної влади.
«У нас дійсно є проблема, і вона кричуща, адже питання сполучення є надзвичайно важливим. Дорога є артерією, і зараз ця артерія у незадовільному стані, крім того, трапилися обвали мостів. Для ремонту потрібне співфінансування, як мінімум, на рівні області. На фоні політичних подій люди розуміють, що це все може затягнутися надовго – адже немає ще нового голови ОДА, скоро парламентські вибори, тож проблема може залишитися невирішеною. А це є неприпустимим», – наголошує Василь Тирон.
Космач відвідав також представник обласної влади – Володимир Рачкевич, директор департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА. Посадовець оглянув дорогу та пошкоджені мости, пообіцяв допомогти з їх ремонтом. Але щодо дороги конкретних обіцянок не було. На збори громадськості о 16:00 чиновник теж не прийшов.
«Асфальт тут буде тоді, коли буде проектно-кошторисна документація, коли вона пройде експертизу, коли буде оголошений тендер і коли цей тендер хтось виграє. Терміни проходження всього цього – приблизно півроку, бо ж без тендера тут не обійдеться. Державні кошти без прозорості ніхто не дасть. І виходить так, що нову дорогу робити цього року вже не будемо – бо це ж капітальний ремонт, там все серйозно. А от документацію і проект треба встигнути зробити тепер, щоб взимку затвердити. Лише тоді розпочнеться робота», – пояснив Володимир Рачкевич.
Він також сказав людям, що протестувальники з Делятина і Березова, якими тут всі захоплюються, змусили перерозподілити на свою користь 60 мільйонів гривень – частина цих коштів мала піти на ремонт доріг у Космачі. Так, за словами Рачкевича, бути не повинно.
Боротьба триває
Втім, громада Космача і прилеглих сіл не збирається просто сидіти і чекати до наступного року. Люди налаштовані діяти – в будь-який доступний спосіб.
27 червня активісти викликали поліцію до місця обриву дороги «Яблунів – Космач». Вони написали правоохоронцям заяву про бездіяльність балансоутримувача. Цю заяву зі всіма фотографіями, які зробили працівники поліції, та з поясненнями людей направили до відділу безпеки дорожнього руху (БДР) Івано-Франківської області.
За цією заявою у БДР протягом 10 днів повинні створити комісію, яка виїде на місце і разом із жителями села проведе інспекцію дороги. Потім, за результатами інспекції, буде видано припис балансоутримувачу з конкретними термінами, протягом яких всі недоліки слід усунути – в разі невиконання винних оштрафують.
А в сусідньому селі Люча до ситуації вирішили підійти з гумором. Місцеві жителі організували флешмоб із риболовлі в ямах на дорозі.
«Небайдужі люди започаткували новий вид спорту, який підійде для будь-якого покоління, – рибалка в ямах на дорозі. Завдяки гарній роботі «Укравтодору» та фірм-підрядників, які зобов’язались робити капітальний ремонт дороги, місце для такої риболовлі вибрати було дуже легко. Адже близько 6 км дороги складаються з невеличких басейнів, ставочків та кратерів», – каже місцевий житель Тарас Ковток.
Люди твердо переконані: якісна асфальтована автодорога повинна бути. Адже це не лише можливість швидко доїхати (та й взагалі доїхати) до Косова чи Коломиї, але й зростання потоку туристів. Їх, до речі, у Космачі є чим зацікавити – лиш би дорога була.
Тарас ВОЛОШИН