В Україні діє урядова ініціатива безкоштовного стентування в екстрених випадках при гострому інфаркті міокарда. Більше про це розповідає завідувач відділення інвазивних методів діагностики, лікування і реперфузійної терапії ЦМКЛ Лілія Сорохтей.
Спершу нагадаємо, що ж таке інфаркт: це закриття коронарної судини, яка несе кров до серцевого м’яза, що призводить до «відмирання» цієї ділянки серця і утворення рубця. Коли холестерин не виводиться з організму, він осідає під стінками судин і утворює так звані бляшки. Вони збільшуються в об’ємі, поступово звужують судину, потім капсула бляшки може розірватися, до неї приєднується тромб, який і закриває судину.
Проявляється інфаркт болями за грудиною тиснучого або пекучого характеру різної інтенсивності. Іноді це просто відчуття дискомфорту, але буває і дуже сильний біль. У деяких випадках виникають нетипові болі – у пацієнта болять щелепи, руки, живіт, спина. Це супроводжується пітливістю, загальною слабкістю, втратою свідомості, різким падінням тиску тощо. Якщо такі симптоми тривають більше 10 хвилин, треба негайно викликати «швидку» і не чекати, що все «само мине». Чим швидше нададуть спеціалізовану допомогу, тим більші шанси пережити інфаркт з найменшим пошкодженням серця.
Найкращим методом лікування інфаркту, який зможе не тільки врятувати життя хворого, а й значно покращити якість життя після перенесеного інфаркту, є механічне відкриття судини за допомогою методу балонної ангіопластики і стентування. Це процедура механічного усунення перешкоди (тромбу і атеросклеротичної бляшки) в судині за допомогою каркаса (стента), метою якої є відновлення кровопостачання серця.
Як це робиться? Через невеликий прокол артерії на руці чи на нозі під контролем рентгену вводять катетер (тоненьку трубочку) в закриту коронарну артерію. По цій трубочці в місце закриття проводиться спеціальний катетер з балончиком на кінці, на який насаджено стент – металевий каркас. При роздуванні балону стент розправляється, розширює судину, балон здувається і забирається, а стент залишається в судині, підтримуючи її стінки і не даючи знову закритися. Таким чином кровотік по судині відновлюється, серце отримує кисень і поживні речовини, і тепер орган значно швидше може відновити свою нормальну роботу. З часом стент покривається клітинами внутрішньої стінки судини – епітелізується.
Стентування проводять у реперфузійних центрах (РЦ) – це відділення у закладі охорони здоров’я, де є цілодобова можливість проведення первинного перкутанного коронарного втручання.
По всій Україні працює 41 реперфузійний центр. В Івано-Франківську він діє на базі відділення інвазивних методів діагностики, лікування та реперфузійної терапії ЦМКЛ.
«Україна з 2018 року вперше за всю історію повністю забезпечує потребу в стентах, – каже Лілія Сорохтей. – Це стало можливим завдяки ефективним державним закупівлям через міжнародні організації. Це дозволило повністю покрити потребу в екстрених кардіологічних втручаннях для пацієнтів з інфарктом, поки що тільки з елевацією сегмента ST. Це саме ті види інфарктів, коли допомогу потрібно надавати негайно або якомога скоріше».
Як пояснює медик, пацієнт із симптомами гострого інфаркту міокарда (ГІМ) з елевацією сегмента ST може звернутися за лікуванням за номером швидкої допомоги. Якщо ГІМ підтвердився в перші години від початку симптомів, важливо надати допомогу протягом 12 годин (у деяких випадках – протягом доби) від початку симптомів – чим раніше, тим краще. Для максимального ефекту від процедури і наступної ефективної реабілітації пацієнта повинні доставити в РЦ протягом двох годин від першого контакту з медичним персоналом.
Після своєчасної та ефективної реперфузійної процедури пацієнт швидко й ефективно відновлюється і, залежно від тяжкості стану, може бути виписаний через кілька днів і продовжити реабілітацію в амбулаторних умовах.
Наталя Мостова