У зв’язку із появою дерев в мікрорайоні Підгірки, з явними ознаками ураження шкідником лісу – верхівковим короїдом, комісією з представників ДСЛП «Івано-Франківськ лісозахист», ДП «Калуський лісгосп» та управління з питань надзвичайних ситуацій міської ради 05 серпня 2019 року здійснено виїзд на територію Калуського лісництва (квартал – 26, виділ – 10), яке розташоване на території Калуської міської ради.
В ході обстеження було зрізано дві сосни, з ознаками ураження, про що свідчить рудий колір хвої на деревах, та відібрано зразки зрізів деревини на різній висоті стовбура для здійснення детального аналізу відібраних зразків деревини та прийняття рішення про подальші дії.
Довідково:
Верхівковий короїд – лідер серед шкідників лісу. Трапляється повсюдно, пошкоджує різні види сосен, ялин, рідше смереку, модрину, зрідка ялівець. Починає заселяти верхню частину сосни, а згодом – і весь стовбур. Комаха «відпрацьовує» деревину під корою, і через закупорку потоків вологи дерево починає всихати. До того ж, верхівковий короїд поселяється на сосні не сам. Він приносить із собою хворобу – гриби офіостоми. Вони створюють так звану синяву, що швидко поширюється на весь стовбур. Таке дерево – невиліковно хворе, а використати його можуть хіба що на дрова. Найстрашніше ж, що верхівковий короїд повністю знищує здорове дерево приблизно за місяць-півтора.
Суттєве збільшення популяції шкідників зумовлене, насамперед, масовим ослабленням деревостанів через кліматичні зміни та порушення водного живлення лісів.
Раніше, такі шкідники теж були. Але сосни «відбивалися» від вбивць власною смолою. Наразі ж напад настільки концентрований та агресивний, що своїми силами дерева короїда не долають. Адже на одному дереві налічують від 5 до 15 тисяч особин верхівкового короїда. Найчастіше ж комахи вражають дерева, віком від 40 років.
У цих дерев – сухі крони і поруділа, поїдена кора. Усередині ж стовбур дерева на верхівці повністю синій, трохи нижче – діаметр синього кола менший, а нижня частина дерева ще здорова. Тож якщо аналізувати зруб лише за пеньком, то можна подумати, що зрізали цілком здорове дерево. На жаль, науковці певні – найближчих декілька років верхівковий короїд природним чином нікуди не зникне. Натомість, шкідник поширюватиметься ще масштабніше і вбиватиме ліси цілими масивами.
Нагадаємо,Рятувальники знайшли юнака, який заблукав у лісі біля Микуличина