«Парламентські: остання мажоритарка» сьогодні розповість про баталії на 86-му виборчому окрузі із центром у Долині. Саме тут було виявлено найбільше технічних кандидатів, які мало що знали про особливості та проблеми цієї місцевості і з чого починати свою роботу на окрузі.
Розпочнемо з того, як розділилися голоси по округу. Перемогу здобув представник партії «Слуга народу» Олександр Матусевич (27,95%), лише на трохи відстав чинний нардеп Анатолій Дирів (26,7%), позаду них опинився свободівець Олег Понайда (13,93%), а замикає четвірку лідерів Тарас Виноградник від «Народного Руху України» (6,1%). Решта дев’ять кандидатів не подолали 5% бар’єр: Остап Дзеса, Іван Данилів, Галина Макота, Андрій Кузь, Василь Скрипко, Іван Покришка, Тетяна Матвєєва, Любов Филюк та Юрій Полуектов. Це єдиний округ, де до Верховної Ради балотувалися аж три жінки.
До кума в гості не ходить
Олександр Матусевич родом із села Старий Мізунь Долинського району, зараз проживає у селі Пациків. Він чинний депутат обласної ради від політичної партії «УКРОП», заступник голови комісії з питань екології та раціонального природокористування. Олександр Матусевич є директором державного підприємства «Вигодське лісове господарство».
Розпочнемо із гучних заяв, якими розпочав Матусевич свою виборчу кампанію. «Старі політики бояться, що прийде команда змін, команда, яка поламає «схеми» і посадить корупціонерів. 21 липня ми маємо зробити вибір на користь майбутнього, на користь якісних змін та кардинально нових людей, які здатні побудувати успішну країну для наступних поколінь!» – заявляв він тоді. Одразу було незрозуміло, чому пан Матусевич вважає себе новим політиком і чому не розпочав якісні зміни у своєму регіоні, будучи УКРОПівцем.
Мабуть, варто згадати кілька журналістських розслідувань, які проводили активісти Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем», в яких йшлося про зловживання Олександром Матусевичем своїм службовим становищем. Зокрема, експерт із державних закупівель Мирослав Сімка оприлюднив договори про державну закупівлю, укладені між Вигодським лісгоспом та фірмою родича Олександра Матусевича.
У матеріалах розслідувань фігурує ТОВ «Слобідка», керівником якої є брат дружини Олександра Матусевича – Володимир Угринчук. Лише на одній такій закупівлі підприємство отримало понад 1 млн. гривень. Фактично на кожній із закупівель частка перемог у лотах цього підприємства становила не менше 40%. Також експерт вважає, що в лісгоспі процвітає корупція при розподілі коштів. Активісти заявляють про виявлену підробку документів під час закупівель. Усю зібрану інформацію було передано правоохоронним органам.
Кумом Олександра Матусевича є начальник Долинського відділення поліції Василь Хомин. Хоча новообраний нардеп розповідає, що вони «в гості один до одного не ходять», справі проти Матусевича так і не дали ходу. А позапланову перевірку, яку намагалися здійснити правоохоронні органи, щоб дослідити ймовірні зловживання керівника лісгоспу, Івано-Франківський міський суд відхилив.
Погрози і «чесна боротьба»
Після проведеного у лісгоспі аудиту, який виявив низку порушень, Олександр Матусевич показово звільнив одного із майстрів лісу. Після цього проти нього як керівника лісгоспу було відкрите ще одне кримінальне провадження щодо незаконного звільнення працівника з особистих мотивів. Прокуратура три рази за відсутністю складу злочину закривала це кримінальне провадження.
Цікавий нюанс пов’язаний із коштами на передвиборчу кампанію Олександра Матусевича. Нардеп має передвиборчий фонд, на який надсилають гроші, за його словами, профспілки різних державних лісових господарств. Цікаво, чи працівники цих лісгоспів знають про такі відрахування? Чи є така інформація у відкритому доступі, не знає навіть сам Олександр Матусевич.
Майже відразу після старту передвиборчих перегонів Олександр Матусевич заявив про погрози з боку своїх суперників. Мовляв, повідомлення з погрозами його життю приходили у соцмережі Фейсбук (тобто суперники особливо й не ховалися). Щодо цього факту відкрито кримінальне провадження. Але хто ці ненависники, Матусевич так і не повідомив. З його натяків на «чесну боротьбу» і «старі схеми» можна було здогадатися, що мова йде про представників «старої влади».
Після виборів найближчий суперник Матусевича, чинний депутат Анатолій Дирів подав до ОВК шість скарг про порушення виборчого законодавства. Суд відкрив справу про адміністративне правопорушення. Дирів також попросив перерахунку голосів, однак суд відмовив.
А на других ролях
Анатолій Дирів – народний депутат, член партії «Народний фронт», цього року балотувався як самовисуванець, програв своєму опоненту 700 голосів. Народний депутат України 7-го скликання від ВО «Батьківщина» у 2012 році, був головою підкомітету з питань організації роботи Верховної Ради України. З листопада 2014 року – народний депутат України 8-го скликання від ПП «Народний фронт». Був першим заступником голови комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
За час своєї останньої каденції депутат дав 13 обіцянок, з яких реалізував 5, а 3 – провалив. Ще п’ять обіцянок у депутата залишаються в процесі виконання. Серед скандалів, які розгорілися навколо імені Анатолія Диріва – обіцянка “дати в зуб” колезі по парламенту Сергію Лещенку за прохання до “Народного фронту” не кнопкодавити. До слова, за даними активістів “ЧЕСНО”, Анатолія Диріва впіймали на кнокодавстві у лютому 2017 року, коли він голосував за себе і своїх колег за законопроект №5247 про призначення позачергових виборів Сєвєродонецької міської ради Луганської області.
Дирів був одним із 59 депутатів, що підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення, що зобов’язувала держслужбовців давати пояснення про джерела їхніх доходів і доходів членів їхніх сімей. Водночас він підтримав законопроекти, які стосуються допомоги військовим та їхнім сім’ям, а також потурбувався про курс на євроінтеграцію. До позитиву належить те, що Анатолій Дирів домігся відкриття школи у селі Станківці Івано-Франківської області (це було прописано у його передвиборчій програмі).
На маргінесах боротьби за крісло нардепа опинилися Тарас Виноградник та Олег Понайда. Перший, перебігаючи з партії в партію, не зміг завоювати стійку довіру електорату, а другий виявився абсолютно закритим кандидатом, відомим тільки у вузьких колах, на Рожнятівщині, де є заступником голови райради.
Тарас Виноградник намагається пройти у велику політику ще з 2010 року, але йому це ніяк не вдається. Спершу він балотувався до Івано-Франківської міської ради за списками УРП «Собор», але ця спроба провалилася. Врешті вирішив покинути лави соборівців і приєднався до політичної Партії зелених (саме приєднався, бо офіційно Тарас Виноградник не був членом цієї партії). Саме від справжніх Зелених у 2012 році він балотувався до Верховної Ради України. Але удача від нього знову відвернулася. У 2015 році Тарас Виноградник опинився у партії «Самопоміч» і нарешті став депутатом Івано-Франківської обласної ради 7-го скликання. Тоді ж його призначили головою комісії обласної ради з питань захисту прав людини, законності, правопорядку, антикорупційної політики, люстрації та очищення влади.
Здавалося б, все добре, аж раптом у партії «Самопоміч» стається розкол, причина якого – внутрішні конфлікти серед членів партії. Тарас Виноградник демонстративно покидає партію і вступає в Народний Рух України. Цього року удача знову відвертається від нього. Тарас Виноградник знову нікуди не проходить. Хтозна, в чому причина таких поразок. Можливо, він ще не знайшов свою команду, а можливо, причина в тому, що забув розказати своїм виборцям про офшорний бізнес. Згідно з сертифікатами акціонерів компанії DOSELI LIMITED (від 2013 року), Тарас Виноградник є її співвласником разом із Валерієм Новиковим, Анатолієм Матвієнком та Михайлом Довбенком.
…Під час виборчої кампанії кандидати із 86-го виборчого округу часом потрапляли в незручні ситуації. До прикладу, в ефірі програми «Виборчий округ. Співбесіда» телеканалу «UA: КАРПАТИ» кандидатка Тетяна Матвєєва була заскочена запитанням про те, чи не списала вона свою виборчу програму, адже написана вона чомусь від імені чоловіка. А киянин Юрій Полуектов вирішив, що на Долинщині уже створено аж 23 ОТГ. Це було би смішно, якби не було так сумно.
Христина ДИЧАКОВСЬКА