Міська влада Надвірної вирішувала, як зберегти шарм старого міста.
Вулиця Міцкевича, яка розташована у давньому центрі Надвірної, вважається однією із найстаріших у місті. Її родзинка – подих минулого: це єдина вулиця, викладена бруківкою. У цьому її шарм. А ще вона провадить до залишків замку Красновдвір у центральному парку, з яким пов’язана історія міста. На цій же вулиці розташована найдавніша у Надвірній кам’яниця.
Але пройти цією вулицею, особливо в негоду, – аж ніяк не романтика: у впадинах довго застоюється вода і утворюються калюжі. Місцеві мешканці неодноразово сигналізували до керівництва міста, що вулицю потрібно ремонтувати. Тож на черговій сесії депутати Надвірнянської міськради прийняли рішення виділити 250 тисяч гривень на усунення недоліків – більшу частину вулиці, на якій збереглось старе мощення, вирішили закласти поверх новою бруківкою.
У такого рішення виявилося чимало противників. На їхню думку, так буде втрачено одну з пам’яток давнини у Надвірній.
Одним із тих, хто виступив категорично проти такого задуму, є Володимир Гринішак, директор Надвірнянського туристично-інформаційного центру. Минулого тижня, коли робітники вже встановили на вулиці Міцкевича бордюр та засипали поверх старої бруківки щебінь, щоб розрівняти ділянку, він забив на сполох у соцмережі. Після протестів тих, хто виступав проти такого ремонту, роботи на ділянці призупинили до 12 серпня.
У понеділок між прихильниками та противниками цього рішення тривала жвава дискусія. Кожен погоджувався, що старовину треба зберегти, але пропозиції у всіх були різні. Володимир Гринішак запропонував перекласти проблемні ділянки тією ж старою бруківкою, адже матеріалу вдосталь – раніше стару бруківку зняли поблизу міської ради.
Дехто з присутніх висловив думку, що врятувати давню вулицю можна тільки тоді, якщо перекласти проблемні ділянки гранітною бруківкою, але цю думку відкинули: такі роботи коштували б в рази дорожче.
Скільки саме років бруківці, якою викладена вулиця Міцкевича, сказати важко. За словами Гринішака, в одному джерелі вказано, що бруківці лише 50 років, в іншому – цілих три століття. На жаль, точнішої інформації немає.
Зіновій Андрійович, міський голова Надвірної, вважає, що вулиця може носити титул «особливої»: тут тобі і під’їзна дорога до церкви святого Володимира Великого, основний під’їзний шлях до стадіону «Нафтовик», поруч – центральний вхід до парку імені Івана Франка, а також заїзд до Надвірнянського районного центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді та Надвірнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, а ще додатковий заїзд до Надвірнянської ЗОШ №2. Іншої такої вулиці у місті, де були б зосереджені поряд і навчальні заклади, і заклади бюджетної сфери та культова споруда, немає.
Врятувати ж, на його думку, стару бруківку, переклавши її у проблемних місцях, не вдасться, адже вона виготовлена із пісковика, який вже вичерпав свій ресурс і не становить будівельної цінності. Та й використати її повторно майже неможливо.
Проблема також у ширині вулиці, яка складає майже 5 метрів. Іноді тут не можуть розминутися автівки, а пішохідний тротуар слугує парковкою.
За словами Андрійовича, щоб комплексно усунути всі проблеми, 250 тисяч гривень не вистачить. Мер вважає, що це навіть не половина, а чверть необхідних коштів.
Міський голова Надвірної зауважив, що у міській раді розроблятимуть детальний план, аби зберегти історичне надбання і покращити дорожню інфраструктуру. Але на це доведеться витратити кілька років.
«На жаль, ми не можемо реалізувати у Надвірній такі ж грандіозні проєкти, як у Івано-Франківську. Райцентр має прибутки від промисловості, а вона переживає тепер не найкращі часи», – зауважив Андрійович.
Зрештою депутати міської ради вирішили діяти так: забруковану частину вулиці не чіпатимуть, а іншу встелять сучасними матеріалами, оскільки відновити стару бруківку неможливо. Оновлено буде також дощову каналізацію, щоб забезпечити стік води після дощів.
На виділені 250 тисяч гривень додатково буде облаштовано два центральні входи у парк і церкву, а також повноцінну тротуарну зону з новою бордюрною лінією із вулиці Мазепи, що обабіч вулиці Міцкевича.
Марія ГРИЦКІВ