У завершальній статті циклу «Парламентські: остання мажоритарка» «Галицький кореспондент» розповість про кандидатів у народні депутати на 89-му виборчому окрузі. Саме тут до останнього не було відомо, хто переможець.
Прогнозувалося, що представник партії «Слуга народу» візьме гору і тут. Зрештою висуванець президентської політичної сили Володимир Тимофійчук переміг, набравши 18,20% голосів. Всього на 348 голосів менше отримав самовисуванець Дмитро Сіреджук. Далі голоси розділилися так: Юрій Соловей від політичної партії «Удар» – 14,83%, представник політичної партії ВО «Батьківщина» Петро Книшук – 10,27%, самовисуванець Олег Атаманюк – 7,36%, лише на 40 голосів відстав від нього представник «Європейської Солідарності» Сергій Басараб, а замикає коло найуспішніших кандидатів самовисуванець Любомир Сав’юк (6,21%). Далеко позаду залишилися Володимир Томаш, Роман Матейчук, Володимир Зузяк, Василь Якібчук, Віталій Качкан, Степан Бойчук, Дмитро Гаврилків, Ярослав Вольський, Тарас Мосейчук, Наталія Трушик, Роман Реведжук.
Депутат учиться
Переможець виборів Володимир Тимофійчук вже встиг прославитися на всю Україну. Звичайний фермер із села Попельники Снятинського району вражає своєю простотою. Він, мабуть, вирішив, що це правильна тактика для завоювання голосів, і, здається, не помилився. Проте ще невідомо, що саме спрацювало: чи то не за роками дитяча наївність, чи то ім’я бренду «Слуга народу».
Працює Володимир у сфері сільського господарства, займається вирощуванням зернових культур. У 2018 році заснував ПП «Агро-Лідер». На час виборів він залишався директором фірми. Проте прославився депутат не цим. Вся Україна обговорювала відео, що потрапило до мережі Інтернет, в якому головний герой Володимир Тимофійчук розповідає про себе. Чоловік так розхвилювався, що навіть забув, скільки йому років. На відео йому довелося питати про це свого колегу, а той голосно підказав: «Тридцять три».
Розповідаючи про сім’ю і професію, новообраний “слуга народу” постійно затинався і не міг підібрати потрібних слів. Цікаво, чи усвідомлює цей чоловік, що у Верховній Раді людей набагато більше, та чи зможе подолати своє хвилювання там? А тим часом під відео уже назбиралося чимало коментарів, серед яких і від тих, хто за нього голосував. «Гуцул є гуцул», «В цій державі діє аксіома: чим розумніший – тим більший злодій. Так, що краще тішся, що менше тебе обкрадуть», «Нас чекає «велике» майбутнє з такими депутатами», – писали користувачі соцмереж.
Одразу після цього у Фейсбуку на сторінці Володимира Тимофійчука з’явився пост подяки, в якому новообраний депутат обіцяє не підвести жителів округу, написаний із численними орфографічними помилками. У коментарях відразу запідозрили, що це провокація: мовляв, у нього мав би бути цілий відділ для зв’язків з громадськістю, він не міг такого написати. Ймовірно, це фейк-сторінка і хтось вирішив познущатися з нардепа-недоріки. Але якщо це фейк, то чому депутат не заявив про це відкрито?
Можливо, вивчити мову нардепу допоможе навчання у Трускавці, куди звозили всіх «слуг» після виборів. Володимир Тимофійчук заявив, що у Верховній Раді хоче працювати в аграрному секторі, щоправда, що там хоче змінити, ще не знає. На запитання журналістів нардеп відповів: «Якраз учуся».
Чужі заслуги
У день виборів на 89-му окрузі було цікаво. Хтось підкинув на виборчу дільницю зайві заповнені бюлетені. Галочка стояла навпроти прізвища Дмитра Сіреджука. Володимир Тимофійчук зробив заяву про вкидання, звинувачуючи в цьому свого опонента. На місце одразу ж приїхали правоохоронні органи та представники «Опори».
Зауважимо, що депутат обласної ради, член політичної партії «УКРОП», близький друг екснардепа Олександра Шевченка Дмитро Сіреджук також мав намір балотуватися від партії «Слуга народу». Але щось не склалося, і на вибори він пішов самовисуванцем.
Дмитро Сіреджук відомий у Франківську не тільки як депутат, але й як скандальний забудовник. Він є співзасновником франківського ТОВ «В.Д. Груп», яке з 2015 року розпочало будівництво 8-поверхового будинку на місці садиби родини Гриневичів, яка вважалася зразком унікальної міщанської архітектури. Садибою опікувалася організація «Союз українок». Згодом через аварійність споруди цей будинок-музей закрили, а “союзниці” звернулися за допомогою до інвестора, який запропонував знести садибу, а на її місці побудувати багатоповерхівку з елементами старовинної кам’яниці і виділити організації 150 кв.м площі на першому поверсі для відновлення музею.
Цим інвестором виявився Дмитро Сіреджук. Містобудівна рада рекомендувала витримати лінію забудови і зменшити висотність з 8-ми до 5-ти поверхів. З’ясувалось, що «Союзу українок» належало 12% площі будівлі, а решта – 88% – перебувала у власності підприємця Дмитра Сіреджука.
Ще один скандал, в якому засвітився депутат, – бажання привласнити собі чужі заслуги. Спершу він розповідав, що за його сприяння був придбаний сміттєвоз для Космацької ОТГ. Проте «забув» уточнити, що кошти на придбання спецавтомобіля були виділені із обласного бюджету…
У 2018 році Сіреджук начебто сприяв зведенню моста у Косові, хоча кошти на нього були виділені з держбюджету. А під час своїх зустрічей з виборцями він заявив, що нібито причетний до ремонту доріг «Криворівня – Чернівці», «Снятин – Косів – Старі Кути» і «Татарів – Кам’янець-Подільський». Проте кошти на ремонт згаданих доріг були передбачені з держбюджету і виділялися без участі обласної ради.
Позаду залишилися
Не менш цікавим кандидатом був Любомир Сав’юк. Його рідний брат та дружина балотувалися як мажоритарники від 87-го та 88-го округів відповідно від «Аграрної партії України». А під час роботи Верховної Ради п’ятого скликання він був помічником сина Віктора Пшонки – Артема.
Не вдалося потрапити до парламенту екснародному депутатові, колишньому чиновнику і бізнесмену Юрію Солов’ю. Раніше політик працював начальником управління соціально-економічного розвитку Івано-Франківського МВК. У 2010 році він програв мерські вибори у Франківську, хоч і був реальним претендентом на перемогу. У 2014 році Соловей пройшов у парламент на Косівщині та Снятинщині, потрапивши до БПП «Солідарність» за квотою «УДАРу», з якого раніше зі скандалом вийшов. Цьогоріч балотувався по мажоритарці саме як «ударівець».
Христина ДИЧАКОВСЬКА