Нещодавно івано-франківські активісти, які прибирали берег міського озера поблизу школи №21, знайшли близько 130 шприців – з відкритими голками, на яких були залишки рідини чорного кольору та крові.
«Ці шприци носять небезпеку. На кінці голки може бути смерть… Дітей треба вчити, що не можна брати такі речі до рук», – каже начальниця відділу ювенальної превенції ГУ НП в Івано-Франківській області Алла Бойчук.
Так склалося, що у позаурочний час і у вихідні на території дитячих майданчиків і шкіл міста збираються різні молоді люди. Наряди поліції часом туди заглядають, щоб проконтролювати, хто і як там проводить час, але за всіма встежити не вдається.
Заступниця директора з виховної роботи ЗШ №21 Оксана Черняєва стверджує, що профілактичну роботу щодо вживання наркотиків проводять як на уроках, так і після них. Особливо турбує керівництво школи ситуація біля озера. Дітям постійно наказують не ходити туди. Розробляють навіть безпечні маршрути для школярів. На перервах вчителі періодично туди навідуються. «Коли заговорили, що наркотики можуть бути у вигляді цукерок чи жуйок, вчителі почали пояснювати дітям, що солодощі треба купляти тільки в магазинах», – каже Черняєва.
Запобігти проблемі
Як розповідає Алла Бойчук, продажу наркотиків на території шкіл цьогоріч зафіксовано не було. Та питання дитячої наркоманії залишається відкритим. Щоб вберегти неповнолітніх від згубних звичок, правоохоронці проводять різні заходи – залучають лікарів, наркологів, працівників благодійних організацій. В окремих випадках на бесіди зі школярами запрошують колишніх наркоманів, які пояснюють згубний вплив наркотиків і розповідають, що вони мали і що втратили в один момент.
Директорка Центру практичної психології та соціальної роботи департаменту освіти та науки Ірина Ляльчук додає, що просвітницько-профілактичні заходи заплановані у всіх школах. Наприклад, вже третій рік для учнів 7-10 класів проводять «Уроки тверезості». Нещодавно такий відбувся у школі-гімназії №3, його відвідали представники патрульної поліції, богатир Назар Павлів, отець Ярослав Рохман.
За словами чиновниці, важливо, щоб діти не просто прослухали лекцію, а щоб ці знання у них відклалися. «Профілактика має бути довготривалою. Щоб у кризовій ситуації дитина чи вже доросла людина згадала, що їй розповідали в школі», – наголошує Ляльчук.
До 20 можна не дожити
За словами Алли Бойчук, найбільша проблема із вживанням наркотичних речовин – серед учнів професійно-технічних навчальних закладів.
Іноді до правоохоронців звертаються батьки, які зауважують зміну поведінки в дітей чи знаходять у них незрозумілі речовини. Коли батьки звертаються за допомогою, кримінальне провадження не відкривають, головне завдання ювеналів – допомогти дитині. «Ми рекомендуємо звернутися до фахівців. На батьківських зборах я завжди пояснюю, що наркоманія – це хвороба. Щоб з’ясувати, чи справді дитина вживає наркотики, можна зробити тест Sniper», – каже Алла Бойчук. Тест продається в аптеках, він виявляє 10 видів психотропних речовин. Ним можна скористатися у домашніх умовах.
Як зазначає ювенальна поліцейська, наркотики до дітей потрапляють за межами навчальних закладів, на вулиці від знайомих. «У школах їх не продають. Ми цьому намагаємось запобігати. Але якщо є якась інформація, то нас негайно мають повідомляти», – каже Алла Бойчук.
На профілактичних зустрічах з дітьми часом демонструють фільми, у яких показаний руйнівний вплив наркотиків на здоров’я і те, яким страшним є життя наркозалежних, що доживають свої останні дні в наркодиспансері. «Якщо дитина одного разу спробувала і її більше не тягне, це не означає, що з нею все буде добре. З однієї дози чи таблетки, з одної десятої грама може згодом виникнути залежність», – каже поліцейська.
Зазвичай неповнолітні починають «гратися» наркотиками через нудьгу, іноді їм просто дають спробувати, вмовляючи словами «тобі нічого не буде». Вживають наркотики здебільшого замкнуті діти, які не почуваються комфортно ні вдома, ні серед однолітків. Початися залежність може навіть із сигарет чи алкоголю.
Популярні серед молоді
Найбільш доступною сьогодні є марихуана. За словами правоохоронців, на чорному ринку паперовий згорток «трави» коштує 150-200 гривень. Суцвіття, яке називають «бошкою», – 250-300 гривень. А взагалі ціна залежить від психоактивної дії.
А ще є такий собі насвай. Оперуповноважена відділу організаційно-аналітичної роботи, майор поліції Вікторія Козинчук додає, що під час профілактичних зустрічей у школі розповідають дітям про насвай і шкоду від нього. Його дія на організм схожа на наркотичне сп’яніння. Однак наркотиком його не вважають.
Раніше насвай можна було купити за 10-15 гривень. Вікторія каже, що в одній із областей України його продавали відкрито у кіоску. Наслідками тривалого вживання насваю може стати рак губи, гортані, язика, руйнування зубів, виснаження нервової системи, психічні розлади. При нетривалому вживанні погіршується пам’ять, концентрація, виникає залежність – постійно хочеться ще і більшу дозу.
В Івано-Франківську були випадки вживання насваю дітьми. Зараз, додає Алла Бойчук, цього поменшало, бо правоохоронці почали особливо звертати на це увагу. «Кілька років тому мені одна мама принесла насвай. Тоді ми собі не знали, що то. З’ясувалося, що її дитина була залежна від комп’ютерних ігор і всю ніч закидалася насваєм, щоб не спати», – пригадує Алла.
Зловживати діти можуть і звичайними таблетками з аптеки, шукаючи відповідні рецепти в Інтернеті. Правда, цьогоріч був тільки один випадок отруєння медикаментами. Дівчинка випила велику кількість таблеток для зниження тиску. Проте чого саме добивалась дитина – ейфорії чи привернення до себе уваги – невідомо. Її вчасно знайшли батьки, дівчинка залишилась жива.
А років 10 тому був випадок з неповнолітньою дівчиною, яка купувала в аптеці очні каплі і ін’єкційно вводила їх собі. Були випадки, коли зі свічок для зниження температури на водяній бані витягували димедрол. «Шкода, що діти в Інтернеті шукають не корисні речі, а навпаки», – зазначає Бойчук.
Велику роль у розповсюдженні наркотиків, у тому числі серед неповнолітніх, відіграють Telegram-канали. Як розповідає Бойчук, у Харківському університеті внутрішніх справ створили чат-бот, де практично кожного дня з’являється інформація про створення нових каналів. Неодноразово правоохоронці проводять акції, під час яких замальовують на стінах посилання на них. Та проблема не зникає. Якось Алла працювала із хлопчиком, який додався до такого каналу. Там була умова – якщо запросиш кількох друзів, то отримаєш дозу. «Це дуже велика проблема. Тому батькам потрібно звертати увагу на дітей, займатись з ними. Робити все, щоб вони не мали бажання цікавитися наркотиками», – наголошує Бойчук.
Батьки, діти, наркотики
Якось в одній із франківських сімей батьки виявили, що син вживає наркотики. Вони намагались з ним поговорити самостійно. Через тиждень підліток спробував викинутись з 10-го поверху. Вчасно зупинив хлопця тато. Як юнак пояснив потім правоохоронцям, стрибнути хотів з цікавості, був у стані ейфорії.
Саме тому Алла Бойчук радить: якщо ви виявили у своєї дитини проблеми, пов’язані з наркотиками, в першу чергу треба звернутися до лікарів. Ніхто інший вилікувати її не допоможе. Щоб у дитини не з’явилось бажання щось з собою зробити, батькам треба знайти щось важливе, хороше для неї, зачепити за живе, намагатись усунути проблему, що призвела до наркоманії.
Здебільшого вживають психотропні речовини діти із забезпечених родин. Вони можуть купувати наркотики і собі, і друзям. «Є випадки, коли батьки просто не звертають уваги на дітей. Вони купують їм дорогі телефони та одяг, дають гроші. Вони просто відкуповуються від дитини, але не цікавляться тим, як вона живе. У таких випадках до психолога потрібно звертатись і батькам, і дитині», – наголошує Бойчук.
Вікторія Козинчук назвала основні ознаки, які допоможуть розпізнати те, що діти вживають наркотики: раптова зміни поведінки, перепади настрою, роздратованість, сварливість, віддалення від родини, неохайність, зміна режиму сну, червоні або скляні очі. Існують також прояви вживання конкретних наркотиків, наприклад, для марихуани це нав’язливе бажання поїсти, налиті кров’ю червоні очі, які дитина не може тримати відкритими; забудькуватість та короткочасна втрата пам’яті.
Людмила ОЛЕНЮК
P.S. За зберігання та розповсюдження наркотиків передбачена відповідальність як адміністративна, так і кримінальна. Якщо ж наркозалежна особа сама звертається до лікувального закладу і починає лікування, її звільняють від кримінальної відповідальності.