Українські чоловіки вимирають. Це факт. За даними Держкомстату, середня тривалість життя представників сильної статі в Україні – 67,4 року. Жінки, для порівняння, в середньому живуть 77,1 року.
Станом на 1 січня 2019 року, населення України складало 42 мільйони 153,2 тисячі осіб, з них – 19 мільйонів 455,3 тисячі чоловіків та 22 мільйони 528,3 тисячі жінок. Тобто жінок в Україні більше на понад 3 мільйони.
Менше, ніж у сусідів
Порівняно з європейськими країнами, рівень смертності українських чоловіків значно вищий. Причому якщо у розвинутих країнах більшість померлих чоловіків мали вік понад 65 років, то в Україні, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи, масово помирають чоловіки працездатного віку.
«Якщо проаналізувати статистику, то в Україні у віковій групі від 20 до 24 років чоловіки помирають у 3,6 разу частіше за жінок, – розповіла Наталія Рингач, доктор наук з державного управління, головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ. – У віці 30-34 років вони помирають у 6,2 разу частіше за жінок! І не від хвороб, а від зовнішніх причин – отруєнь, травм, нещасних випадків».
У віковій категорії від 20 до 34 років чоловіки у 6 разів частіше за жінок скоюють суїцид і в 5 разів частіше гинуть в ДТП. Українських чоловіків віком 40-45 років вбивають неінфекційні хвороби – туберкульоз, ВІЛ-СНІД. Невтішно.
От ще дані для роздумів. У віковій категорії 25-64 роки від серцево-судинних хвороб в Україні помирають 259,8 особи на 100 тисяч населення, тоді як в Ізраїлі цей показник в десять разів менший і становить лише 26,3, у Європейському регіоні ВООЗ – 130. Різниця очевидна.
«Якщо проаналізувати смертність від зовнішніх причин, то в Україні у віковій категорії від 15 до 30 років помирають 57,1 особи на 100 тисяч населення, тоді як у Швеції – 30, у Польщі – 33. Від інфекційних хвороб – в Україні 7,1, а у Швеції – 0,32. Різниця у 20 разів!» – констатує науковець. От і виходить, що середня тривалість життя шведа більша за тривалість життя українського чоловіка на 15 років, за тривалість життя поляка – на 7…
У чому причина?
«Якщо не враховувати біологічних чинників (жінки загалом живуть довше за чоловіків, але лише на 2-4 роки, а не на 10, як в Україні), то головною причиною є спосіб життя наших чоловіків, – каже Наталія Рингач. – Не секрет, що більшість з них зловживають алкоголем та тютюнопалінням, не стежать за здоров’ям, не проходять щорічні профілактичні медогляди, як європейці, займаються професійною діяльністю, пов’язаною з ризиком (пожежні, військові, шахтарі), більш схильні до ризикованої поведінки».
Загалом, народитися чоловіком – це вже втрапити у групу ризику. Адже, за словами науковця, вимирання чоловіків спричинене біологічною природою, тобто меншою, порівняно з жіночим, захищеністю чоловічого організму. Організм жінки є більш витривалим, що зумовлено функцією продовження і збереження роду, гнучкістю та стійкістю до стресу.
«Однією з причин зростання передчасної смертності українських чоловіків став саме стрес, викликаний нездатністю пристосуватися до швидкозмінних соціально-економічних трансформацій суспільства наприкінці минулого століття, та втрата звичного соціального і професійного престижу – для частини це перетворилося на втечу від проблем у алкогольну чи наркотичну залежність, – каже демограф. – Не випадково у віковому інтервалі 20-54 роки показники смертності чоловіків були більш, ніж втричі вищими, аніж жінок».
Серед тих, хто помер передчасно, тобто у віці до 65 років, чоловіків було у 2,5 разу більше, ніж жінок. Причому така надсмертність чоловіків характерна лише для декількох пострадянських країн.
«Сьогодні українські чоловіки у віці 15-60 років вмирають у 3,3 разу частіше, ніж, наприклад, їхні австрійські однолітки. І якщо в європейських країнах вже з 1970-х років спостерігається поступове зниження або стабілізація, то в Україні переважання смертності чоловіків над смертністю жінок прогресує – рівень передчасної смертності українських чоловіків, порівняно з жінками, впродовж останніх 25 років зріс у 2,5-3 рази!» – каже Наталія Рингач.
Українські чоловіки майже у п‘ять разів частіше гинуть від неприродних причин, ніж їхні однолітки у країнах ЄС. Причому найчастіше це спостерігається не серед юнаків (15-19 років), які схильні до надмірного ризику і не мають достатнього життєвого досвіду щодо самозбереження – у цьому віці співвідношення найменше (2,7 разу), тоді як максимальне переважання спостерігається для зрілих 45-59 річних чоловіків – майже 6 разів.
Надсмертність чоловіків викликана здебільшого поведінковими чинниками. Наприклад, в Україні палить більшість чоловіків віком понад 18 років, серед ін’єкційних наркоманів теж переважають чоловіки.
І ще один важливий аспект. Жінки більш відповідально ставляться до власного здоров’я, до виконання рекомендацій лікаря. «Чоловіки схильні відтягувати якомога довше візит до лікаря навіть у разі значного погіршення здоров’я, а вже прийти просто профілактично – це, вибачте, хіба що на пенсії (причому йдеться про тих, хто до пенсії доживе!). А пити таблетки кожен день, кинути курити або відмовитися від смаженого вважається якось не по-чоловічому, – каже Наталія Рингач. – За даними опитування, мали проблеми зі здоров’ям або відчували нездужання протягом останнього місяця 41,5% опитаних чоловіків і 43% жінок. Однак за медичною допомогою зверталися частіше жінки, ніж чоловіки (30% і 25,3% відповідно). Характерно, що легке нездужання (наприклад, головний або зубний біль, біль у горлі, розлади шлунка, незначне підвищення температури) чоловіки частіше за жінок не вважали “проблемою зі здоров’ям” і, відповідно, рідше зверталися до лікаря з цього приводу, а частіше обмежувалися самолікуванням».
От і виходить, що рівень передчасної смертності українських чоловіків вищий порівняно як з українськими жінками, так і з чоловіками в сусідніх країнах. І якщо нічого не змінити, вже найближчим часом представники сильної статі в Україні зі статусу «вразливі» перейдуть у «зникаючі». І це, кажуть науковці, один із найбільш ймовірних сценаріїв розвитку подій.
Марина ФРОСТ