Нещодавно у Калуші трапилася смертельна дорожньо-транспортна пригода. На виклик приїхала карета швидкої допомоги та поліція. Але увагу натовпу, що зібрався на місці аварії, привернула не сама ДТП, а фельдшерка «швидкої», яку запідозрили у тому, що вона у нетверезому стані. Присутні знімали події на телефон, поліція спостерігала, а жінка спокійно відповідала агресивному натовпу.
Спочатку була аварія
ДТП трапилася 21 листопада о 17:30. Поліцейські встановили, що 39-річний водій автомобіля Mercedes Vito вчинив наїзд на 77-річну жінку, яка переходила дорогу за межами пішохідного переходу. Від отриманих травм потерпіла померла на місці. І керманич, і загибла – мешканці Калуша.
Водія освідчили в медичному закладі – він керував автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 286 КК України. Проводиться розслідування.
Приїхали за п’ять хвилин
На місце спочатку приїхала карета швидкої допомоги, яка й констатувала смерть жінки. Потім зі спеціального планшета медики викликали поліцію. Натовпу, який зібрався на місці аварії, видалося, що лікарі їхали довго.
«Як тільки надійшло повідомлення про автоаварію на проспекті Лесі Українки, бригада виїхала на місце. Наша центральна диспетчерська чітко фіксує час, за який приїжджають медики на ДТП. На цю аварію вони їхали п’ять хвилин. Люди ж почали кричати, чому так довго. Коли чекаєш, завжди здається, що час іде довго», – каже виконувач обов’язків головного лікаря Калуської станції швидкої невідкладної медичної допомоги Юрій Єйна.
Після того, як лікарі зафіксували смерть жінки і почали викликати поліцію, людям це також не сподобалося – мовляв, ви нічого не робите, а по телефону розмовляєте.
«Можливо, люди не знають, що у нас є спеціальні планшети, на яких ми фіксуємо всі деталі події, щоб потім надіслати у лікарню чи передати у поліцію. У цей день було свято, а поряд є кафе, з якого, мабуть, і вийшли ті люди. У нас люблять дивитися на такі ситуації, де є аварії та смерть, та знімати все це на відео», – зазначає Єйна.
«Давай дуй!»
На цьому претензії до лікарів не закінчилися. Серед людей поширилася чутка, що фельдшерка приїхала на виклик п’яною. Люди з натовпу почали дзвонити на «103» і «102» та скаржитися на це.
«Мені зателефонували через пів години після виклику і розказали, що наша бригада заблокована агресивними людьми. У нас вже були такі ситуації, коли машину «швидкої» намагалася перевернути п’яна юрба», – пригадував Юрій Єйна.
На місці події керівник станції швидкої допомоги побачив накрите тіло загиблої жінки, на яке ніхто з присутніх уже не звертав уваги. Поруч працювали два екіпажі поліції.
«Наша машина була заблокована великою кількістю людей, мене туди не пропускали, бо казали, що я приїхав захищати своїх людей. Люди кричали: коли ви вже всі повмираєте?! Коли я на це відповів, що тоді нікому буде приїжджати на виклики, вони лише сміялися», – пригадує лікар.
Серед збуджених людей, які знімали усе на телефони, стояв працівник поліції, який тримав драгер (алкотестер). З натовпу кричали до фельдшерки: «Давай дуй!».
«Ми вирішили доказати людям, що вони вигукують дурниці. Я одразу заявив, що жінка не вживає алкоголю, але мене й слухати не хотіли. Тривало це ще хвилин двадцять», – зазначає Єйна.
Коли жінка все ж погодилася пройти тест на алкоголь, через стрес спочатку не змогла нормально подути в трубку. Врешті-решт, тест було зроблено. Аналіз показав відсутність алкоголю в крові медпрацівниці. Працівник поліції вийшов з машини і показав усім нульові показники приладу.
«Лише після цього люди почали розходитися, поїхали геть і ми. А все сталося тому, що натовп зауважив, що у фельдшерки блищать очі і вона труситься. Люди просто не мали до чого вчепитися. Поліція заспокоювала тих, хто хотів накинутися з кулаками. Але правоохоронці мали б обгородити територію, відтіснити людей, а цього вони не зробили», – підсумовує Юрій Єйна.
Фельдшерка понад двадцять років працює на «швидкій». За весь час жодних нарікань на її роботу не було.
Що робила поліція?
Заступник начальника Калуського відділу поліції Тарас Равлюк розповів, що екіпаж групи реагування патрульної поліції прибув на виклик після «швидкої».
«На місці працювали два екіпажі реагування патрульної поліції, слідчо-оперативна група та патруль Національної гвардії. Одні здійснювали регулювання дорожнього руху, інші забезпечували охорону громадського порядку та не допускали протиправних дій відносно працівників швидкої медичної допомоги та інших присутніх осіб», – зазначив він.
Тарас Равлюк зауважив, що завдання поліції – служити і захищати. «Ми не ділимо людей на медиків та на пересічних людей – ми забезпечуємо безпеку всім людям, незалежно від професії, така наша робота», – стверджує правоохоронець.
За його словами, коли на місце події приїхали медики і почали оглядати тіло, хтось із натовпу почув від них запах алкоголю. Після цього о 17:37 на лінію «102» надійшло повідомлення, що один із лікарів перебуває в стані алкогольного сп’яніння. На цей виклик прибув інший екіпаж поліції, який безпосередньо займався цим випадком.
«Поліція надала алкотестр. Жінка проходила тест тривалий час, результат показав, що жінка – твереза. У нас був виклик від мешканців, тому ми повинні були або спростувати факт, або підтвердити його, тобто з’ясувати, була вона п’яна чи ні», – каже Равлюк.
Того ж вечора калуські поліцейські притягнули до відповідальності чоловіка, який порушував громадський порядок при оформленні аварії. Це 27-річний мешканець села Середній Угринів.
Чоловік вступив у конфлікт з медичними працівниками, які приїхали на виклик у зв’язку з ДТП: нецензурно висловлювався в громадському місці, образливо чіплявся до медпрацівниці. На чоловіка складено три адміністративні протоколи: за ст. 173 (дрібне хуліганство), ст. ч. 1 ст. 178 (поява у громадському місці у п’яному вигляді) та ст. 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського) КУпАП.
Перенесла стрес
Сама фельдшерка швидкої допомоги Уляна Бринда каже, що через цю ситуацію не спала декілька днів. «Після цього випадку я дуже погано себе почуваю. Це було дійсно неприємно. Сказали, що я п’яна, бо блищали очі, але ніхто не знає, яка в мене ситуація та які життєві обставини. У мене чоловік важко хворий, у нього неоперабельна пухлина мозку, і це переживати дуже важко», – каже жінка.
Вона зауважує, що зіткнулася з хуліганами, які її ображали, висловлювалися нецензурно і силоміць витягли її з машини. Розповідає, що працівник поліції на це ніяк не реагував.
Уляна Бринда тепер має намір відстоювати в суді свою репутацію. І вже написала відповідну заяву.
Ріта БОДНАР