Сьогодні, 29 січня, в Івано-Франківську провели конкурс на визначення переможця ескізних пропозицій пам’ятного знака Славі Стецько.
Вона була українською політичною діячкою, журналісткою, а також – співорганізаторкою Червоного Хреста УПА, жіночої мережі і юнацтва ОУН.
Як розповів заступник міського голови Олександр Левицький, на конкурсі розглядають три роботи. Заявки подавали чотири автори – Ігор Семак, Володимир Семків, Денис Шиманський та Борис Данилюк. Але Данилюк на конкурс не прийшов і про причину своєї відсутності не повідомив.
“Це буде погруддя Слави Стецько у вишиванці. За нею буде дві напіварки – одна половина символізуватиме старе покоління борців за незалежність, інша – нове. Висота буде 2.5 метри, матеріал – бронза. Ще потрібно буде зробити благоустрій площі”, – сказав Ігор Семак про свій проєкт.
Журі схвально оцінило перший проєкт, сказавши, що обличчя Слави Стецько впізнається добре, а вартість проєкту в 1-1.2 мільйона гривень є відносно невеликою.
Наступним свою ідею представив Володимир Семків.
“Тут буде ідея, що Слава Стецько – юна дівчина, окрилена ідеєю України. Ззаду неї буде розміщено символ ОУН, воно буде гарно читатися. Висота – 2.5 метра, матеріали – сталь і бронза. Ціна пам’ятника – 220 тисяч, а зміни до благоустрою будуть незначними”, – розповів Семків.
Секретар міської ради Віктор Синишин назвав співвідношення постаменту і бюста дещо непропорційним. А Олександр Левицький додав, що в такому варіанті знижується впізнаваність пам’ятника, але молоде обличчя може стати більшим стимулом для молоді звернути увагу на Славу Стецько.
Ще один проєкт представив скульптор Денис Шиманський. Його ідея – масивний постамент і голова Слави Стецько зверху.
“Постамент буде клиноподібної форми. Голова Слави Стецько дивитиметься на людину трохи зверху, і цей гострий кут символізуватиме боротьбу. Постамент буде гранітний, портрет – бронза. Загальна висота приблизно три метри”, – зазначив Денис Шиманський.
Вартість цього пам’ятника – майже 600 тисяч гривень.
Члени журі не критикували сам проєкт. Втім, їм не сподобалося місце його розміщення – за словами Олександра Левицького, ставити його так близько до магазину недоречно, адже там часто гуляють шумні компанії. Але автор запевнив, що його ідеєю було якраз оживити простір у тому місці.
Журі, обговоривши варіанти, схилилося до підтримки першого проєкту – скульптора Ігоря Семака. Ярослав Коретчук, директор Музею визвольної боротьби імені Степана Бандери, зазначив, що в цьому варіанті варто допрацювати обличчя Слави Стецько – адже вона не дуже схожа на себе. В цьому його підтримали і інші члени журі. Третій варіант вони назвали надто складним навіть для обговорення.
Після години обговорень журі змінило свою думку. Більшість його членів проголосували за варіант №2 – Володимира Семківа. Втім, оскільки з 11 членів журі були присутніми лише 7, то голосування відбулося з другого разу.
До слова: пам’ятний знак планують встановити у сквері на вулиці Слави Стецько Цю ідею затвердили рішенням виконавчого комітету міської ради від 31.10.2019 року. На цій же вулиці вже встановлена меморіальна дошка в честь націоналістки.
До теми: мер Франківська планує встановити пам’ятник Бандері, неподалік кордону з Росією