Невдовзі на карті України має з’явитися маленьке незвичайне поселення. У Верховині обіцяють збудувати казкове містечко гобітів, де має бути озеро, колиба і навіть будинки під землею. Ні, це не бутафорне кіношне місце, а справжня, реальна та екологічна локація.
Все почалося з … фото
Напевно, кожен з нас у дитинстві мріяв мати власний будиночок під землею, де можна і погратися, і заховатися. Дехто навіть узимку, коли падав великий сніг, будував собі будиночки під снігом. Тепер у горах біля Верховини така дитяча мрія може здійснитися.
Керівник проєкту Андрій Боєчко каже, що ідея створити таке поселення виникла 5 грудня 2019 року. Його друг Юрій, проєктувальник, надіслав у групу «Дикий ліс» фото цікавого будинку, який він собі будує на Середземному морі. Будиночок під землею одразу почали обговорювати в групі і думати, як можна реалізувати таку ідею у нас.
«Ми вирішили, що знайдемо ділянку і побудуємо схожі два будиночки під землею. Плюс таких хатинок у тому, що взимку в них тепло, а влітку – прохолодно. Юра розповів, як потрібно все укріплювати, вираховувати. Якщо правильно усе зробити, можна жити. Такі землянки насправді дуже зручні», – розповідає Боєчко.
Беріть і будуйте
Андій Боєчко має друга – мольфара, який служив в УПА та воював, а головне – жив у землянці, тому зміг поділитися своїм досвідом.
«Він описав мені таку хатинку. Казав, що жити там було дуже добре. А я подумав, що було б класно теж так пожити. Зробити таке містечко, де можна буде сховатися і відпочити», – зазначає керівник проєкту.
Згодом команда взялася до роботи. Знайшли земельну ділянку, думали над тим, як все має виглядати.
«Ми скооперувалися із моїм знайомим Андрієм Єльцовим. Він мій хороший товариш, живе у Верховині. Він дав у користування ділянку і сказав: будуйте, грошей не треба. Після розмови з ним я зробив пост у Фейсбуці про те, що потрібна допомога в будівництві. За короткий час до нас почали звертатися зацікавлені люди», – розповідає Боєчко.
Шукали ідеї між людьми
Спочатку думали над важливим – як провести світло, зробити водовідведення та каналізацію. Все це потрібно оформити офіційно, виготовити документацію.
Щоб зробити містечко цікавим та незвичайним, думки збирали в Інтернеті. Користувачі соцмереж ділилися своїми ідеями. Одним із головних завдань було оформити все правильно, продумати до дрібниць.
Такі будинки уже є в деяких країнах. Скажімо, в Італії за таким принципом збудували екологічно чистий готель. Він складається з 11 окремих хостелів, вбудованих у схили пагорба. Акцент був зроблений на встановленні міцного зв’язку з природою, щоб об’єднати природні і штучні елементи та створити гармонійний образ.
А от у Новій Зеландії відкрили перший у світі мотель для гобітів. Він побудований з пінополістирольних блоків. Завдяки цьому влітку в номерах не дуже спекотно, а взимку – не холодно. Номери тут досить просторі. У кожному номері є кухня і душ, а кожен блок може вмістити до шести осіб. Мотель також пропонує бар і ресторан.
Схожі готелі та місця відпочинку є й у Швейцарії, Словаччині, США та інших країнах світу.
Це будуть гуцульські гобіти
У команди, яка працює над створенням містечка у Верховині, з’явилася легенда про гуцульських гобітів, які зберігають традиції української культури – одяг, пісні, звичаї та атрибути. Андрій Боєчко вигадав, що вони з’явилися у центрі Європи – у селі Діловому Закарпатської області.
«Спочатку ми жартували про це, а потім почали обговорювати легенду серйозно», – додає Боєчко.
Щоб зрозуміти, наскільки такий проєкт сподобається дітям, команда ентузіастів провела невелике опитування серед дітлахів. Їх спитали, куди б вони радше поїхали – на море чи у гори пожити під землею, на що дітки сказали: «Хочемо в будиночки під землею».
Поки що роботу зупинили
Наразі роботи з будівництва зупинилися. Ще 15 грудня ентузіасти почали майструвати каркаси для трьох хатин, до вечора їх було п’ять, на другий день – сім, а потім уже десять. Поки нори для них не викопали, будиночки чекають своєї черги, щоб зайняти своє місце під землею.
На поляні біля підземних хатинок буде колиба, фундамент якої уже готовий, тут можна буде куховарити, погрітися, відпочити. Також планують викопати озеро, де житиме форель. Щоб взимку можна було зігрітися, облаштують баню.
«Ми підвели дорогу до цієї ділянки, усе вирівняли, знайшли воду і будемо копати криницю», – розповідає керівник проєкту.
У Верховині знайшли майстрів, які виготовляють меблі, щоб хатинки не були порожніми. Встановлювати будинки планують з 15 лютого і до кінця березня. А потім створять компанію, яка буде усім управляти.
«Зараз люди тікають на заробітки, а так будуть працювати тут, буде зарплата, і робота цікава», – ділиться Боєчко.
Каже, що в таких будинках можна жити і взимку, і влітку. Хатинки будуть різні – однокімнатні, двокімнатні та трикімнатні. У кожній буде душова кабіна, унітаз та умивальник. Передбачається і кухня, де буде плитка, витяжка та холодильник, і маленька зона відпочинку. Це має бути повноцінний номер готелю.
Згодом ентузіасти мають намір обладнати також будиночок на дереві, де теж буде все необхідне.
Як це працюватиме?
Загалом буде десять будинків, кожен з яких матиме свого власника. Це люди з різних міст, які приїжджатимуть сюди час від часу. В основному ж ці будинки будуть здаватися в оренду управляючою компанією.
«Відкриття плануємо на травень. А назвемо ми це містечко «Hobbithills», – каже Боєчко.
Хтось за, хтось проти
Будівництво містечка гобітів отримало різні відгуки: хтось за те, щоб поселення розвивалося, а хтось – категорично проти.
Наприклад, Віра Маркова у соціальній мережі Фейсбук пише, що їй шкода Карпат. Вона вважає, що «заможні гобіти країни» на цьому проєкті будуть наживатися, а простій людині вже скоро в Карпатах не буде місця.
«Карпати мають бути дикими, людина повинна туди приходити з повагою до всього довкілля, за тишею та спокоєм. А всілякі “гобітхіли” нехай роблять на своїх буковелях», – пише жінка.
А от Андрій Бендас думає, що нічого страшного у цьому немає, а успіх залежатиме лише від креативності управителів. Каже, що це просто ще один готель з нестандартним зовнішнім виглядом.
Олександра Скурту також вважає, що гобітівський проєкт не сумісний з Карпатами.
«Карпати – це наші гуцули, а не гобіти. Треба розвивати і популяризувати звичаї та традиції українських людей – гуцулів! І туристи приїжджають сюди не тільки помилуватися природою, але й познайомитися з традиціями», – каже пані Олександра.
Мешканка Ворохти Катерина Пужник прочитала про містечко в Інтернеті і дуже здивована. Каже, що ніколи не думала, що у нас можна зробити такий комплекс.
«Нашим горам потрібні туристи. Якщо буде така цікавинка у нас – чому б і ні», – каже гуцулка.
Ріта БОДНАР