Громадянка Польщі, яка навчається в Івано-Франківську, через втрату можливості виховувати сина та необхідність виплачувати аліменти пішла на страшний злочин – знайшла кілера, щоб той убив її колишнього чоловіка.
Від любові до ненависті
Ярослав Бардовський, убивство якого планувала ексдружина, каже, що історія їхньої сім’ї заледве вмістилася би у товстій книзі. З Зофією-Маріанною він одружився у 2013 році у Варшаві, а вже у 2014 на світ з’явився їхній син. Тепер їх розділяють кілометри, один кордон та рішення судів. А ще – страшна звістка: чоловік дізнався від правоохоронців, що колишня дружина, мати його сина, планувала його вбити.
На початку лютого 2020 року в Івано-Франківську співробітники Служби безпеки України запобігли замовному вбивству громадянина Польщі та затримали організаторку злочину – його колишню дружину.
Правоохоронці отримали інформацію, що іноземка, яка навчається в одному з франківських вишів, підшукує виконавця для здійснення вбивства. Як з’ясувалося, жінка планувала «прибрати» свого чоловіка. Мотивом стало те, що суд прийняв рішення забрати опіку над дитиною у матері та зобов’язав її платити аліменти.
Життя колишнього чоловіка іноземка оцінила в 4,3 тисячі доларів США. Вбивство повинні були скоїти за кордоном, а обставини смерті мали бути схожі на нещасний випадок, щоб у потенційної вдови було алібі. Правоохоронці затримали замовницю та «кілера» у момент передачі авансу – 500 доларів США поряд із будинком у Франківську, де жінка винаймала квартиру.
Ярослав Бардовський розповідає, що під час шлюбу потерпав від насилля, потім тривалий час розлучався і через суд отримував право виховувати самостійно власного сина. Тепер він боїться за своє життя і не знає, що відбувається в українських судах.
«У нас були дуже непрості та бурхливі стосунки, через тривалий процес розлучення і позбавлення матері права на опіку наша дитина на три роки потрапила у прийомну сім’ю. У наших стосунках було фізичне та психологічне насильство – я був її жертвою», – стверджує чоловік.
Насильство та суди
Суди у справі цієї пари тривали з 2015 року. У 2018 році батько отримав опіку над сином, а маму позбавили батьківських прав та зобов’язали виплачувати аліменти. 1500 злотих на місяць – Ярослав вважає, що саме ці гроші стали причиною спроби вбивства.
За словами чоловіка, у 2019 році жінку визнали винною у ще одному злочині. Згідно із вироком варшавського суду, жінка чинила домашнє насильство над своїм чоловіком: лаялась, штовхалась, кусалася і душила, била його по усьому тілу, зокрема металевою трубкою від порохотяга по голові. А також вдарила ножем у стегно та погрожувала вбивством, не випускаючи із помешкання.
Суд визнав її винною за частиною першою статті 207 Кримінального кодексу Польщі («Знущання»). Чоловік вважає, що тепер вона захотіла його вбити через гроші.
«Вона запевняла, що є бідною студенткою-медиком в Україні, і не хотіла нічого платити. Думаю, саме тому вона мала на меті вбити мене – щоб не сплачувати аліменти. Тоді наш син залишився б з її батьками (це вони колись опікувалися ним три роки), а вона могла б далі робити, що їй заманеться», – вважає Ярослав.
Чоловік каже, що у Польщі складно отримати інформацію про те, що відбувається в українських судах. Каже, польський консул у Львові відправляє його назад до польських судів…
«Найгірше те, що мене ні про що не інформують. Кілька тижнів, поки за нею спостерігали польські та українські спецслужби, я був захищений поліцією. А зараз я навіть не знаю, що там відбувається. Найголовніше, я не знаю, чи дізнаюся, яким буде кінець цієї справи», – пояснює Ярослав.
Довічне – за злий умисел
В Івано-Франківському міському суді Зофії-Маріанні обрали запобіжний захід 5 лютого. Прокурор тоді запевняв, що є певні ризики – жінка може намагатися переховуватися від слідства, знищувати докази тощо, тому домашній арешт буде недостатньою мірою запобіжного заходу. Він попросив тримати підозрювану в СІЗО без можливості внесення застави.
Натомість адвокат підсудної зазначив, що вибір саме такої міри запобіжного заходу прокурора – необґрунтований. Потерпілу, за словами захисника, можна було просто обмежити у спілкуванні зі сторонами справи. Вона має місце проживання та навчання, її батьки не встигли приїхати на засідання, але готові були внести за доньку заставу.
Заступник начальника відділу прокуратури Івано-Франківської області Віктор Корнута розповів, що після того, як жінку затримали «на гарячому», суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. А 14 лютого апеляційний суд Івано-Франківської області цей запобіжний захід змінив на тримання під вартою із можливістю внесення застави у розмірі 420 тисяч гривень.
За словами представника прокуратури, кримінальне провадження відкрили за частиною другою ст. 115 ККУ («Умисне вбивство»). Якщо суд визнає її винною, жінка може отримати від 10 до 15 років позбавлення волі або ж довічне ув’язнення, бо це особливо тяжкий злочин.
Оскільки справа лише розпочата, про неї багато не розповідають, щоб не завадити слідству. Невідомо, чи визнає жінка свою провину, досі не підтверджено, чи кілер, якому вона передавала аванс, був підставним. У прокуратурі кажуть, що жертву злочину допитають польські правоохоронці.
«Ми не можемо напряму сконтактувати з цією особою і щось йому повідомляти, ми покладаємося на компетентні органи іншої держави. Можу сказати одне: незважаючи на те, що жінка вийшла зі слідчого ізолятора, суд заборонив їй покидати територію Івано-Франківська і спілкуватися з усіма свідками, потерпілими та іншими особами, які мають відношення до кримінального провадження», – наголошує Віктор Корнута.
Він також пояснює, що вся комунікація між країнами, які пов’язав злочин, відбувається через офіційні запити. Прокуратура через заходи міжнародного співробітництва співпрацює із компетентними органами Республіки Польщі, щоб об’єктивно і всебічно дослідити ситуацію. Запит надсилають через Генпрокуратуру або напряму.
У Польщі у справі цієї пари суди досі не закінчилися. Зараз там вирішують, скільки часу на місяць із дитиною можуть проводити батьки Зофії-Маріанни, які вважають колишнього зятя винуватцем історії з їхньою донькою.
«Моя ситуація не є добра. На боротьбу мене мотивує сильна і щира любов сина, бо я для нього – цілий світ», – каже Ярослав Бардовський.
Поки слідство триває, чоловік залишається у Польщі і сподівається на те, що врешті дізнається про рішення українського суду.
Марта БАРАНЕЦЬКА