Івано-Франківськ уже тиждень знаходиться на карантині через поширення коронавірусної інфекції.
Від 12 березня до 3 квітня всі без винятку навчальні заклади закрили на карантин. Також в місті вирішили зупинити роботу всього окрім аптек, продуктових магазинів та АЗС. Крім того з 19 березня в місті перестав курсувати весь громадський транспорт.
Дехто з франківців працює у лікарнях, магазинах, аптеках чи інших установах, тому продовжують ходити на роботу. Хтось зміг перенести свою роботу додому й працювати дистанційно. А є мешканці, у яких з’явилося багато вільного часу через карантин, – їм пощастило найбільше.
“Галицький кореспондент” поспілкувався з відомим франківцями та дізнався, як вони дотримуються правил карантину та чим займаються у вільний час.
Актор Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка Іван Бліндар розповідає, що проводить вільний час з рідними, але й намагається слідкувати за усіма новинами. Він підписався на офіційні сторінки МОЗ у “Фейсбуці” та “Телеграмі”, дивиться новини на відомих каналах. Додає, у такий час не можна бути недбалим.
“Дотримуємося карантину, як всі люди: дезінфекція, прибирання. Дивлюся фільми, серіали, стрімінги відомих коучів, стендапи коміків та читаю книжки. Щодня бігаю до похресниці. Дивимося з нею мультики, поки її мама рятує світ від вірусів”, – каже Іван Бліндар.
Актор додає, що дуже важливо тримати дистанцію з людьми, мити руки, користуватись спиртовими антисептиками та не виходити без необхідності з дому.
“Якщо розірвемо ланцюг передачі вірусу, то він загине. Маємо всі це розуміти! Моя кума працює у лікарні. Розказує, що дуже багато випадків легковажного ставлення громадян до цієї пандемії. Стає дуже соромно за своїх земляків”, – наголошує він.
Співачка та акторка Франківського драмтеатру Галина Баранкевич розповідає, що їй такий відпочинок був дуже потрібен. Правда не у такій формі, як вона його уявляла. Жінка саме збиралася в подорож до Італії та мала заброньовані квитки.
Співачка каже, що для неї карантин не є чимось складним, нудним, одноманітним, а навіть навпаки – гарна можливість виспатись, потім навести порядок в квартирі, а ще передивитись багато хороших фільмів чи просто поговорити по телефону з рідними.
“Я дуже ціную той час, коли можу побути сама з собою і з обмеженим колом людей. Я вже давно практикую такий стан усамітнення, адже саме так я відновлююсь морально і духовно. А ще нарешті з‘явився час для мого улюбленого хобі – вишивання. Готуючись до одного з найважливіших днів свого життя, маю час для вишивання рушничка щастя”, – розповідає Галина Баранкевич.
Жінка сподівається, що кожен переоцінить свої цінності, обдумає свої дії і вчинки. Вона переконана, люди стануть інші після цієї світової пандемії, яка трапилася не просто так.
“Роздумувала над тим, що недаремно карантин відбувається в часі Великого Великоднього Посту, коли ми вже не зможемо сказати: «Не мала/не мав часу для молитви”. Так склалося, що тепер всі перед цією важкою і невивченою недугою раптом стали рівними. Незалежно від статусу і статків. А отже, рівні перед Богом. Сподіваюсь, кожен це розуміє!” – говорить акторка.
Франківська письменниця та доктор філологічних наук Ольга Деркачова розповіла, що надто багато вільного часу у неї не з’явилося. Викладачка каже, що так, як навчання в університеті відбувається дистанційно, на відповідний сайт вона завантажує матеріали для самостійного вивчення. Студенти мають опрацювати його та скинути на електронну скриньку.
“Я це все читаю, оцінюю. Навчання йде! Але немає ніяких заходів, вистав, концертів чи простих прогулянок. Тому більше часу присвячую літературі, пишу оповідання, займаюся наукою, створюю для студентів підручник. Уже написала одну статтю, на черзі інша”, – розповідає Ольга Деркачова.
А ще у письменниці була справа, до якої ніяк не доходили руки та бракувало часу. Жінка дуже давно хотіла сплести гачком штору. Розповідає, що вдома було дуже багато CD-дисків, якими вже ніхто не користується.
“Думала, що з ними зробити й знайшла гарну ідею – обв’язати диски нитками та створити штору. Нарешті є для цього час”, – каже вона.
Ольга Деркачова читає актуальні новини на перевірених ресурсах. Крім того, про ситуацію у світі їй розказує син.
“Мій син – головний інформатор. Він також вчиться дистанційно. У вільний час дивиться навчальні відео, фільми, спілкується з друзями у соцмережах”, – додає вона.
Голова БО “Дім Сірка” Наталія Когут каже, що у неї вільного часу ніколи не було і бути не може.
“У мене все так, як завжди: притулок, тварини, клініка, притулок. Намагаюся у великі магазини не заходити, користуюся доставкою. Саме так можу уникнути великого скупчення людей”, – розповідає Наталія Когут.
Активістка говорить, що завжди користується захисними масками, рукавицями та дезінфекторами. Ці речі завжди є у її машині.
“Мало маємо, але є. Зі мною також волонтери з притулку. Вони постійно на місці, рідко кудись відходять, тому їм нічого не загрожує”, – додає Наталія.
Потурбувалася франківка й про тварин у притулку: місяць тому всі вони отримали щеплення. Дія вакцини – рік.
“Ми за собак турбуємося більше, ніж за себе. Взагалі новини не читаю, бо не маю часу сидіти в Інтернеті. Не бачу сенсу вичитувати різні версії про вірус. Треба дотримуватися гігієни і не ходити там, де не треба”, – переконує голова організації.
Власниця театру кіно «Люм’єр» Лідія Шкрібляк розповідає, що мала справи, які завжди відкладала: над ними треба було подумати та спланувати. Також її сім’ї бракувало часу, аби провести його разом: подивитися фільм чи пограти настільні ігри.
“Ми трошки зробили запаси продуктів. Також купила рукавички, антисептики і маски. Тепер маю можливість трохи довше побути на кухні. На вулицю без лишньої потреби намагаємося не виходити”, – каже Лідія Шкрібляк.
Франківка додає, що у неї нарешті з’явився час переглянути всі посадові інструкції керівників, а також їхні професійні обов’язки. Додає, що рішення закрити кінотеатр розумне та правильне: спершу закрили великий зал, а за два дні зачинили кінотеатр повністю.
Новини жінка читає дозовано. Її сім’я дивиться новини кілька разів на день. Переконана – треба розумно дотримуватися всіх правил та проводити час з рідними, адже саме зараз є чудова нагода.
Голова ГО «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна розповідає, що вільний час намагається проводити з користю та ефективно. Вранці її сім’я прокидається трохи пізніше, ніж зазвичай. Потім вони разом готують сніданок.
“Провели уже генеральне прибирання. Поки син грався та робив домашнє завдання, я нарешті змогла навести лад зі своїми документами. Також зробила порядок з медикаментами. Ми здорова сім’я, ведемо активний спосіб життя, на щастя, рідко хворіємо. Тому сьогодні я виявила багато ліків, у яких уже минув термін придатності. А ще читаємо книги, які давно чекали свого часу”, – каже Мар’яна Вершиніна.
Її син також вчиться дистанційно. Крім шкільних завдань, додатково має заняття з англійської мови. Однак під час карантину – в “онлайн” режимі.
Не забували й про прогулянки. Активістка вважає, що кожного дня варто виходити на вулицю. Стверджує – свіже повітря і сонячні промені мають важливе значення для зміцнення імунітету.
“Їздили також на дачу у Вовчинці. Садили город, їли свіжу зелень, яка уже є: зелену цибульку та петрушку”, – розповідає франківка.
Новини Мар’яна Вершиніна читає на тих ресурсах, яким довіряє. Також їй приходять сповіщення з оперативною інформацією від МОЗ та міської ради Івано-Франківська. Крім того, слухає звернення від президента.
“Намагаюся трохи відволікатися від тих новин на щось позитивне. Бо й так справді можна зловити депресію та паніку”, – говорить активістка.
Франківський стронгмен Назар Павлів розповідає, що його сім’я бере до уваги всі застереження міської влади, тому сумлінно дотримується правил карантину.
“Маю вдома два малюки, тому намагаємося вільний час використовувати з користю. Старшому п’ять з половиною рочків. З ним стараюся рахувати, букви писати. Він любить розмальовки, тому й цим я займаюся. А ще складаємо конструктор. Поєднуємо приємне з корисним. Другий малюк – ще зовсім маленький, тому намагаюся дружині з ним більше допомагати. Поробили вдома вже порядки, сховали зимові речі, витягли весняні. Надіємося буде нагода спокійно погуляти”, – каже Назар Павлів.
Однак спортсмен переконує: просто сидіти вдома і мало рухатися – це не добре. Тому він старається тримати себе у формі та займатися спортом. Вдома він має штангу, то ж і виконує з нею різноманітні вправи, які дозволяє квартира.
“Тепер можна на годинку пізніше лягти спати, пошукати щось цікаве в інтернеті чи почитати”, – каже франківець.
Назар Павлів каже, що намагається читати новини світу, країни, міста та свого мікрорайону.
“Я живу на Пасічній. Тут нещодавно стався прикрий випадок – померла жінка від коронавірусу. Він насторожує. Світова медицина мала би вже бути на належному рівні, але як показує ситуація, не можуть справитися, бо дуже багато хворих”, – каже спортсмен.
На думку франківця, впоратися з цією хворобою може кожен, дотримуючись загальних правил та зміцнюючи свою імунну систему. Тому він рекомендує щодня всім в домашніх умовах робити інтенсивну руханку протягом години.
“Трошки прес покачати, трошки повіджиматися, поприсідати. Від такої активності серцево-судинна система буде краще працювати, і нервова система буде на нормальному рівні. Не треба засиджуватися, їсти багато та лежати”, – закликає Назар Павлів.
Нагадаємо, що в Івано-Франківську виявили перший випадок захворювання на коронавірус. Жінка нещодавно померла в інфекційній лікарні. Їй було 56 років.
Згодом міський голова Руслан Марцінків повідомив, що у трьох франківців, яких перевіряли на коронавірус, захворювання не підтвердилося. Додав, що в області було 16 осіб з підозрою на коронавірус. 10 випадків не підтвердилося. Підтвердився у жінки, яка померла, а ще 5 – перевіряють.
В Івано-Франківську з метою запобігання поширення коронавірусної інфекції, від 12 березня до 3 квітня всі без винятку навчальні заклади закрили на карантин. Також в місті вирішили зупинити роботу всього окрім аптек, продуктових магазинів та АЗС. Крім того з 19 березня в місті перестав курсувати весь громадський транспорт.