Коронавірус і море: закордонні пляжі ніхто не скасовував

  • Через карантин багато іванофранківців так і не потрапили у свої заброньовані тури. Гроші їм не повернули, але заморозили. Турагенти прогнозують, що цьогорічний відпочинковий сезон на закордонних пляжах таки відбудеться, проте з іншими сервісом і умовами, які іноді порівнюють з обсерваційними. І поки Болгарія пропонує безкоштовні шезлонги, шведський стіл в Туреччині і Єгипті – під загрозою.

    Нічого не вдіяти

    Прикарпатка Лілія Дем’янчук узимку, коли бронювала на червень тур до Туреччини, уперше в житті оплатила повну вартість. Думала, пощастило, адже тоді якраз ще й курс долара був дуже вигідний. Коли почався карантин, жінка не переживала за поїздку – була переконана, що то лише на кілька тижнів. Однак уже в квітні турагент повідомив, що тури наразі відміняються, але гроші не повернуть. Мовляв, усі кошти вже розсіялися по готелях, авіалініях і т.д. Запропонували перенести тур на ту саму дату, але через рік, або на будь-яку іншу, однак уже після серпня. Лілія з розумінням поставилася до ситуації, бо ж агенція – надійна, перевірена роками, і перебронювала поїздку на вересень.

    Франківка Уляна Третяк теж не переживає, лише трохи розчарована, що не поїде на море у червні. А вона бронювала тур до Греції ще торік восени. Спершу турагент заспокоював, що у разі продовження карантину жінці або повернуть кошти, або ж можна буде перебронювати тур. Та коли Уляна сказала, що все-таки хоче забрати гроші, отримала відповідь, що це неможливо через форс-мажор.

    «За проплачені гроші я не хвилювалася – ми ж не в 90-х живемо, – говорить жінка. – Ми укладали договір, і, зрештою, є ще цивільне законодавство, на яке я з самого початку посилалася у розмові з турагентом. Однак я не мала мети будь-якою ціною забрати свої кошти. Все одно я хочу потрапити цього року на море». Уляна перебронювала той самий тур на кінець серпня, причому туроператор як бонус не вимагав доплати, адже ціни у «високий» сезон значно більші.

    Грецький готель так само відмовився повернути кошти франківцю Сергію Погорєлову, який ще взимку зробив бронь на липень-серпень і оплатив половину вартості. Причому він вибрав бронь з можливістю скасування за два місяці до дати поселення. Під час карантину франківець захотів скасувати бронь і забрати гроші, але представники готелю запропонували залишити все, як є, або ж отримати ваучер на проплачену суму, яким можна скористатися протягом 18 місяців. Сергій Погорєлов протягом тижня переписувався з представниками готелю, доводячи свою правоту, консультувався з юристами і хотів навіть подавати до суду. Але так і не зміг нічого вдіяти, адже в Греції прийняли закон, який дозволяє готелям так чинити в нинішніх умовах пандемії.

    А ось франківці Галині Остапенко пощастило забрати проплачені кошти за путівку до Болгарії, яку вони з сім’єю забронювали на липень. Правда, це було ще на самому початку карантину. Вже через кілька днів після того агенція більше нікому не повертала кошти. Хоча 10% завдатку жінці таки не віддали.

    Франківка Іванна Вінтоняк і досі не перебронювала свій відпочинок до Туреччини, вирішила не поспішати, адже ніхто не знає, яка ситуація з коронавірусом буде найближчим часом. Тим паче туроператор дає змогу визначитися з вибором аж до кінця року.

    Форс-мажор – повертайте гроші

    Гроші туроператори не повертають, але є можливість перебронювати поїздку на інший період. Приблизно протягом року людина має обрати собі якийсь тур у будь-яку країну. Деякі туроператори дозволяють перебронювати заявку на іншого туриста – наприклад, людина вже не має можливості поїхати, але може переоформити подорож, скажімо, на когось зі своїх рідних чи друзів.

    «Коли почався карантин, туристи телефонували і казали, мовляв, це форс-мажор, повертайте гроші, – розповідає керівниця франківської турфірми Ольга Ткач. – Я, в свою чергу, зверталась до туроператорів і чула приблизно таке ж: це форс-мажор, кошти не можуть бути повернуті. Турагент, як-от моя фірма, – це лише зв’язкова ланка між туроператором і туристом, але на турагента лягає величезна відповідальність перед людьми. Спочатку доводилося дуже складно: жодної чіткої інформації від операторів не було, що казати людям, як вийти з цієї важкої ситуації…»

    Тож турагенти з усієї України почали групуватися, наймали юристів, шукали вихід. Зрештою туроператори запропонували заморожувати кошти або ж переброньовувати поїздки. Ось тільки одні туроператори дозволяють заморозити кошти в іноземній валюті, а інші – у гривні.

    Ольга Ткач каже, що раніше, ніж на липень, вона поки що не переброньовує тури, хоча туризм готується-таки відновити роботу з червня, зараз проводять дуже багато вебінарів з готельєрами, особливо з турецькими.

    Більшість курортних країн готові приймати туристів уже з середини червня-початку липня. Але не знати, коли саме зможуть українці туди потрапити, адже досі незрозуміла ситуація із авіасполученням. Спершу заявляли, що це відбудеться лише з липня. А нещодавно головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вже говорив про те, що Україна може відновити авіасполучення разом із країнами ЄС з 15 червня.

     

    Все може змінитися

    Як прогнозує керівниця франківської агенції подорожей Яна Копачинська, найбільший попит матимуть пакетні тури до Туреччини і Єгипту, вже багато запитують про Грецію, а Кіпр і Чорногорія стануть популярні через тенденцію спаду пандемії.

    Туреччина. Українцям прилітати до Туреччини наразі дозволили з 15 липня.

    Також міністр Туреччини заявив, що в аеропортах країни з 1 червня почнуть перевіряти всіх пасажирів, які прилітають, на коронавірусну інфекцію. Насамперед ідеться про аеропорти основних туристичних провінцій, зокрема Анталії. Тести робитимуть до проходження паспортного контролю. Це триватиме не більше двох-трьох хвилин. Результати будуть відомі за п’ять-шість годин. Якщо в туриста виявлять інфікування, то він перебуватиме в ізоляції в номері готелю.
    Єгипет. За словами директора туристичної компанії, очільника туристичної ради Івано-Франківщини Андрія Матійчика, щодо Єгипту поки що рано щось казати, бо там не зовсім зрозуміла ситуація. Спершу запевняли, що прийматимуть іноземних туристів ще з літа, тепер – з жовтня.

    Греція відкриється для іноземних туристів 15 червня, проте спочатку вона буде приймати гостей тільки з 20 країн, які, на думку Греції, показали позитивні епідеміологічні дані. України серед них поки що немає. З 1 липня планують розширити цей список, а через два тижні – додати ще групу країн.

    Болгарія. Цьогоріч у Болгарії так хочуть бачити туристів, що навіть пропонують їм безкоштовні шезлонги і парасольки на всіх пляжах країни. Керівниця франківської турагенції Наталя Богольницька вже навіть відправляє туристів туди на відпочинок, виїзд – 16 червня зі Львова.

    Хорватія впускає туристів ще з початку травня, однак лише якщо вони вже забронювали житло. Це суперечить рекомендаціям представників охорони здоров’я Хорватії, але для таких туристів зробили виняток, оскільки вони належать до категорії «економічного інтересу».

    Іспанія. «Ще кілька тижнів тому я стовідсотково був упевнений, що про Іспанію можна забути до 2021-го, принаймні у цьому запевняв їхній уряд, – розповідає Андрій Матійчик. – Але вже минулого тижня з’явилася інформація, що зараз все-таки розглядають варіант, аби цього сезону відкрити країну для туристів. Однак поки що йдеться лише про Майорку, Мадрид, Барселону, Севілью, Малагу. Щодо Італії, то чув, що Сицилія бойкотує мало не всю країну, заявляючи, що однозначно прийматиме туристів. Крім того, йшлося навіть про те, що туристам, які летітимуть авіатранспортом, у Сицилії повертатимуть 60% від вартості авіаквитка. І я думаю, що люди таки поїдуть відпочивати до Італії, звісно, не в таких масштабах, до яких там звикли».

    Всі вищезазначені дати і умови відкриття кордонів у різних країнах можуть швидко змінюватися, все залежить від ситуації з поширенням коронавірусу, аналізу туристичної політики в кожній окремій державі.

     

    Не все так чудово в Україні

    Ольга Ткач прогнозує популярність відпочинку і в Україні, здебільшого власним транспортом. Туроператори вже проводять інформаційні тури морськими узбережжями. Є хороші пропозиції на липень, ціни досить прийнятні. Але, звісно, питання покращення сервісу та інфраструктури залишається актуальним. І якщо ціни на внутрішньому ринку підскочать і не відповідатимуть якості наданих послуг, то національний напрямок знову поступатиметься іноземним керункам. «Майже за ті самі гроші можна відпочити у Болгарії чи Єгипті», – каже експерт.

    Менеджер франківської турагенції Раїса Кліщ розповідає, що немало її клієнтів уже бронюють відпочинкові будиночки на Одещині. До того ж, у цьому напрямку більшість перевірених садиб з хорошими умовами на літо вже заброньовані. Оренда вілли на три сім’ї на березі моря в першій половині червня там коштує приблизно 1500 грн за добу. Далі буде дорожче. 

    Андрій Матійчик на початку карантину був оптимістично налаштований щодо підйому внутрішнього туризму, але тепер розуміє, що не все так добре складається. По-перше, досі нема інформації, коли ж готелі зможуть нарешті відкритися, за якими правилами, чи весь номерний фонд працюватиме і т.д. Сезон уже відкладений. Багато готельєрів міркують, чи взагалі варто запускати роботу цього сезону.

     

    Основне – дистанціювання

    Ціни на закордонний відпочинок дещо підвищилися, але таку тенденцію спостерігають щороку. А в час пандемії і поготів. Хоча прогнозувати ціни важко, за словами Яни Копачинської, наразі ціни на готельні пропозиції змінюються по кілька разів на день. Тим не менше, після відкриття кордонів, швидше за все, спрацює ефект відкладеного попиту. І це неминуче позначиться на вартості. Попит і недоотриманий прибуток учасників туристичного ринку може спровокувати суттєве підвищення цін.

    Туроператори хочуть принаймні «вийти на нуль», готелі враховують багато додаткових витрат на персонал, облаштування тощо. Яна Копачинська каже, що в Туреччині і Єгипті вже відбувається відповідна сертифікація готелів, а саме повна модернізація, що вимагає чималих капіталовкладень, тож пройдуть її далеко не всі.

    До низки нововведень доведеться звикати і їхнім власникам, і гостям. Йдеться про дотримання умов дезінфекції, санітарної обробки, забезпечення засобами індивідуального захисту тощо. Основним критерієм для сертифікації готелів стане дотримання вимог дистанціювання. Наприклад, між стільцями в ресторанах і між столами має бути дотримана певна відстань. Те саме і з лежаками на пляжі. У місцях потенційного скупчення людей буде нанесено розмітку для дотримання дистанції.

    Кількість гостей скоротиться майже вдвічі. На першому етапі готелі планують завантаження на 25-30%, далі – максимум до 60%. Всі розрахунки стануть безготівковими. Туристи муситимуть постійно мати з собою захисну маску і антисептик.

    Найімовірніше, що систему «Все включено» і шведський стіл таки не скасують, але модифікують. Гості не матимуть такого контакту з їжею, як раніше. Усі страви розміщуватимуть за склом, а на тарілки їх накладатиме персонал, за вибором гостя. За одним столом зможе перебувати лише одна сім’я. Після кожного використання столів та стільців їх дезінфікуватимуть спиртовмісними засобами. Також у готелях мала би бути команда медичних фахівців і всі можливості для ізоляції хворих.

    Франківка Уляна Третяк каже, що її геть не лякають ось такі модифіковані умови відпочинку: «Так навіть краще: біля шведських столів буває тісно, а тепер стане зручніше. Та й взагалі ми в щоденному житті вже встигли звикнути до майже обсерваційних умов, тож нічого нового я не побачу на курорті».

    До того ж, жінка їде з чоловіком, чотирирічною дитиною і двома бабусями. Щоправда, останніх довелося довго вмовляти, вони були дуже налякані пандемією.

     

    Поки що краще не бронювати

    Бронювати подорож зараз турагенти не радять – немає певності, краще почекати хоча б до початку липня. «В середині літа турагенції вже розумітимуть ситуацію в різних країнах, – каже Андрій Матійчик. – І найголовніше, ми знатимемо алгоритм проведення подорожі в умовах пандемії. Бо ж у туристів зараз буде мільйон запитань: як усі заходитимуть у літак, чи треба летіти в масках, як повезуть в автобусі, як буде в готелі… І от якраз до кінця липня всі ці моменти уже відтестуються. І людина зможе для себе вирішити, чи готова вона йти на ось такі конкретні умови».

    Раїса Кліщ прогнозує, що туризм повноцінно відновиться аж з літа наступного року. Саме тому багато турагентів або просто зникнуть із ринку, або ж змушені будуть перекваліфікуватися, наприклад, на посередництво у працевлаштуванні за кордоном чи на страхові послуги.

    Наталя МОСТОВА

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!