ІФА-тестування: безкоштовно чи платно?

  • На Прикарпатті не припиняють виявляти нових хворих на коронавірус. Роблять це за допомогою трьох методів: експрес-тестів, ПЛР та ІФА. Останній спосіб дає результати щодо двох показників: один показує, чи пацієнт є носієм вірусу на час такого тестування, а інший – чи є антитіла.

    “Галицький кореспондент” спробував з’ясувати, що це за новий тест, чи можна його зробити безкоштовно у франківських лікарнях та чим він відрізняється від інших.

    За клінічними потребами

    Нещодавно під час оперативної наради міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поцікавився, скільки коштує тестування на виявлення антитіл до коронавірусу (ІФА) та де можна його зробити.

    «Люди кажуть, що платять кошти за ІФА-тести. Скільки це коштує?» – запитував мер.

    Заступниця начальника департаменту охорони здоров’я Алла Вацеба відповіла, що в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні проводять тестування ІФА безкоштовно.

    «А якщо люди звертаються за власним бажанням і наполягають на проведенні без медичних показань і без направлення сімейного лікаря, тоді це платно», – каже заступниця очільника департаменту. 

    Міський голова перепитав, чи достатньо скерування від лікаря для безкоштовного тестування. На це питання Алла Вацеба відповіла ствердно.

    Однак, як виявилося згодом, це тестування все-таки не роблять безкоштовно. І нікого на нього не направляють. Керівниця департаменту охорони здоров’я Марія Бойко каже, що такий тест роблять тільки у разі клінічної потреби та за наявності симптомів. А директорка КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги” Ольга Савчук пояснює, що положення щодо безкоштовних ІФА-тестів немає. Відтак безкоштовно можуть зробити пацієнтам тільки ПЛР-діагностування та швидкі тести.

    «ІФА-тест безкоштовно не роблять у лікарнях. Нам документів про направлення пацієнтів на безкоштовне тестування на імуноглобуліни не надходило. Взагалі не знаю, де безкоштовно роблять ІФА. На сьогодні ці тести є платні», – говорить Ольга Савчук.

    Необхідні умови та спеціальне обладнання

    Тести імуноферментного аналізу (ІФА-тести) на COVID-19 – це один із видів тестів, який показує, чи мала людина контакт з вірусом та чи перенесла хворобу. Метод ІФА-тестування виявляє імуноглобуліни двох типів – M і G. Якщо виявляється M, то це свідчить про гострий процес захворювання, якщо G – то людина перехворіла або інфікувалася вірусом і виробилися антитіла. Антитіла класу G з’являються через 7-10 днів після появи клінічних симптомів.

    Для ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізують сироватку крові, а не саму кров, як у випадку з експрес-тестами, і не матеріали мазків, як у випадку ПЛР.

    ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус – рівень антитіл. Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, але мають низьку чутливість та свою специфіку, порівняно з ІФА-тестами. ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал. Тому позитивний результат ІФА-тесту є підставою для ПЛР-дослідження. Варто зазначити, що ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу щодо інфікування COVID-19.

    Головний санітарний лікар Івано-Франківщини Руслан Савчук розповідає, що лікувальні заклади є комунальними некомерційними підприємствами, тож мають якісь кошти на своїх рахунках, купують ці системи й проводять тестування у лікарні за необхідністю. За його словами, єдині, кому роблять такі тести безкоштовно, – це призовники, які йдуть служити в українське військо.

    “Немає такого, щоб вони робили за бажанням людини безкоштовно. Ця система все-таки коштує грошей. Наразі ці тести прикарпатці можуть пройти за кошти”, – каже Руслан Савчук.

    Санітарний лікар наголошує: наразі масово такі тестування не роблять, хоча для цього є все необхідне: спеціально навчені люди та обладнання.

    Він розповідає, щоб для ПЛР-тестування потрібно мати носоглотковий змив або змив із задньої стінки глотки. Потім проводять виділення РНК. Такий тест дає 99% гарантії, що результат точний. Результат буде на 5-7 день від моменту інфікування: у перші дні захворювання виявити вірус цим способом малоймовірно. Імуноглобуліни ж виявляють у сироватці крові пацієнта.

    “Якщо з’ясується, що є антитіла, то рекомендують ще пройти ПЛР-тест. Імуноглобулін G вказує на те, що людина вже перехворіла і уже виділилися антитіла. Фаза захворювання пройшла, і пацієнт одужав”, – говорить Руслан Савчук.

    Однак скільки часу антитіла зберігаються в організмі людини, досі точно невідомо.

    “Цей коронавірус ще для нас не досліджений, тому поки що точно сказати не можемо”, – зазначає головний санітарний лікар.

    За словами Руслана Савчука, небагато людей пройшли це тестування. Від загальної кількості пацієнтів, які зробили ПЛР-діагностику, тільки 30% пройшли ІФА-тестування.

    “Мало людей проходять такий тест, якщо вони не мали симптомів. Пацієнтам з районів  складно їхати в лікарню в Івано-Франківську, аби зробити тест. Та й результат буде не відразу – орієнтовно через добу”, – розповідає головний санітарний лікар.

    Однак Руслан Савчук каже, що було б добре, аби всі пройшли цей тест, аби знати, який колективний імунітет має населення Прикарпаття. “Тоді ми зможемо орієнтуватися, як та чи інша категорія населення відреагує на вірус, якщо він зайде повторно”, – зауважує лікар.

    “Сподівалася, що перехворіла”

    Вартість тесту на антитіла в Івано-Франківську коливається від 300 до 500 гривень. Наразі за власним бажанням ІФА-тест можна зробити тільки у приватних клініках.

    Франківець Микола Гойсан розповів, що він працює у лікарні та проходив ІФА-тест безкоштовно. Чоловік хотів дізнатися, чи він хворів на цей вірус, оскільки працював з пацієнтами, які мали діагноз COVID-19. Щодо симптомів, у франківця тільки два дні боліло горло. Він зробив ПЛР-тест, який виявився негативним. Щоб зробити ІФА-тест, у нього взяли від 2 до 5 мл крові. На результат франківець чекав 5-6 днів.

    “Після дослідження виявили антитіла. Оскільки я працював у лікарні, а решту часу був на самоізоляції, то, по суті, результат тесту ні на що не вплинув. Я працював з хворими на коронавірус, тому і самоізолювався, щоб не бути джерелом інфекції. Тепер, коли є антитіла, розумію, що це було правильно, адже я нікого не заразив”, – говорить франківець.

    У чоловіка був позитивним тільки IgG-показник, а IgM був негативний, тобто в організмі виявили тільки антитіла COVID-19, натомість вірусу – не виявили. До слова, він проживав з сім’єю, ізолюватися повністю не було можливості. Але у його рідних жодних симптомів вірусу не було. Чоловік чергував у відділенні, сидів вдома та виходив у магазин. Така самоізоляція тривала близько трьох місяців. Коли вже виявили антитіла, медик зрозумів, що не може бути заразним, і поступово повернувся у соціум. Зараз він працює у звичному для себе режимі та почувається добре.

    Мешканка обласного центру Оксана Шевченко розповідає, що також здавала тест на антитіла до коронавірусу. Протягом усього карантину вона сумлінно дотримувалася усіх правил особистого захисту, однак на роботу продовжувала ходити. Кожного дня жінка перебувала у колективі та контактувала з людьми. Двох своїх дітей вона відправила до мами у село, щоб раптом вони не підхопили хворобу. Коли поверталася додому, ретельно мила руки, продукти, прала одяг, у якому була весь день, а верхній – вивішувала на балконі.

    Жінка здала ІФА-тест у приватній клініці. Заплатила 600 гривень за два показники. Через добу їй прийшов результат – обидва показники були негативні.

    “Чесно, я вже сподівалася, що перехворіла на цей вірус. Симптомів не було взагалі, але ж багато людей хворіють і не відчувають їх. Правда, я вживала вітаміни щодня для підтримки імунітету, не знаю, чи то вони посприяли. На роботі було кілька людей, які таки хворіли на коронавірус: мали і температуру, і сухий кашель кілька днів. Лікувалися вони амбулаторно”, – каже Оксана Шевченко.

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!