У жовтні в Україні відбудуться вибори до місцевих органів влади відповідно до вимог нового Виборчого кодексу. Зокрема, вони будуть проходити за мажоритарною виборчою системою та з відкритими списками політичних партій – так, як цього вимагав Комітет виборців України ще з 1997 року…
Відтепер вибори в Україні відбуватимуться по-різному, залежно від чисельності громад. Якщо населення не перевищує 90 тисяч осіб (тобто на виборах до сільських і районних рад, а також низки невеликих міст), діятиме мажоритарна система виборів. Тобто голосуватимуть за кандидата у депутати, який може представляти або партію, або бути самовисуванцем. При цьому в кожному мажоритарному окрузі буде не один, а 2-4 переможці, залежно від того, як поділять місто, село чи район.
У таких же містах, селах і об’єднаних територіальних громадах голову обиратимуть в один тур. Переможцем стане кандидат, який набрав просту більшість. Балотуватись зможуть як представники партій, так і самовисуванці. Тільки у тих селах де населення менше 10 тис, висуватимуть лише партійних кандидатів. Окрім того, тутешні виборці отримають ще й бюлетені для голосування за кандидатів у депутати до обласної ради, де діятиме інша виборча система.
Якщо кількість жителів перевищує 90 тисяч, то депутатів обиратимуть за абсолютно новою для України пропорційною системою з відкритими списками. Так голосуватимуть, до прикладу, жителі Івано-Франківська.
У виборах братимуть участь тільки партії. Партія формуватиме загальний виборчий список на область чи місто. Із учасників цього списку вона формуватиме окремі списки в округах.
Виборець отримає бюлетень, в якому можна голосувати і за партію, і, за бажанням, за конкретного кандидата від неї з регіонального списку в окрузі. Перелік кандидатів від партії в окрузі (від 5 до 12 людей) впишуть просто в бюлетені під назвами партії (через це документ буде досить довгий).
Якщо говорити про місто Івано-Франківськ, тут у виборців буде три бюлетені – для голосування за депутатів до міської ради, за міського голову і за депутатів до обласної ради. А от, скажімо, в Печеніжинській ОТГ (найпершій створеній ОТГ в Україні) виборці отримають бюлетень за депутатів до ради своєї ОТГ, ще один – за голову ОТГ, а також ще два окремо – до обласної та районної ради.
Зміниться також зовнішній вигляд бюлетенів. Документ буде містити порядкові номери партій та віконечко для голосування, під назвою партії будуть розміщені прізвища кандидатів, яких вона висуває, ще нижче буде віконечко, в яке, власне, й треба буде вписати номер партії. Проте, за словами експертів, бюлетень ще може бути допрацьовано у Верховній Раді.
«Такий бюлетень, який пропонують тепер, може збити з пантелику виборця – через велику кількість віконечок та прізвищ він може поставити забагато позначок, і бюлетень визнають недійсним», – зауважив голова “Комітету виборців Прикарпаття” Максим Лисюк.
Кількість депутатів, яких обиратимуть до міської та обласної ради, не зміниться. В Івано-Франківську обласну раду – 84 депутати, в Івано-Франківську міську раду – 42 депутати. Якби кількість населення Івано-Франківської ОТГ перевищувала 250 тисяч, тоді б кількість депутатів до міської ради також збільшилася. У Калуші та Коломиї до міської ради обиратимуть по 36 депутатів.
Багато суперечок точиться довкола грошової застави кандидатів та політичних партій, яку вважають надто великою. На даний момент вона може становити для партії до Івано-Франківської міської ради чи на вибори міського голови від 450 до 500 тисяч гривень. Грошова застава теж прив’язана до кількості виборців: для тих партій, які балотуватимуться до обласної ради, вона становитиме понад мільйон гривень. Законопроєкт, який пропонували депутати змінити у другому читанні, мав би знизити цю заставу у чотири рази.
Як уже згадувалося, у тих громадах, де вибори відбуватимуться за мажоритарною виборчою системою, з кожного виборчого округу обиратимуть не одного депутата, а кількох. До прикладу, у місті Тлумач наразі є 26 депутатів. Їх обиратимуть на 8 або 9 виборчих округах, тобто в раду буде проходити не тільки переможець.
Місто Івано-Франківськ буде поділено на 4 або 5 виборчих округів. Кожна політична партія буде висувати на цих округах від 5 до 12 кандидатів. Отож, на виборчій дільниці виборець отримує бюлетень, ставить позначку навпроти партії, а потім внизу прописує порядкові номери тих кандидатів, які йому подобаються. Якщо він не пропише номери кандидатів, то голос зараховується тій партії, яку він обрав.
Це може спричинити конкурування між кандидатами всередині партії, вважають експерти. Тому лідерам важливо вибудувати єдину правильну стратегію виборчої кампанії і висувати тільки тих людей, які вже мають хорошу репутацію. Також необхідно чітко визначити пріоритети: кандидат працює тільки на своє ім’я чи на бренд партії. Експерти прогнозують, що кампанія буде дуже цікава, адже тепер вся область буде спостерігати не тільки за зовнішніми баталіями між партіями, а й за тим, як вживатимуться кандидати всередині своїх політичних сил.
Ще одним нововведенням стала гендерна рівність у списках. Відтепер виборчі списки партій повинні формуватися з використанням гендерного балансу. Тобто у кожній п’ятірці загальнопартійного списку обов’язково повинно бути двоє представників однієї статі і троє – іншої.
Оскільки Україна продовжує жити в режимі карантину, у Верховній Раді пропонували внести зміни у виборче законодавство щодо можливості онлайн-голосування. Але оскільки до виборів залишилось вже дуже мало часу, навряд чи вдасться щось змінити.
До того ж, експерти вважають, що онлайн-голосування містить значні ризики, система мусить бути максимально захищеною. Україна, на жаль, ще не готова до забезпечення всіх дільниць засобами комунікації, під’єднаної до єдиної бази, в яку член комісії буде вносити виборця, після чого система має дати повідомлення – голосував він електронним способом чи ні. «Якщо брати до уваги нашу область, то у нас є дуже багато виборчих дільниць, з якими нема телефонного зв’язку, не кажучи вже про Інтернет. Тому Україна до цього не готова», – каже Максим Лисюк.
Забезпечувати громадян засобами особистого захисту на виборчих дільницях централізовано не вдасться – на це не вистачить коштів. Як розповів юрисконсульт «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» Михайло Івашків, у спеціальний фонд із протидії поширенню COVID-19 депутати заклали 2,1 млрд грн, проте на даний момент його скоротили до 1 млрд грн. Тож масками, антисептиками та засобами дезінфекції приміщень повинні займатися або місцеві громади самостійно, або кожен виборець повинен сам подбати про себе.
Новий Виборчий кодекс так само надає можливість виборцям проголосувати вдома. Це стосується також тих осіб, які в момент виборів будуть перебувати на обсервації.
Боятися перенесення виборів також не варто. Максим Лисюк каже: якщо навіть війна у країні не стала приводом для перенесення виборів, то коронавірус – точно не буде.
Анастасія ЛУЦИК