Любителям екстремального відпочинку в Карпатах дедалі частіше пропонують спробувати активний вид спорту – джипінг. Але нещодавно в одному з карпатських заповідників заборонили їздити на квадроциклах та джипах. Вважають, що такий спорт лякає тварин, а також завдає непоправної шкоди довкіллю.
Чи мають право транспортні засоби пересуватися у заповідниках і що про це говорять організатори джипінгу, спробував з’ясувати «Галицький кореспондент».
Шкодять довкіллю?
У Національному природному парку «Сколівські Бескиди», який розташований у гірській частині Львівської області, заборонили розважальні вояжі туристів на квадромотоциклах і автовсюдиходах. Йдеться про джипінг, мода на який серед заможних українців усе більше зростає. Тут вважають, що, ганяючи цією шумною технікою, їхні власники завдають непоправної шкоди довкіллю, знищуючи рослини, руйнуючи гнізда та мурашники, лякаючи, зрештою, диких тварин. А ще нерідко під час привалів екстремали розводять вогонь і спричиняють лісові пожежі.
Тож на в’їзд «джиперів» у «Сколівські Бескиди» наклали табу. За порушення цих заборон накладатимуть адміністративні штрафи, за певні види правопорушень передбачено навіть кримінальну відповідальність. Наразі природоохоронці проводять рейди, сподіваючись, що вітрогони оберуть для своїх розваг інші маршрути, трохи далі від карпатських лісів.
«На то є коні, ноги, велосипеди»
Дехто вважає, що джипінг – це гарний спосіб розслабитися. Але є й такі, що нарікають, мовляв, через таке хобі гірські дороги стали ще більше розбиті.
Прикарпатець Ігор Бойко каже, що потрібно строго заборонити їздити джипам у Карпатах. «Хто бачив дороги після джипінгу, в того може бути лиш одна думка – заборонити їздити будь-якому колісному транспорту, окрім співробітників заповідника, поліції, пожежників та медичної служби. На то є коні, ноги чи велосипеди. Ну, а джипи та квадроцикли використовувати на приватній землі», – зауважує Бойко.
Він додає, що для того, аби кататися на квадроциклах, можна купити землю і там уже організовувати цей відпочинок. Так само думає й Володимир Країло. Чоловік розповідає, що гору Маковицю, де прокладено тільки пішохідний маршрут, розорали колесами так, що ще місяць-два – і вже пройти буде неможливо. А прикарпатець Павло Марконі стверджує, що після заїздів цих автомобілів залишається суцільне болото.
«Неодноразово бачив, як у мережі виставляють фотографії “мажори”, які хваляться тим, що можуть “підкорювати” вершини гір на потужних всюдиходах, квадроциклах. Але досить подивитися, які сліди після таких сходжень залишаються, щоб зрозуміти – користі це нікому не приносить», – вважає Марконі.
Ольга Лутший часто відпочиває у Карпатах, щоб розслабитися, забути про проблеми. Жінка дуже любить швидкість, тому в Карпатах сідає на квадроцикл.
«Закривати компанії, які надають послуги з джипінгу, не варто. Так, вони можуть інколи їздити на території заповідника, але рідко кому заважають. Це хороший дохід і відпочинок. Люди ж не приїжджають в гори, щоб завдати шкоди», – переконує жінка.
«Дайте людям працювати»
Дмитро Дожук надає послуги джипінгу. Він не розуміє, чому вирішили закрити проїзд для транспорту.
«По заповідній території ми самі не їздимо, але якщо дорога проходить по туристичному маршруту, то десь перетинається з парком. Звісно, із заповідниками треба це все узгодити. Тут дороги були, відколи ці гори. А щоб туристи каталися, треба зробити якийсь маршрут, бо ж по асфальту не будеш людей возити», – зауважує Дожук.
Чоловік не розуміє, для чого забороняти цю спортивну розвагу. На його думку, людям слід дати можливість заробляти, а туристам – побувати в цікавих місцях і спробувати ту чи іншу атракцію.
«Не думаю, що це надто заважає тваринам. Я бував у Польщі, в Австрії – там за 50 метрів від дороги пасуться олені, косулі, і ніхто нікуди не тікає. До лісу привозити туристів на квадроциклах, на конях, джипах – не бачу в цьому великої небезпеки, якщо є спеціально відведені маршрути», – каже чоловік.
«У нас це заборонено»
Директор Національного природного парку «Гуцульщина» Юрій Стефурак наголошує, що в їхньому заповіднику такі розваги цілком заборонені.
«Раніше в одному ресторанному комплексі практикували джипінг, але ми то заборонили, дали приписи, і з того часу не практикують. У нас проводилися змагання на мотоциклах, але тільки на лісових дорогах, не заїжджаючи на територію парку. Ми складали з ними угоди про співпрацю, але на території парку цього не було», – зазначає Стефурак.
За його словами, нещодавно у Національному природному парку «Гуцульщина» з’явилося багато нових видів тварин і птахів. Стороні шуми їм заважають. «Звук від важкої техніки негативно впливає на гніздування», – зауважив директор Нацпарку.
У пресслужбі Національного природного парку “Верховинський” розповіли, що, відповідно до статті 21 Закону України “Про природно-заповідний фонд”, пересування механічних транспортних засобів з підвищеною прохідністю більше двох автомобілів на території Національного природного парку «Верховинський» заборонено. Виняток – пересування дорогами загального користування, випадки, пов’язані з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих, виконання службових обов’язків правоохоронними органами або ж здійснення НПП «Верховинський» діяльності відповідно до Положення.
Додають, що джипінг на природних територіях є вкрай шкідливою формою рекреації, не сумісною з режимом заповідних територій. Це призводить до руйнування природних ландшафтів національних парків, заповідних територій, знищення рідкісних видів тварин та рослин, занесених до Червоної книги України.
Екологи пояснюють, що порушені природні ландшафти починають стрімко деградувати, втрачають стійкість до чужорідних рослин та проявляють ознаки ерозії ґрунтів. Окрім того, шум моторів відлякує тварин, відбувається руйнування гідрологічної мережі, забруднення струмків та річок, а також зниження туристичної привабливість території. Усе це призводить до порушення низки законів України – «Про природно-заповідний фонд України», «Про охорону навколишнього природного середовища України», «Про Червону книгу України» – та Кримінального кодексу України.
Можна чи не можна?
Якщо опиратися на Закон України «Про природно-заповідний фонд України», то займатися джипінгом на території заповідників заборонено цілою низкою нормативних актів.
Ще у 2008 році голова Івано-Франківської облдержадміністрації Микола Палійчук прийняв розпорядження №138 від 18 березня про заборону джипінгу та використання інших транспортних засобів на територіях природно-заповідного фонду Івано-Франківської області.
Враховуючи численні звернення науковців та екологічних організацій, тоді прийняли рішення в природному заповіднику “Горгани”, Карпатському національному природному парку та Національному природному парку “Гуцульщина” заборонити проведення джипінгу та використання інших транспортних засобів на територіях заповідників.
Згідно з чинним Законом «Про природно-заповідний фонд України», забороняється будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню заповідника, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на його природні комплекси й об’єкти. У переліку заборон – пересування механічних транспортних засобів.
Ріта БОДНАР