Здати зовнішнє незалежне оцінювання на 200 балів – мрія чи не кожного абітурієнта. Це ж дає можливість вступити у престижний заклад вищої освіти, навіть «на бюджет». Але щоб отримати найвищу кількість балів, потрібно добре постаратися. Це знають із власного досвіду герої цієї статті. Кожен із них отримав 200 балів з англійської мови та показав чудові результати на тестах із інших предметів. Яким бачать своє майбутнє найуспішніші випускники, з’ясовував «Галицький кореспондент».
Поїхати за кордон чи залишитися вдома?
Анастасія Верхогляд закінчила навчання в ліцеї №1. Вирішила здавати ЗНО з історії України, української мови та літератури, а також з англійської мови. Отримала чудові результати з усіх предметів: зокрема, 198 балів з української мови та 195,5 – з історії України.
Підготовку до ЗНО розпочала з вересня минулого року. Найбільше довелося попрацювати над вивченням історії, бо на той час ще не мала належних знань, щоб отримати високий результат.
«Мені дуже пощастило з репетитором, за 10 місяців з її креативним підходом до вивчення цього предмета нам вдалося пройти весь матеріал і навіть більше. Дуже шкода, що ці знання не зміг оцінити вчитель з історії нашого ліцею. Наші заняття проходили дуже цікаво. Правда, на ЗНО я дуже розхвилювалася, повиправляла правильні відповіді. Впевнена, що могла б скласти іспит ще краще», – розповідає абітурієнтка.
З українською мовою їй уже було легше, тому що мала хорошу базу завдяки шкільним вчителям. В 11-му класі у дівчини був хороший педагог, але додатково вона відвідувала репетитора. Відшліфувати знання їй чудово вдалося за п’ять місяців. Коли розпочався карантин, Анастасія вже не могла відвідувати репетитора, тому займалася самостійно. Коли у дівчини виникали запитання, викладачі радо допомагали.
«Англійська мова – мій улюблений предмет, тому й легко дається. З цього предмета репетитора у мене не було. Міцний фундамент з англійської мови у мене був зі школи – з першого і до восьмого класу в мене була чудова педагогиня. Потім я навчалася в групі мого класного керівника. Я також могла будь-коли звернутися до неї за допомогою, і вона ніколи не відмовляла», – каже Анастасія Верхогляд.
Щоб добре здати ЗНО, вважливо мати хороших викладачів, вважає абітурієнтка. Наприклад, тільки в десятому класі їй почала подобатися математика, бо нею зумів зацікавити вчитель.
За її словами, завдяки Інтернету тепер можна проходити ЗНО минулих років і вона цим користувалася. Вивчати англійську допомагав перегляд фільмів та пізнавальних передач цією мовою.
«Я люблю готувати, всі рецепти дивлюся тільки англійською і так записую їх в органайзер. Також я багато читаю англійською. Головне не лінуватися і докласти трішки зусиль, тоді все обов‘язково вдасться», – зауважує Верхогляд.
Коли прийшов час тестування, Анастасія хвилювалася, як і всі учасники ЗНО. Страшно було, перш за все, тому, що цей екзамен вирішував, чи вдасться вступити в омріяний університет. Найбільш тривожним було ЗНО з історії, бо цей предмет дівчина вчила майже з нуля.
«Українська мова була першим тестуванням, яке я проходила, тому мені було трохи важче зосередитись, але після вирішення перших завдань стало спокійніше, і я вже майже не переживала. Зараз я розумію, що головне – це бути спокійним, не потрібно думати про ЗНО як про страшну подію, варто вважати його звичайним шкільним тестом, тоді писати його буде набагато легше», – зазначає юна франківка.
Ще донедавна дівчина була впевнена, що буде вступати на філологію, але, вивчаючи історію, почала задумуватися над спеціальністю «Міжнародні відносини». І навіть тепер, коли вибір так близько, їй важко визначитися.
Маючи можливість вибирати університет для вступу, абітурієнтка дотримується думки, що краще бути ближче біля дому. Адже ніхто не знає, як під час карантину доведеться вчитися, чи буде навчання дистанційним, чи ні.
«Наразі я ще не знаю, чи готова жити за кордоном, треба ще добре подумати перед таким важливим рішенням. Звісно, рівень життя за кордоном вищий, але я вважаю, що досягти успіху можна й в Україні. На мою думку, студенти хочуть навчатись за кордоном тому, що вважають освіту там кращою, ніж в Україні. Але отримання знань залежить не так від закладу, як від самого студента. Учитися на високому рівні можна де завгодно, якщо ти сам того захочеш», – каже Анастасія Верхогляд.
Вона додає, що ЗНО є дуже важливим для випускників і в жодному разі його не можна скасовувати, тому що це квиток у майбутнє для багатьох випускників, які після здобуття вищої освіти зможуть робити успішними не тільки себе, але і свою країну.
«Хочу працювати в Україні»
Роман Кулик навчався в Українській гімназії №1. Його підготовка до іспиту тривала достатньо довго. За словами хлопця, можна було підготуватися до ЗНО за один рік, але він обрав інший шлях.
«Готувався уже з перших класів у школі. Не було такого, щоб я не вчив якийсь предмет. Приділяв увагу кожній дисципліні, особливо вчив ті, які знав, що точно буду здавати на ЗНО. А насичена підготовка почалася з вересня минулого року. Складав я три предмети: українську мову та літературу, математику і англійську мову. З математики отримав 183, з української мови –196, і 200 балів – з англійської», – розповідає Роман.
Через скасування цього року пробного ЗНО хлопець трохи переживав. Адже ніхто з абітурієнтів не знає, чого очікувати від реального іспиту, а на пробному можна було б відчути ту атмосферу, розрахувати собі час.
«Коли я прийшов на математику, то мав певне хвилювання. Коли ж зайшов у школу, то побачив, що переживають усі – не тільки учні, але й інструктори. Треба було одягати маски, користуватися антисептиками. Найбільша проблема в тому, що через скасування пробного ЗНО не вдалося розрахувати час, тож на математиці мені просто забракло часу на деякі завдання», – пригадує франківець.
Абітурієнт хотів би навчатися у Києво-Могилянській академії. Обрав спеціальність «Інженерія програмного забезпечення». Хоча спочатку хотів їхати за кордон. Але коронавірус вніс свої корективи. Хлопець планує також подавати документи у Львів, якщо не пройде на бюджет до Києва.
«Хотілось би вчитися за кордоном, але зараз це не варіант. Можливо, поїду навчатися туди на магістратуру, але не знаю, чи це мені уже буде потрібно. Якщо б постало питання, чи хочу я жити і працювати в Україні, то відповім – так, хочу жити тут. Тут моя сім’я, усі друзі. Виїхати зі своєї домівки кудись за кордон і залишитися там – такого бажання немає. Я б хотів працювати дистанційно на якусь іноземну компанію, але з України, не виїжджаючи», – підсумовує Роман Кулик.
Часу «халявити» не було
Ще однією дівчиною, яка змогла скласти на 200 балів іспит з англійської мови, стала учениця ліцею №5 Анастасія Василюк. Дівчина писала тести з української мови та літератури, математики й англійської мови.
«Думаю, найбільше готувалася до математики. Відвідувала репетитора цілий рік, два рази на тиждень. І в мене було дуже багато домашнього завдання. Часу «халявити» не було», – каже майбутня студентка.
З українською мовою Анастасії допомагала її бабуся. Вона навчала онуку додатково практично цілий рік. Увесь тиждень перед ЗНО з української мови Настя пробула у бабусі, весь час вчилася. По вісім годин на день повторювали усі теми, читала твори.
«З англійської мови репетитора не відвідувала і практично не готувалася. Я написала до п’яти творів і віддала на перевірку викладачці з англійської. Вона їх перевірила, а потім сказала, що потрібно допрацювати», – пригадує дівчина.
Анастасії вдалося скласти тести на високі бали. З української мови та літератури – 192, з математики – 185 та 200 балів – з англійської.
«Я тільки трішки переживала. Я не збиралася вступати в український виш, тому не хвилювалася через бали ЗНО, але хотілося підтвердити срібну медаль. Коли я проходила пробне тестування дистанційно вдома, то написала його гірше, ніж очікувала. Можливо, була неуважно. Коли ж отримала тестові завдання, то зрозуміла, що майже усе знаю», – каже Анастасія.
Дівчина планує навчатися в Польщі на спеціальності «Інформатика». Зараз поки що не може сказати, чи повернеться в Україну, чи буде жити за кордоном.
«Мені батько завжди каже: «Ніколи не кажи ніколи». Усе буде залежати від ситуації. У мене там навчалася сестра, їй дуже сподобалася. Ще із самого початку я хотіла в Німеччину вступати, але не встигла подати документи, тому вирішила їхати в Польщу», – зізнається франківка.
Можливості можна знайти всюди
Анастасія Куца теж отримала 200 балів на ЗНО з англійської мови. Навчалася в ліцеї №11, який спеціалізується саме з цього предмета.
«Суто до ЗНО почала готуватися з вересня 2019 року. І хочу одразу дати пораду: ніколи не ставте репетиторство в один день одразу з усіх предметів, з яких плануєте складати іспит. Бажано приділяти час одному предмету на день. Так увага не буде розсіюватися, а сфокусується на чомусь одному. Я цим правилом керувалася», – зауважила дівчина.
У майбутньої студентки був репетитор з англійської мови. Вона відвідувала його раз на тиждень, і цього було достатньо. Анастасія чітко розплановувала свій день. Дуже важливо було зануритися в атмосферу англійської мови – читати статті, дивитися фільми чи серіали, слухати музику.
«Це допоможе адаптуватися, мова не буде для вас чужою. Останні два місяці до початку ЗНО я так і робила. Тому й склала іспит на 200 балів, з української мови – на 189, а історію – на 198», – розповідає Анастасія Куца.
Дівчина довго вагалася, куди вступати. Зрештою вирішила, в якому університеті хоче навчатися.
«Я спочатку хотіла вступати у Львів, але зараз думаю про Київ. На навчання за кордоном розраховувала уже потім, можливо, коли буде магістратура. Але навіть у Києві є змога поїхати за кордон, наприклад, студентом за обміном. Але я, напевно, залишуся в Україні. Люблю подорожувати, але працювати хочу тут. Можливості можна знайти всюди», – підсумовує дівчина.
Ріта БОДНАР